10 Ապրիլ 2026 - 10:54 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք, որով քրեական պատասխանատվություն է սահմանվել Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին նացիստների կողմից «խորհրդային ժողովրդի ցեղասպանությունը» ժխտելու կամ արդարացնելու, ինչպես նաև դրա զոհերի հիշատակը վիրավորելու համար։ Փաստաթուղթն ապրիլի 9-ին, հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետ-պորտալում։
Փոփոխություններ են կատարվել Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 354.1-րդ հոդվածում, որը վերաբերում է «նացիզմի վերականգնմանը»։ «Խորհրդային ժողովրդի ցեղասպանության փաստը ժխտելը» կամ այն արդարացնելը, ինչպես նաև այդ հանցագործության զոհերի հիշատակը վիրավորելը նախատեսում է մինչև 3 մլն ռուբլու տուգանք, հարկադիր աշխատանքներ կամ մինչև երեք տարի ժամկետով ազատազրկում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Բացի այդ, լրացվել է Քրեական օրենսգրքի 243.4-րդ հոդվածը՝ «զինվորական թաղումների պղծում» ձևակերպմամբ։ Ռուսաստանի տարածքում կամ դրա սահմաններից դուրս գտնվող «խորհրդային ժողովրդի ցեղասպանության» զոհերի շիրիմների «ոչնչացման, վնասման կամ պղծման» , ինչպես նաև նրանց հիշատակը հավերժացնող հուշարձանների, սյունակոթողների, կոթողների, այլ հուշակառույցների կամ օբյեկտների պղծման համար նախատեսում է 2-5 միլիոն ռուբլու տուգանք, մինչև հինգ տարի ժամկետով հարկադիր աշխատանքներ կամ նույն ժամկետով ազատազրկում։
«Խորհրդային ժողովրդի ցեղասպանություն» հասկացությունը Ռուսաստանում ամրագրվել է նույնանուն օրենքով, որն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Ըստ այդ օրենքի՝ ցեղասպանություն են ճանաչվում «նացիստների և նրանց համագործակիցների գործողությունները Հայրենական մեծ պատերազմի 1941–1945 թվականների ընթացքում, որոնք ուղղված են եղել ԽՍՀՄ տարածքում բնակվող ազգային, էթնիկ և ռասայական խմբերի ամբողջական կամ մասնակի ոչնչացմանը»։
Ռուսաստանում նախատեսված է պատիժ ԽՍՀՄ-ն ու նացիստական Գերմանիան համեմատելու համար
2022 թվականի ապրիլին Պուտինը ստորագրել է օրենք, որով վարչական պատասխանատվություն է սահմանվել ԽՍՀՄ-ի եւ նացիստական Գերմանիայի նպատակներն ու գործողությունները «հրապարակային նույնացնելու», ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում ԽՍՀՄ-ի «վճռորոշ դերը» և «հումանիտար առաքելությունը» ժխտելու համար։
Խախտողներին սպառնում է 1000-2000 ռուբլու տուգանք կամ մինչև 15 օր վարչական կալանք։ Պաշտոնատար անձանց համար տուգանքը կազմում է 2000-4000 ռուբլի, իրավաբանական անձանց համար՝ 10, 000-ից 50,000։ Կրկնակի խախտման դեպքում քաղաքացիների համար տուգանքները բարձրացվել են մինչև 5000, պաշտոնատար անձանց համար՝ մինչև 20,000, իրավաբանական անձանց համար՝ մինչև 100,000 ռուբլի։ Բացի այդ, պաշտոնատար անձանց սպառնում է վեց ամսից մինչև մեկ տարի ժամկետով որակազրկում, իսկ իրավաբանական անձանց՝ մինչև 90 օր ժամկետով գործունեության վարչական կասեցում։

10 Апрель 2026 - 11:24 AMT
Президент России Владимир Путин подписал закон, устанавливающий уголовную ответственность за отрицание или оправдание «геноцида советского народа», совершенного нацистами в годы Великой Отечественной войны, а также за оскорбление памяти его жертв. Документ был опубликован 9 апреля на официальном интернет-портале правовой информации.
Изменения внесены в статью 354.1 Уголовного кодекса Российской Федерации, касающуюся «реабилитации нацизма». Отрицание или оправдание «геноцида советского народа», а также оскорбление памяти жертв данного преступления предусматривает штраф до 3 млн рублей, принудительные работы или лишение свободы сроком до трех лет, сообщает «Deutsche Welle».
Кроме того, статья 243.4 Уголовного кодекса дополнена формулировкой «осквернение воинских захоронений». Уничтожение, повреждение или осквернение могил жертв «геноцида советского народа» как на территории России, так и за ее пределами, а также осквернение памятников, мемориалов, обелисков и иных сооружений, увековечивающих их память, предусматривает штрафы от 2 до 5 млн рублей, принудительные работы на срок до пяти лет или лишение свободы на тот же срок.
Понятие «геноцид советского народа» закреплено в России одноименным законом, вступившим в силу 1 января 2026 года. Согласно этому закону, геноцидом признаются «действия нацистов и их пособников в годы Великой Отечественной войны 1941–1945 годов, направленные на полное или частичное уничтожение национальных, этнических и расовых групп, проживавших на территории СССР».
В России предусмотрено наказание за сравнение СССР и нацистской Германии
В апреле 2022 года Путин подписал закон, устанавливающий административную ответственность за публичное «отождествление» целей и действий СССР и нацистской Германии, а также за отрицание «решающей роли» и «гуманитарной миссии» СССР во Второй мировой войне.
Нарушителям грозит штраф в размере 1000–2000 рублей или административный арест до 15 суток. Для должностных лиц штраф составляет 2000–4000 рублей, для юридических лиц — от 10 000 до 50 000 рублей. При повторном нарушении штрафы увеличиваются до 5000 рублей для граждан, до 20 000 для должностных лиц и до 100 000 рублей для юридических лиц. Кроме того, должностным лицам грозит дисквалификация сроком от шести месяцев до одного года, а юридическим лицам — административное приостановление деятельности сроком до 90 суток.