Wikipedia ֆոնդը ծրագրում է ընդլայնել on-line հանրագիտարանի` Վիկիպեդիայի հնարավորությունները: Մոտ ժամամակներս հոդվածների հեղինակները կկարողանան իրենց նյութերին տեսահոլովակներ կցել: Նոր գործառույթը, ինչպես սպասվում է, կիրականացվի ամառվա վերջին: Ռեսուրսի խմբագիրները կկարողանան օգտվել «Add Media» կոչվող լրացուցիչ կետից, որպեսզի հոդվածներում թեմատիկ տեսահոլովակներ տեղակայեն:
Նշվում է, որ Վիկիպեդիայի հեղինակների համար հասանելի կլինեն տասնյակ հազարավոր տեսանյութեր, որոնք հեղինակային իրավունքներով պաշտպանված չեն: Wikipedia նախագծի մասնակիցները կկարողանան խմբագրել հոլովակները, կտրել անպետք հատվածները եւ այլն: On-line հանրագիտարանի համար տեսանյութեր կտրամադրեն Internet Archive, Wikimedia Commons եւ Metavid վիրտուալ ծառայությունները:
Wikipedia նախագիծը մեկնարկել է 2001թ. հունվարին եւ այդ ժամանակից սկսած մշտապես զարգանում է: Ներկայումս ինտերնետ-հանրագիտարանը գրություններ է պարունակում 266 լեզուներով, իսկ նրա հոդվածների ընդհանուր թիվը գերազանցում է 13 միլիոնը: Ռուսալեզու բաժնում գրությունների թիվը վերջերս գերազանցեց 400 հազարը, իսկ ամենաբովանդակալիցը համարվում է անգլալեզու բլոկը, որում հաշվվում է ոչ պակաս, քան երեք միլիոն հոդված, հաղորդում է Ռեյտերը:

23 Июнь 2009 - 16:32 AMT
Фонд Wikimedia планирует расширить возможности онлайновой энциклопедии – Википедии. В скором времени авторы статей смогут добавлять к своим материалам видеоролики. Новый функционал, как ожидается, будет реализован к концу лета. Редакторы ресурса смогут воспользоваться дополнительным пунктом меню под названием «Add Media» для размещения в статьях тематических видеороликов.
Отмечается, что авторам Википедии будут доступны десятки тысяч видеосюжетов, не защищенных авторскими правами. Участники проекта Wikipedia смогут редактировать ролики, вырезать ненужные фрагменты и прочее. Видеоматериалы для онлайновой энциклопедии будут предоставлять службы Internet Archive, Wikimedia Commons и Metavid.
Проект Wikipedia стартовал в январе 2001 года и с тех пор постоянно развивается. В настоящее время интернет-энциклопедия содержит записи на 266 языках, а общее число ее статей превышает 13 миллионов. Количество записей в русскоязычном разделе недавно превысило 400 тысяч, а самым емким является англоязычный блок, насчитывающий без малого три миллиона статей, – сообщает Рейтер.