10 Ապրիլ 2026 - 13:12 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը կարևորել է Հայաստան–Էստոնիա բազմոլորտ համագործակցությունը և նշել, որ վերջին շրջանում երկկողմ հարաբերությունները ստացել են առավել ինտենսիվ բնույթ։
Փաշինյանի խոսքով՝ այդ միտումը հաստատվել է նաև բարձր մակարդակի փոխայցելություններով, որոնք նոր խթան են տվել տարբեր ուղղություններով համագործակցության ընդլայնմանը։
Նա նաև ընդգծել է Էստոնիայի նշանակալի դերը Հայաստան–Եվրոպական միություն փոխգործակցության զարգացման մեջ, այդ թվում՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման հարցում։
Մարգուս Ցահքնան, իր հերթին, նշել է, որ Էստոնիան շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմամբ։ Նա ընդգծել է, որ իր երկիրը պատրաստ է շարունակելու օժանդակությունը ՀՀ Կառավարության բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելու նպատակով, ինչպես նաև նպաստելու Հայաստան–ԵՄ համագործակցության ակտիվացմանը։
Էստոնիայի ԱԳ նախարարը կարևորել է նաև Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի անցկացումը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կանցկացվի բարձր մակարդակով։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների, Հայաստան–ԵՄ համագործակցության օրակարգի, վիզաների ազատականացման գործընթացի և այլ հարցերի վերաբերյալ։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ամրապնդման համար կարևոր քայլ կլինի Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակումը: Էստոնիայի արտգործնախարար Մարգուս Ցահքնան ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը կարևոր պատմական քայլ է, սակայն բոլոր խնդիրների լուծումը չի կարող իրականացվել կարճ ժամանակում։

Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized the importance of multi-sector cooperation between Armenia and Estonia during a meeting with a delegation led by Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna.
He noted that bilateral relations have recently gained greater intensity, a trend also confirmed by high-level mutual visits that have provided new impetus for expanding cooperation across various fields.
Pashinyan also highlighted Estonia’s significant role in developing Armenia–European Union cooperation, including in effectively implementing democratic reforms in Armenia.
Margus Tsahkna, for his part, stated that Estonia is interested in deepening cooperation with Armenia. He stressed that his country is ready to continue supporting the Armenian government’s reform agenda and to contribute to enhancing Armenia–EU cooperation.
The Estonian foreign minister also underlined the importance of hosting the European Political Community summit in Yerevan, expressing confidence that it would be held at a high level.
The sides exchanged views on regional developments, the Armenia–EU cooperation agenda, the visa liberalization process, and other issues.
Earlier, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at a joint press conference with Margus Tsahkna that the release of Armenian detainees held in Baku would be an important step toward strengthening peace between Armenia and Azerbaijan. Tsahkna noted that establishing peace between the two countries is a significant historic step, though resolving all issues will take time.