10 Ապրիլ 2026 - 06:30 AMT
Սուրբ Աննա եկեղեցում միջադեպից հետո կալանավորված 18-ամյա Դավիթ Մինասյանի մոտ հաստատվել է փակ գանգուղեղային տրավմա և ուղեղի ցնցում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը։
«Բժշկական հետազոտությունների արդյունքում հաստատվել է փակ գանգուղեղային տրավմա, ուղեղի ցնցում … Այնինչ այդ օրը եկեղեցում Դավիթն ընդամենը մասնակցում էր պատարագի»,- գրել է փաստաբանը։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ փաստաբանները արդեն ստացել են Դավիթ Մինասյանի առողջական վիճակը փաստող բժշկական փաստաթղթերը և ուղարկել են վերաքննիչ քրեական դատարան։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ 30-օրյա ժամկետում պատասխանելու են դիմումին։ Դասընկերներից մեկը նշել է, որ դիմումը ներկայացնելով հույս են հայտնել, թե դատախազը հաշվի կառնի մարդասիրական գործոնը՝ ելնելով առողջական վիճակից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Դավիթ Մինասյանի դասընկերը ընդգծել է, որ անհրաժեշտության դեպքում նաև այլ ակցիաներ են իրականացնելու։
Մարտի 29–ին Սուրբ Աննա եկեղեցում միջադեպ է տեղի ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։ Որոշ ժամանակ անց խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական և քաղաքական գործունեությանը միջամտելու կասկածանքով ձերբակալվել են 18-ամյա երկվորյակ եղբայրներ Դավիթ և Միքայել Մինասյանները և հանրային գործիչ Գևորգ Գևորգյանը։ 3 անձ է ձերբակալվել։
Երկվորյակ եղբայրներից Միքայել Մինասյանի և Գևորգ Գևորգյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է բացակայելու արգելքը և 5 մլն դրամ գրավը, իսկ Դավիթ Մինասյանը ապրիլի 1–ին կալանավորվել է երկու ամսով։ Ապրիլի 3–ին Դավիթը «Արմավիր» ՔԿՀ-ից տեղափոխվել է «Աբովյան» ՔԿՀ՝ դպրոցական կրթությունը շարունակելու նպատակով։ Ավելի ուշ տեղեկացվել է, որ նրա առողջական վիճակը վատացել է, և նրան տեղափոխել են «Աբովյան» բժշկական կենտրոն, ապա՝ «Նաիրի» ԲԿ։

У 18-летнего Давита Минасяна, задержанного после инцидента в церкви Св. Анны, подтверждены закрытая черепно-мозговая травма и сотрясение мозга. Об этом на своей странице в Facebook сообщила его адвокат Лусине Мартиросян.
«В результате медицинских обследований подтверждены закрытая черепно-мозговая травма, сотрясение мозга … Между тем в тот день Давит всего лишь участвовал в литургии в церкви», — написала адвокат.
Ранее сообщалось, что защитники уже получили медицинские документы, подтверждающие состояние здоровья Минасяна, и направили их в Апелляционный уголовный суд.
В ведомстве сообщили, что ответ на обращение будет дан в течение 30 дней. Один из одноклассников Минасяна отметил, что, подавая заявление, они выразили надежду, что прокурор учтет гуманитарный фактор, исходя из состояния здоровья, сообщает «Sputnik Армения».
Он добавил, что при необходимости будут организованы и другие акции.
29 марта в церкви Св. Анны произошел инцидент с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Вскоре были задержаны 18-летние братья-близнецы Давит и Микаел Минасяны, а также общественный деятель Геворг Геворгян по подозрению в хулиганстве и вмешательстве в законную служебную и политическую деятельность должностного лица.
Всего были задержаны три человека.
В качестве меры пресечения Микаелу Минасяну и Геворгу Геворгяну избраны запрет на отсутствие и залог в размере 5 млн драмов, тогда как Давит Минасян 1 апреля был арестован сроком на два месяца. 3 апреля он был переведен из УИУ «Армавир» в УИУ «Абовян» для продолжения школьного обучения. Позднее сообщалось, что его состояние ухудшилось, и он был переведен в медицинский центр «Абовян», затем — в МЦ «Наири».