Դատարանը բավարարել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի պաշտպանի բողոքը, ըստ որի՝ նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը ենթակա է վերացման։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
«Ինչպես գիտեք, ՀՀ քննչական կոմիտեն (քննիչ Արա Ավագյան) որոշում էր կայացրել և Ամենայն Հայոց kաթողիկոսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել էր բացակայելու արգելքը:
Այդ արգելքի, ինչպես նաև ժամանակավոր Վրաստան մեկնելու թույլտվության միջնորդությունը քննիչի կողմից մերժելու պատճառով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը չէր կարողացել մասնակցել Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլiա Երկրորդի հուղարկավորությանը:
Քննիչի նշված որոշումը բողոքարկվել էր վերադաս դատախազին: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը (դատախազ Խաչատուր Գալստյան) որոշում էր կայացրել բողոքը մերժելու մասին: Դատախազի մերժումից հետո բողոք էր ներկայացվել դատարան:
Այսօր՝ 10.04.2026թ., Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանը (դատավոր Անի Դանիելյան) որոշում է կայացրել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պաշտպանի բողոքը բավարարելու մասին: Դատարանի որոշման հիման վրա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը ենթակա է վերացման»,- գրել է նա:
ՔԿ-ն փետրվարի 14-ին որոշում էր կայացրել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել բացակայելու արգելքը։

11 Апрель 2026 - 07:38 AMT
Суд постановил отменить меру пресечения, примененную в отношении Католикоса всех армян Гарегина II, удовлетворив жалобу его защиты.
Об этом на своей странице в Facebook сообщил адвокат Ара Зограбян, отметив, что Ереванский суд общей юрисдикции первой инстанции удовлетворил жалобу защиты и постановил отменить примененную меру пресечения.
«Как известно, Следственный комитет Армении (следователь Ара Авагян) принял решение применить в отношении Католикоса всех армян в качестве меры пресечения запрет на выезд.
Из-за этого ограничения, а также отказа следователя удовлетворить ходатайство о разрешении временной поездки в Грузию, Католикос всех армян не смог принять участие в траурной церемонии похорон Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии Второго.
Указанное решение следователя было обжаловано вышестоящему прокурору. Генеральная прокуратура Армении (прокурор Хачатур Галстян) приняла решение отклонить жалобу. После отказа прокурора жалоба была подана в суд.
Сегодня, 10.04.2026, Ереванский суд общей юрисдикции первой инстанции (судья Ани Даниелян) принял решение удовлетворить жалобу защиты. На основании решения суда мера пресечения, примененная в отношении Католикоса всех армян, подлежит отмене», — написал он.
14 февраля Следственный комитет принял решение применить в отношении Католикоса всех армян запрет на выезд в качестве меры пресечения.