10 Ապրիլ 2026 - 13:12 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը կարևորել է Հայաստան–Էստոնիա բազմոլորտ համագործակցությունը և նշել, որ վերջին շրջանում երկկողմ հարաբերությունները ստացել են առավել ինտենսիվ բնույթ։
Փաշինյանի խոսքով՝ այդ միտումը հաստատվել է նաև բարձր մակարդակի փոխայցելություններով, որոնք նոր խթան են տվել տարբեր ուղղություններով համագործակցության ընդլայնմանը։
Նա նաև ընդգծել է Էստոնիայի նշանակալի դերը Հայաստան–Եվրոպական միություն փոխգործակցության զարգացման մեջ, այդ թվում՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման հարցում։
Մարգուս Ցահքնան, իր հերթին, նշել է, որ Էստոնիան շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմամբ։ Նա ընդգծել է, որ իր երկիրը պատրաստ է շարունակելու օժանդակությունը ՀՀ Կառավարության բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելու նպատակով, ինչպես նաև նպաստելու Հայաստան–ԵՄ համագործակցության ակտիվացմանը։
Էստոնիայի ԱԳ նախարարը կարևորել է նաև Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի անցկացումը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կանցկացվի բարձր մակարդակով։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների, Հայաստան–ԵՄ համագործակցության օրակարգի, վիզաների ազատականացման գործընթացի և այլ հարցերի վերաբերյալ։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ամրապնդման համար կարևոր քայլ կլինի Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակումը: Էստոնիայի արտգործնախարար Մարգուս Ցահքնան ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը կարևոր պատմական քայլ է, սակայն բոլոր խնդիրների լուծումը չի կարող իրականացվել կարճ ժամանակում։

Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул важность многопрофильного сотрудничества между Арменией и Эстонией на встрече с делегацией во главе с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкной.
Он отметил, что в последнее время двусторонние отношения приобрели более интенсивный характер. По его словам, это подтверждается взаимными визитами на высоком уровне, которые придали новый импульс расширению сотрудничества по различным направлениям.
Пашинян также подчеркнул значимую роль Эстонии в развитии взаимодействия Армения — Европейский союз, в том числе в эффективной реализации демократических реформ в Армении.
Маргус Цахкна, в свою очередь, заявил, что Эстония заинтересована в углублении сотрудничества с Арменией. Он отметил готовность своей страны продолжать поддержку повестки реформ правительства Армении, а также содействовать активизации сотрудничества Армения — ЕС.
Министр иностранных дел Эстонии также подчеркнул важность проведения в Ереване саммита Европейского политического сообщества, выразив уверенность, что он пройдет на высоком уровне.
Стороны обменялись мнениями по вопросам регионального развития, повестки сотрудничества Армения — ЕС, процесса либерализации визового режима и другим темам.
Ранее министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с Маргусом Цахкной заявил, что освобождение удерживаемых в Баку армян станет важным шагом для укрепления мира между Арменией и Азербайджаном. Цахкна подчеркнул, что установление мира между двумя странами является важным историческим шагом, однако решение всех проблем потребует времени.