Դատախազը մերժել է կիրառել իր բացառիկ հնարավորությունն ու փոխել Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո կալանավորված 18-ամյա Դավիթ Մինասյանի խափանման միջոցը: Այդ մասին ասել է փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Ապրիլի 9-ին դատախազության դիմաց հավաքված քաղաքացիների խումբը Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանից պահանջել էր ազատ արձակել Դավիթ Մինասյանին կամ առնվազն սահմանել այլ խափանման միջոց։ Սակայն գլխավոր դատախազը չի հանդիպել ցուցարարներին և չի հրավիրել նրանց հանդիպման։ Կալանավորված երիտասարդի ընկերները մինչ այդ դիմում են փոխանցել Վարդապետյանի անունով։
Փաստաբանի խոսքով` սպասելի էր, որ դատախազը նման որոշում կկայացնի։ Մարտիրոսյանը հայտնել է, որ վերաքննիչ դատարանում բողոքների հատուկ վերանայման օր է նշանակված, սպասում են որոշմանը։
Դավիթ Մինասյանի ստացած վնասվածքների վերաբերյալ Մարտիրոսյանը հայտնել է, որ բոլոր տեսագրությունները ներկայացվել են վարույթ իրականացնող մարմնին՝ դրանք քննության առարկա դարձնելու պահանջով։
Անդրադառնալով երիտասարդի առողջական վիճակին՝ փաստաբանը նշել է, որ առավոտյան այցելել է նրան, սակայն էական փոփոխություններ չեն արձանագրվել։
«Բուժումը շարունակում է տրամադրվել, սիստեմաներ են միացված։ Լույսը անջատած է, ընդհանրապես չի կարողանում լույսի նայել, քանի որ ակնագնդի հետ կապված խնդիր էլ կա, հարվածը շատ ուժեղ է եղել։ Տեսագրությունում երևում է, որ հարվածից ընկնելուց հետո կանգնում է, բայց չի կարողանում հավասարակշռությունը պահել, ծնոտի հատվածը փորձում է կարգավորել»,- նշել է փաստաբանը՝ հիշեցնելով, որ Դավիթը նաև ունի այլ ծանր ախտորոշումներ։
Ապրիլի 3-ին նրան տեղափոխել են «Աբովյան» ՔԿՀ՝ կրթությունը շարունակելու նպատակով, սակայն ավելի ուշ նրա առողջական վիճակը վատացել է, և նա տեղափոխվել է նախ «Աբովյան» բժշկական կենտրոն, ապա՝ «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։

The prosecutor has refused to use discretionary powers to change the preventive measure for 18-year-old David Minasyan, who was detained after an incident at St. Anna Church, his lawyer Lusine Martirosyan said, according to Sputnik Armenia.
According to the lawyer, the decision was expected. She added that a special review day has been scheduled at the Court of Appeal, and they are awaiting a ruling.
Martirosyan said that all video evidence related to Minasyan’s injuries has been submitted to the investigative body with a request to examine it.
Speaking about his health condition, she noted that she had visited him in the morning, but no significant changes had been recorded.
“Treatment is ongoing, IVs are connected. The lights are turned off; he cannot look at light at all due to an eye injury. The blow was very strong. In the video, he stands up after the blow but cannot maintain balance and tries to adjust his jaw,” the lawyer said, adding that Minasyan also has other serious diagnoses.
On April 9, a group of citizens gathered outside the Prosecutor’s Office demanding that Prosecutor General Anna Vardapetyan release Minasyan or at least change his preventive measure, but she did not meet with them. Earlier, his friends had submitted a request addressed to her. Following the March 29 incident at St. Anna Church, David and his twin brother Mikael Minasyan, along with public figure Gevorg Gevorgyan, were detained on suspicion of hooliganism and interfering with an official’s duties. David Minasyan was later placed in pre-trial detention for two months and subsequently transferred for medical treatment after his condition deteriorated.