10 Ապրիլ 2026 - 13:10 AMT
Քաղաքական ուժերի գրանցման մերժումը հնարավոր է միայն բացառիկ դեպքերում, ասել է ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը ԱԺ-ում ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2024-2025 թթ. գործունեության մասին հաղորդման ներկայացման ժամանակ:
«Մեր Ընտրական օրենսգիրքը, ըստ էության, այնքան ազատական է, որ քաղաքական ուժը որպեսզի չգրանցվի, ինքը պետք է բավականին ջանք գործադրի»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Որպես օրինակ նա նշել է, որ քաղաքական ուժը պետք է միտումնավոր փաստաթղթեր չներկայացնի։
Նա որպես օրինակ նշել է, որ քաղաքական ուժը կարող է դիտավորյալ չներկայացնել անհրաժեշտ փաստաթղթերը։
«Եթե փաստաթղթերը ներկայացնում է նույնիսկ թերի, ԸՕ-ն պահանջում է տվյալ քաղաքական ուժին տալ 48 ժամ, որպեսզի թերությունները շտկվեն։ ԸՕ-ն թույլ չի տալիս փասաթղթերը թերի լինելու, սխալների պատճառով չընդունել։ ԿԸՀ-ն պարտավոր է ընդունել փաստաթղթերն այնպես, ինչպես ներկայացնում է քաղաքական ուժը։ Եթե ներկայացնելուց հետո պարզվում է, որ կան թերություններ, ԿԸՀ-ն պարտավոր է տալ ժամանակ, որպեսզի թերությունները շտկվեն»,- մանրամասնեl 1 Հովակիմյանը։
Նրա խոսքով՝ միայն մեկ դեպքում է հնարավոր քաղաքական ուժի չգրանցումը, եթե այն հրաժարվել է վերացնել թերությունները։
«Ավելին՝ նիստով է տեղի ունենում, թափանցիկ, այսինքն քաղաքական ուժը պետք է հրապարակային հրաժարվի օրենքով սահմանված փասատաթղթերը ներկայացնելուց կամ սխալ ներկայացված փաստաթղթերն ուղղելուց։ Այդ դեպքում չի ստացվում, որ ԿԸՀ-ն չգրանցեց ինչ -որ մեկին»,-ասել է նա:

10 Апрель 2026 - 15:04 AMT
Отказ в регистрации политических сил возможен только в исключительных случаях, заявил председатель Центральной избирательной комиссии Армении Ваaгн Овакимян при представлении отчета о деятельности ЦИК за 2024–2025 годы в парламенте.
«Наш Избирательный кодекс настолько либерален, что политическая сила должна приложить немалые усилия, чтобы не быть зарегистрированной», — сказал он, сообщает «Panorama.am».
В качестве примера он отметил, что партия должна сознательно не представить необходимые документы.
Он пояснил, что даже при подаче неполного пакета документов Избирательный кодекс обязывает предоставить политической силе 48 часов для устранения недостатков. Закон не допускает отказа из-за ошибок или неполноты документов.
«ЦИК обязан принять документы в том виде, в каком их представила политическая сила. Если после подачи выявляются недостатки, комиссия обязана предоставить время для их исправления», — отметил Овакимян.
По его словам, отказ в регистрации возможен лишь в одном случае — если политическая сила отказывается устранить выявленные недостатки.
«Более того, решение принимается на открытом заседании, прозрачно. То есть политическая сила должна публично отказаться представить предусмотренные законом документы или исправить ошибки. В таком случае нельзя говорить, что ЦИК кого-то не зарегистрировала», — добавил он.