Դատախազը մերժել է կիրառել իր բացառիկ հնարավորությունն ու փոխել Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո կալանավորված 18-ամյա Դավիթ Մինասյանի խափանման միջոցը: Այդ մասին ասել է փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Ապրիլի 9-ին դատախազության դիմաց հավաքված քաղաքացիների խումբը Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանից պահանջել էր ազատ արձակել Դավիթ Մինասյանին կամ առնվազն սահմանել այլ խափանման միջոց։ Սակայն գլխավոր դատախազը չի հանդիպել ցուցարարներին և չի հրավիրել նրանց հանդիպման։ Կալանավորված երիտասարդի ընկերները մինչ այդ դիմում են փոխանցել Վարդապետյանի անունով։
Փաստաբանի խոսքով` սպասելի էր, որ դատախազը նման որոշում կկայացնի։ Մարտիրոսյանը հայտնել է, որ վերաքննիչ դատարանում բողոքների հատուկ վերանայման օր է նշանակված, սպասում են որոշմանը։
Դավիթ Մինասյանի ստացած վնասվածքների վերաբերյալ Մարտիրոսյանը հայտնել է, որ բոլոր տեսագրությունները ներկայացվել են վարույթ իրականացնող մարմնին՝ դրանք քննության առարկա դարձնելու պահանջով։
Անդրադառնալով երիտասարդի առողջական վիճակին՝ փաստաբանը նշել է, որ առավոտյան այցելել է նրան, սակայն էական փոփոխություններ չեն արձանագրվել։
«Բուժումը շարունակում է տրամադրվել, սիստեմաներ են միացված։ Լույսը անջատած է, ընդհանրապես չի կարողանում լույսի նայել, քանի որ ակնագնդի հետ կապված խնդիր էլ կա, հարվածը շատ ուժեղ է եղել։ Տեսագրությունում երևում է, որ հարվածից ընկնելուց հետո կանգնում է, բայց չի կարողանում հավասարակշռությունը պահել, ծնոտի հատվածը փորձում է կարգավորել»,- նշել է փաստաբանը՝ հիշեցնելով, որ Դավիթը նաև ունի այլ ծանր ախտորոշումներ։
Ապրիլի 3-ին նրան տեղափոխել են «Աբովյան» ՔԿՀ՝ կրթությունը շարունակելու նպատակով, սակայն ավելի ուշ նրա առողջական վիճակը վատացել է, և նա տեղափոխվել է նախ «Աբովյան» բժշկական կենտրոն, ապա՝ «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։

Прокурор отказался воспользоваться своим исключительным правом и изменить меру пресечения 18-летнему Давиду Минасяну, арестованному после инцидента в церкви Св. Анны, сообщила его адвокат Лусине Мартиросян, передает «Sputnik Армения».
По словам адвоката, такое решение было ожидаемым. Она добавила, что в Апелляционном суде назначен специальный день пересмотра жалоб, и защита ожидает решения.
Мартиросян сообщила, что все видеоматериалы, касающиеся полученных Минасяном травм, переданы органу, ведущему производство, с требованием их изучения.
Говоря о состоянии здоровья, она отметила, что утром посетила его, однако существенных изменений не зафиксировано.
«Лечение продолжается, подключены системы. Свет выключен, он вообще не может смотреть на свет из-за проблем с глазом, удар был очень сильный. На видео видно, что после удара он встает, но не может удержать равновесие и пытается поправить челюсть», — сказала адвокат, добавив, что у него также имеются другие тяжелые диагнозы.
9 апреля группа граждан собралась у здания прокуратуры с требованием к генеральному прокурору Анне Вардапетян освободить Минасяна или хотя бы изменить меру пресечения, однако она не встретилась с протестующими. Ранее друзья задержанного направили ей обращение. После инцидента 29 марта в церкви Св. Анны были задержаны братья-близнецы Давид и Микаел Минасяны, а также общественный деятель Геворг Геворгян. Давид Минасян был арестован на два месяца, позже его состояние ухудшилось, и он был переведен на лечение.