TRIPP-ի շինարարության փուլում Հայաստանը 3–րդ գործընկերների կարիքն է ունենալու, հայտարարել է Հ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Նա անդրադարձել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի այն հայտարարությանը, որ «Թրամփի ուղի» նախագիծը շարունակում է մնալ իրենց գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը, և Հայաստանը ԱՄՆ–ի և համաձայնեցված 3–րդ երկրների հետ աշխատում է այս նախագծի իրականացման ուղղությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Հույս ունենք, որ որքան հնարավոր է շուտ մենք կթևակոխենք հաջորդ շինարարության փուլ։ Ահա այստեղ է, որ մենք 3–րդ գործընկերների կարիքն ենք ունենալու։ Իհարկե, պայմանագիրը երկկողմ է լինելու Հայաստան–ԱՄՆ, սակայն և՛ շինարարության փուլում ենք գործընկերների կարիքն ունենալու, և՛ (ամենայն հավանականությամբ) համակարգերի կառավարման փուլում»,– ընդգծել է Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև երկկողմ աշխատանքները TRIPP նախագծի իրականացման ուղղությամբ շարունակվում են ակտիվ կերպով, և ներկայումս գործընթացը գտնվում է փաստաթղթերի մշակման և միջպետական համաձայնագրի համաձայնեցման փուլում։
Միրզոյանը հավելել է, որ թեև նախագիծը երկկողմ բնույթ է կրում, այն բխում է բազմաթիվ երկրների շահերից՝ սկսած Չինաստանից մինչև Պորտուգալիա։
«Այս նախագիծը հո այլ մոլորակի վրա չէ՞. նրա մի ծայրը պետք է կպնի Ադրբեջանին, իսկ մյուս ծայրն ավարտվի Նախիջևանում, սակայն տրամաբանական շարունակությունը հայկական երկաթուղիների ցանցն է դեպի Թուրքիա, Կենտրոնական Ասիայի երկրներ»,– ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Նա կրկին ընդգծել է, որ TRIPP նախագծով հետաքրքրված են նաև Մերձավոր Արևելքի պետությունները։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են յոթ կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր, որով նախատեսվել է Հայաստանի հարավային հատվածով՝ Սյունիքի մարզով, ռազմավարական տարանցիկ ճանապարհի ստեղծում, որը կոչվելու է «Թրամփի ուղի» (TRIPP) և ապահովելու է Ադրբեջանի առևտրային հասանելիությունը դեպի Նախիջևան։
Նշվել է նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը, Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ, նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 11-ին հայտարարել է, որ Հայաստանը ոչ թե 99 տարով հողը վարձակալությամբ է տրամադրել ամերիկյան կողմին, այլ փոխանցել է կառուցապատման իրավունք։

Армения будет нуждаться в третьих партнерах на этапе строительства проекта TRIPP, заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Эстонии Маргусом Цахкной.
Он прокомментировал заявление Госдепартамента США о том, что проект «Путь Трампа» остается одним из приоритетов, отметив, что Армения совместно с США и согласованными третьими странами работает над его реализацией, сообщает «Sputnik Армения».
«Мы надеемся как можно скорее перейти к следующему этапу — строительству. Именно здесь нам понадобятся третьи партнеры. Разумеется, соглашение будет двусторонним — между Арменией и США, однако партнеры будут необходимы как на этапе строительства, так и, вероятнее всего, на этапе управления системами», — подчеркнул Мирзоян.
Он отметил, что двусторонняя работа между Арменией и США по реализации проекта TRIPP продолжается активно, и в настоящее время процесс находится на стадии разработки документов и согласования межгосударственного соглашения.
Мирзоян добавил, что, несмотря на двусторонний характер проекта, он отвечает интересам многих стран — от Китая до Португалии.
«Этот проект не на другой планете. Один его конец должен соединяться с Азербайджаном, другой — выходить к Нахичевани, а его логическим продолжением является сеть армянских железных дорог в направлении Турции и стран Центральной Азии», — отметил министр.
Он также подчеркнул, что интерес к проекту TRIPP проявляют и государства Ближнего Востока.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев 8 августа в Вашингтоне подписали совместную декларацию из семи пунктов, предусматривающую создание стратегического транзитного маршрута через юг Армении — Сюникскую область, получившего название «Путь Трампа» (TRIPP), который обеспечит торговое сообщение Азербайджана с Нахичеванью. Также сообщалось, что министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров стран и США парафировали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой». 11 сентября Никол Пашинян заявил, что Армения не передавала землю в аренду на 99 лет американской стороне, а предоставила право застройки.