10 Ապրիլ 2026 - 11:14 AMT
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից հայտնել են, որ ինտերնետի աշխատանքի խափանումների վերաբերյալ մանրամասներն իրենց լիազորությունների մեջ չեն, սակայն ենթակառուցվածքը գնահատվում է կայուն, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Լրատվամիջոցը փորձել է նախարարությունից պարզել, թե ինչով են պայմանավորված վերջին շրջանում Հայաստանում ինտերնետի աշխատանքի հաճախակի խափանումները, ինչպես նաև՝ որ տարածաշրջաններն են առավելապես տուժել, երբ է գրանցվել վերջին լայնածավալ խափանումը և որքան ժամանակ է այն տևել։
Նախարարությունը նշել է, որ ինտերնետ հասանելիության հետ կապված խնդիրների համատեքստում քննարկվում են տարբեր վարկածներ:
«Հաշվի առնելով թվային տիրույթում առկա մարտահրավերները` նախարարությունը մշտական աշխատանքներ է իրականացնում տեղեկատվական համակարգերի արդիականացման, անվտանգության մակարդակի բարձրացման և ենթակառուցվածքների դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ»,–նշված է նախարարության պատասխանում։
Հայաստանը արտաքին ինտերնետային տրաֆիկը ստանում է Եվրոպայից՝ Թուրքիայի և Վրաստանի միջոցով։ Վրաստանին բաժին է ընկնում Հայաստանի արտաքին ինտերնետային տրաֆիկի 80%-ը (ներառյալ Թուրքիայից, ԵՄ-ից և Ռուսաստանից եկող տրաֆիկը):

10 Апрель 2026 - 14:47 AMT
В Министерстве высокотехнологической промышленности Армении сообщили, что подробности, касающиеся сбоев в работе интернета, не входят в круг их полномочий, однако инфраструктура оценивается как стабильная, сообщает «Sputnik Армения».
Издание попыталось выяснить в министерстве, чем обусловлены участившиеся в последнее время сбои в работе интернета в Армении, какие регионы пострадали больше всего, когда был зафиксирован последний масштабный сбой и сколько времени он продолжался.
В министерстве отметили, что в контексте проблем, связанных с доступом к интернету, обсуждаются различные версии.
«Учитывая существующие в цифровой среде вызовы, министерство на постоянной основе проводит работу по модернизации информационных систем, повышению уровня безопасности и укреплению устойчивости инфраструктуры», — говорится в ответе министерства.
Армения получает внешний интернет-трафик из Европы через Турцию и Грузию. На долю Грузии приходится 80% внешнего интернет-трафика Армении, включая трафик из Турции, Европейского союза и России.