Ղազախստանը շահագրգիռ է TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի իրականացմամբ, ասել է Ղազախստանի արտգործնախարար Երմեկ Կոշերբաևը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը:
Նա կարևորել է տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը և ընդգծել Ղազախստանի աջակցությունը TRIPP և ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերին։
Վարչապետը ողջունել է Ղազախստանի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան և ընդգծել երկու երկրների միջև գործընկերության ռազմավարական բնույթը։ Նա նշել է, որ վերջին շրջանում տեղի ունեցող երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները նոր ազդակ են հաղորդում Հայաստան–Ղազախստան բազմակողմ համագործակցության զարգացմանը և նշել, որ դրա մասի է վկայում նաև երկկողմ հարաբերությունների հագեցած օրակարգը։ Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը հավելել է՝ տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացները դրական ազդեցություն ունեն նաև Հայաստանի և Ղազախստանի միջև համագործակցության վրա, մասնավորապես, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Վրաստանի միջոցով հաստատված երկաթուղային հաղորդակցությունը նոր ազդակ է հաղորդում առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Երմեկ Կոշերբաևը նախ վարչապետին է փոխանցել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի ջերմ ողջույնները և նշել, որ Հայաստանի գործընկերների հետ ունեցել են արդյունավետ քննարկումներ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերի վերաբերյալ։ Ղազախստանի ԱԳ նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ հաստատված երկաթուղային հաղորդակցությունը էապես ընդլայնելու է երկկողմ առևտրատնտեսական կապերը։
Նա շեշտել է, որ Ղազախստանը ևս շահագրգիռ է վերոնշյալ նախագծերի իրականացմամբ և տարածաշրջանային առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը և Երմեկ Կոշերբաևը քննարկել են ենթակառուցվածքների, շինարարության, գյուղատնտեսության, տեխնոլոգիաների, ավիահաղորդակցության և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր։ Այդ առումով, կարևորվել է Հայաստանի և Ղազախստանի միջև ուղիղ ավիաչվերթերի իրականացումը, որոնք կմեկնարկեն առաջիկայում։
Զրուցակիցները կարևորել են նաև հայաստանյան գործարարների պատվիրակության առաջիկայում նախատեսվող այցը Ղազախստան, ինչը ևս նոր ազդակ կհաղորդի տնտեսական համագործակցությանն ու բիզնես կապերի զարգացմանը:

10 Апрель 2026 - 14:59 AMT
Казахстан заинтересован в реализации инициативы TRIPP и проекта «Перекресток мира», заявил министр иностранных дел Ермек Кошербаев на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Он подчеркнул важность разблокирования региональных транспортных коммуникаций и подтвердил поддержку Казахстана инициативе TRIPP и проекту правительства Армении «Перекресток мира».
Премьер-министр приветствовал визит главы МИД Казахстана и подчеркнул стратегический характер двустороннего партнерства. Он отметил, что недавние взаимные визиты на высоком уровне придали новый импульс развитию многопрофильного сотрудничества между Арменией и Казахстаном, о чем свидетельствует насыщенная двусторонняя повестка. Также он добавил, что происходящие в регионе процессы оказывают положительное влияние на сотрудничество двух стран, в частности, железнодорожное сообщение через Азербайджан, Россию и Грузию способствует расширению торгово-экономических связей.
Ермек Кошербаев передал премьер-министру теплые приветствия президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева и отметил, что с армянскими партнерами состоялись продуктивные обсуждения по всем вопросам, представляющим взаимный интерес. Он выразил уверенность, что налаженное железнодорожное сообщение существенно расширит двусторонние торгово-экономические связи.
Он подчеркнул, что Казахстан также заинтересован в реализации указанных проектов и расширении региональных торгово-экономических связей.
Никол Пашинян и Ермек Кошербаев обсудили также вопросы развития сотрудничества в сферах инфраструктуры, строительства, сельского хозяйства, технологий, авиационного сообщения и туризма. В этом контексте была отмечена важность запуска прямых авиарейсов между Арменией и Казахстаном в ближайшее время.
Собеседники также подчеркнули значение предстоящего визита делегации армянских предпринимателей в Казахстан, что придаст дополнительный импульс развитию экономического сотрудничества и деловых связей.
Ранее сообщалось, что Казахстан не ведет переговоров о приобретении российской концессии на железные дороги Армении, сообщили в «Казахстан темир жолы» и министерстве транспорта страны. Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявлял, что Армения не возражает против такой сделки при согласии России, однако российская сторона заявила об отсутствии подобных намерений.