10 Ապրիլ 2026 - 12:09 AMT
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ամրապնդման համար կարևոր քայլ կլինի Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակումը, ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ ասուլիսում:
Նա նշել է, որ երկու երկրների միջև հաստատված խաղաղությունը հետագա ինստիտուցիոնալացման կարիք ունի։ Թեպետ այն կա, և մենք դրա պտուղները վայելում ենք, մասնավորաբար՝ բեռների տարանցումը, երկկողմ առևտուրը, բայց նաև այս խաղաղությունը հոգատարության ու խնամքի կարիք ունի, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Ցավոք սրտի, բոլոր հարցերը չէ, որ լուծված են։ Բաքվում դեռ կան գերիներ, պահվող անձինք, և մեր դիրքորոշումը նույնն է՝ այս մարդիկ պետք է օր առաջ ազատ արձակվեն։ Մենք վստահ ենք, որ նրանց ազատ արձակումը միայն կգա ամրապնդելու հաստատված խաղաղությունը»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի հետ այս հարցի շուրջ երկխոսությունը շարունակվում է, և այն ընդգրկված է օրակարգի առաջնահերթ թեմաների շարքում։ Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանը հարցը բարձրացրել է միջազգային գործընկերների հետ շփումներում։
Էստոնիայի արտգործնախարար Մարգուս Ցահքնան ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը կարևոր պատմական քայլ է, սակայն բոլոր խնդիրների լուծումը չի կարող իրականացվել կարճ ժամանակում։
«Այս խաղաղության ընթացքն իրական է ու ընթացիկ է, սա հայ ժողովրդի համար ապագան է կերտում։ Այստեղ խաղաղությունը նախապայման է հաջորդիվ բոլոր քայլերի համար՝ բարգավաճման, տնտեսական զարգացման, հիմնաքարային ազատությունների»,- ասել է նա։
Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտել է Էստոնիայի կարևոր դերը որպես վստահելի գործընկեր՝ ընդգծելով բազմակողմ և եվրոպական ուղղություններով համագործակցության զարգացումը։
Նա նշել է, որ քննարկել են բազմակողմ ձևաչափերում արձանագրված արդյունավետ համագործակցությունը և կարևորել դրա շարունակական զարգացումը։ Նա առանձնապես ընդգծել է Հայաստան-Նորդիկ-Բալթյան 8 երկրների ձևաչափով պարբերաբար իրականացվող շփումները՝ հույս հայտնելով, որ Էստոնիայի առաջնորդությամբ հնարավոր կլինի առաջ մղել այդ օրակարգը և ակտիվացնել համագործակցությունը։
«Մեր ընդհանուր համագործակցության համատեքստում առանձին տեղ և կարևորություն ունի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հարթությունը: Այստեղ ևս պետք է նկատել, որ Էստոնիան և՛ պատրաստակամություն, և՛ առաջնորդություն է ցուցաբերել, և մենք ունենք շատ հուսալի ու վստահելի գործընկեր ԵՄ-ում՝ ի դեմս Էստոնիայի: Կրկին մեր երախտիքը, պարո՛ն նախարար:
Գիտեք, որ մեր նվիրումն այն արժեքներին, որոնք դրված են այս համագործակցության հիմքում, անխախտ է, և դուք էլ վստահաբար կարող եք նույն ծավալով, նույն չափով հենվել մեզ վրա»,- ասել է նա։

10 Апрель 2026 - 15:01 AMT
Освобождение армян, удерживаемых в Баку, станет важным шагом для укрепления установленного мира между Арменией и Азербайджаном, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Эстонии Маргусом Цахкной.
Он отметил, что достигнутый между двумя странами мир требует дальнейшей институционализации. Несмотря на его наличие и ощутимые результаты — в частности, транзит грузов и двустороннюю торговлю, — этот мир нуждается в внимании и поддержке, сообщает «Sputnik Армения».
«К сожалению, не все вопросы решены. В Баку все еще остаются пленные и удерживаемые лица, и наша позиция неизменна: эти люди должны быть освобождены как можно скорее. Мы уверены, что их освобождение лишь укрепит установленный мир», — заявил Мирзоян.
По его словам, диалог с Азербайджаном по этому вопросу продолжается и остается в числе приоритетных тем повестки. Он добавил, что Армения также поднимает этот вопрос в контактах с международными партнерами.
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна подчеркнул, что установление мира между Арменией и Азербайджаном является важным историческим шагом, однако решение всех проблем не может быть достигнуто в короткие сроки.
«Этот мирный процесс реален и продолжается, он формирует будущее для армянского народа. Мир здесь является предпосылкой для всех последующих шагов — процветания, экономического развития и фундаментальных свобод», — отметил он.
Арарат Мирзоян подчеркнул важную роль Эстонии как надежного партнера, отметив развитие сотрудничества по многосторонним и европейским направлениям.
Он сообщил, что стороны обсудили эффективное взаимодействие в многосторонних форматах и подчеркнули важность его дальнейшего развития. В частности, он выделил регулярные контакты в формате Армения — Северные страны — Балтийская восьмерка, выразив надежду, что под руководством Эстонии удастся продвинуть эту повестку и активизировать сотрудничество.
«В контексте нашего общего сотрудничества особое место занимает направление отношений Армения — ЕС. Здесь Эстония также продемонстрировала готовность и лидерство, и мы имеем очень надежного и доверенного партнера в ЕС в лице Эстонии. Еще раз наша благодарность, господин министр.
Вы знаете, что наша приверженность ценностям, лежащим в основе этого сотрудничества, непоколебима, и вы можете в равной степени рассчитывать на нас», — сказал он.
Ранее бакинский суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы. Бывший президент НКР Араик Арутюнян осужден к пожизненному заключению. Пожизненные сроки также получили бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян и его первый заместитель Давит Манукян, бывший министр иностранных дел Арцаха Давит Бабаян и председатель Национального собрания Давит Ишханян. Бывшие президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян приговорены к 20 годам. Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян получили по 19 лет, Гарик Мартиросян — 18, Давит Алавердян и Левон Балаян — 16, Эрик Казарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — по 15 лет лишения свободы.