10 Ապրիլ 2026 - 10:42 AMT
«Հայաստան» հիմնադրամին կեղծ փաստաթղթերով բիտումի վաճառքի գործով վերականգնվել է ավելի քան 111 մլն դրամ
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ բիտումի ձեռքբերման մրցույթի շրջանակում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին ներկայացվել են կեղծ հաշիվ-ապրանքագրեր, ինչի հետևանքով պետությանը, նախնական հաշվարկով, պատճառվել է 171.5 մլն դրամի վնաս։
Գործով 3 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, իսկ վնասից 111.9 մլն դրամն արդեն վերականգնվել է։
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործով պարզվել է, որ 2015 թվականի ապրիլի 8-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից 14,000 տոննա բիտումի ձեռքբերման վերաբերյալ հայտարարված մրցույթին մասնակցած և հաղթող ճանաչված ընկերությունը 2016 թվականի օգոստոսից մինչև նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում կազմել և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին է ներկայացրել կեղծ հաշիվ ապրանքագրեր, որի արդյունքում պետությանը, նախնական հաշվարկով, պատճառվել է 171 միլիոն 515 հազար դրամի վնաս։
«Դատախազը 2026 թվականի ապրիլի 7-ին հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել ՓԲ ընկերության տնօրեն Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկել չվճարելուն օժանդակելը), ՍՊ ընկերության հիմնադիր Ա.Մ.-ի նկատմամբ՝ 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկել չվճարելը կազմակերպելը) և ՍՊ ընկերության տնօրեն Խ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց չարամտորեն խուսափելը): Քրեական վարույթի ընթացքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 111 միլիոն 900 հազար դրամը: Նախաքննությունն ընթացքի մեջ է»,- ասված է հաղորդագրությունում։

10 Апрель 2026 - 11:18 AMT
В рамках уголовного производства, расследуемого в Следственном комитете, установлено, что в ходе тендера на закупку битума в адрес Всеармянского фонда «Айастан» были представлены поддельные счета-фактуры, вследствие чего государству, по предварительным расчетам, был причинен ущерб в размере 171,5 млн драмов.
По делу в отношении трех лиц возбуждено публичное уголовное преследование, при этом 111,9 млн драмов ущерба уже возмещено.
По уголовному делу, находящемуся в производстве Следственного комитета, установлено, что компания, участвовавшая и признанная победителем объявленного 8 апреля 2015 года Всеармянским фондом «Айастан» тендера на закупку 14 000 тонн битума, в период с августа по ноябрь 2016 года составила и представила Всеармянскому фонду «Айастан» поддельные счета-фактуры, в результате чего государству, по предварительным расчетам, был причинен ущерб в размере 171 млн 515 тыс. драмов.
«7 апреля 2026 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении директора ОАО А.А. по части 2 статьи 38-205 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года, за содействие неуплате налогов в особо крупном размере, в отношении учредителя ООО А.М. — по части 2 статьи 38-205 за организацию неуплаты налогов в особо крупном размере, а также в отношении директора ООО Х.Х. — по части 2 статьи 205 за злостное уклонение от уплаты налогов в особо крупном размере. В ходе уголовного производства возмещено 111 млн 900 тыс. драмов из причиненного государству ущерба. Предварительное следствие продолжается», — говорится в сообщении.