ՀՀ կառավարությունը Հրազդանում կառուցվող Firebird AI ընկերությունից ձեռք կբերի 25 միլիոն դոլարի ԱԲ բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ՝ 5 տարի ժամկետով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Այս ծրագիրը գալիս է աջակցելու արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, ուսումնական հաստատություններին և անհատ մասնագետներին՝ ապահովելով բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ արհեստական բանականության համակարգերի նախագծման, ուսուցման և տեղակայման համար։
Հաշվողական ռեսուրսները կտրամադրվեն «Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի» (AIVI) միջոցով, որը գործարկվել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության կողմից, հանդիսանում է նորարարությունների և համագործակցության բաց հարթակ։ Ռազմավարական այս ծրագրի շրջանակում AIVI-ն կծառայի որպես գործառնական հարթակ՝ հայտերի ընդունման, դիմողների նույնականացման և հաշվողական ռեսուրսների բաշխման համար, ինչպես նաև կծառայի որպես վիրտուալ հարթակ ԱԲ նորարարների հաղորդակցման և համագործակցության համար»,- գրել է նախարարը:
Առաջատար բանկերն ու ներդրումային կառույցները միավորվել են՝ Հրազդանում «ԱԲ գործարանի» կառուցման համար Firebird AI ընկերությանը տրամադրելու 300 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում։Այս նախագիծը գալիս է կյանքի կոչելու 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված ռազմավարական հուշագիրը: Նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծել արհեստական բանականության ժամանակակից տվյալների կենտրոն՝ հիմնված ամերիկյան «NVIDIA» ընկերության առաջատար տեխնոլոգիական լուծումների վրա:
Firebird, NVIDIA և Dell Technologies ընկերությունների, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության համագործակցության արդյունքում կառուցվող տվյալների կենտրոնը դառնալու է տարածաշրջանում ամենահզորը։

Armenia’s government will acquire $25 million worth of high-performance artificial intelligence computing resources from Firebird AI for a five-year period.
The announcement was made on Facebook by Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, who said the resources will support startups, research teams, educational institutions, and individual specialists working in artificial intelligence.
“This program aims to support startups, research groups, educational institutions, and individual professionals engaged in artificial intelligence by providing high-performance computing resources for the design, training, and deployment of AI systems.
The computing resources will be provided through the Artificial Intelligence Virtual Institute (AIVI), launched by the Ministry of High-Tech Industry of Armenia as an open platform for innovation and collaboration. Within this strategic initiative, AIVI will serve as an operational platform for receiving applications, identifying applicants, and distributing computing resources, as well as a virtual space for communication and cooperation among AI innovators,” the minister wrote.
Firebird AI is being built in Hrazdan.
Leading banks and investment institutions have joined forces to provide $300 million in financing to Firebird AI for the construction of an AI factory in Hrazdan. The project is intended to implement a strategic memorandum signed in Washington on August 8, 2025.
The initiative aims to establish a modern artificial intelligence data center in Armenia based on advanced technological solutions from U.S. company NVIDIA.
The data center, being built through cooperation between Firebird, NVIDIA, Dell Technologies, and the Armenian government, is expected to become the most powerful in the region.