Կառավարությունը մշակել է նախագիծ, որով նախատեսվում է $9․8 մլն հատկացնել ԱՆԻՖ-ին, որ վերջինս մարի պարտքերը, հայտնում է «Հետքը»:
Կառավարությունը ծրագրել է «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» պետական ներդրումային ֆոնդից վերցնել վերջինիս ունեցած 3.7 մլրդ դրամը (Կենտրոնական բանկի ներկա փոխարժեքով՝ 9.8 մլն դոլար) և փոխանցել պետբյուջե ։ Նշված գումարից 3.61 մլրդ դրամը ձևավորվել է մասնավոր չորս ընկերություններից վերադարձված միջոցներից, որտեղ ֆոնդը նախկինում իրականացրել է ներդրումներ՝ դառնալով համասեփականատեր։ 2025-ի օգոստոսին կառավարությունը սկսել է ներդրումների վերադարձի գործընթաց, որի արդյունքում արդեն հետ է ստացվել այդ գումարը։
Պետբյուջե փոխանցվելիք 3․7 մլրդ դրամից մոտ 90 մլն դրամն էլ ներդրումային ֆոնդի դրամային հաշիվներին առկա գումարի մնացորդն է:
«Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի նպատակը եղել է կորոնավիրուսի համավարակի ազդեցության պայմաններում ՀՀ տնտեսական ակտիվության բարձրացումը, աշխատատեղերի ստեղծումը, արտահանման խթանումը, Հայաստանի մարզերի զարգացումը: Այս ֆոնդի մասնակիցը, այսինքն՝ նրա թողարկած փայերի սեփականատերը, պետությունն է՝ ՀՀ-ն, որը պետբյուջեից գումարներ էր «սրսկում» ֆոնդ, իսկ հետո դրանք ներդրվում էին տարբեր ընկերություններում:
Կառավարությունը դեռևս 2020 թվականին սահմանել է, որ ֆոնդի գործունեությունը պետք է տևի առավելագույնը 10 տարի՝ առաջին հինգ տարում ներդրումների իրականացմամբ, իսկ հաջորդ հինգ տարում՝ ակտիվների իրացմամբ։ Այժմ այս փուլն արդեն մեկնարկել է, և նոր ներդրումներ այլևս չեն իրականացվում։
2021-2023 թվականներին ֆոնդը մոտ 6․6 մլրդ դրամի ներդրում է կատարել տասը մասնավոր ընկերություններում, ինչպես նաև մոտ 2․97 մլն դոլար ներդրել է ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ ֆոնդում ։ 2025-2026 թվականներին արդեն իրականացվել է ներդրումների մի մասի վերադարձ՝ 3․61 մլրդ դրամի չափով։
Պետգույքի կառավարման կոմիտեն փետրվար-մարտ ամիսներին շրջանառության մեջ է դրել որոշման նախագիծ, ըստ որի՝ այդ 3․7 մլրդ դրամը պետբյուջե մուտքագրվելուց հետո նախատեսվում է դրամաշնորհի ձևով փոխանցել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ին՝ ԱՆԻՖ-ին։ Սակայն այդ միջոցները չեն մնալու ԱՆԻՖ-ի տնօրինության տակ, այլ օգտագործվելու են պարտավորությունների մարման համար։
ԱՆԻՖ-ը 2025 թվականի հոկտեմբերից գտնվում է լուծարման գործընթացում, որի մասին որոշումը կայացվել է ավելի վաղ։ Լուծարման շրջանակում ձևավորվել է պարտատերերի շրջանակ, որոնց թվում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը և Էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ յուրաքանչյուրն ունենալով 1․8 մլրդ դրամի պահանջ, ինչպես նաև «ԱՌՖԻ» ՓԲԸ-ն՝ 100 մլն դրամի պահանջով ։ Ընդհանուր պարտավորությունը կազմել է 3․7 մլրդ դրամ։
Վարչապետի աշխատակազմին պարտքը առաջացել է 2022 թվականի դրամաշնորհային ծրագրից, որի շրջանակում կատարված աշխատանքները չեն ընդունվել, իսկ Էկոնոմիկայի նախարարության փոխանցած միջոցների օգտագործման հաշվետվությունները չեն համապատասխանել պայմանագրային նպատակներին, ինչի հետևանքով գումարները հաշվառվել են որպես պարտք։
ԱՆԻՖ-ը 100 մլն դրամ էլ պարտք է մնացել «ԱՌՖԻ» ՓԲԸ-ին, որի սեփականատերը հենց ինքն է: 2023-ին ԱՆԻՖ-ն ու «ԱՌՖԻ»-ն կնքել են փոխառության պայմանագիր, որի հիման վրա վերջինս 2024-ին 100 մլն դրամ է հատկացրել ԱՆԻՖ-ին:
«ԱՆԻՖ-ի լուծարման հանձնաժողովը վերը նշված ընդհանուր 3․7 մլրդ դրամ պարտքը ներառել է լուծարման միջանկյալ հաշվեկշռում: Սակայն այս գումարից բացի՝ ԱՆԻՖ-ը 51 մլն դրամի պարտավորություն էլ է ունեցել: Բանն այն է, որ 2024-ին Կառավարությունը որոշել էր «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ»ֆոնդի փայերի մարում իրականացնել 1․7 մլրդ դրամի չափով և այդ գումարը պետբյուջե մուտքագրելուց հետո որպես դրամաշնորհ հատկացնել ԱՆԻՖ-ին: 51 մլն դրամն այս դրամաշնորհի չօգտագործված մասի գծով պարտավորությունն է (ըստ Պետգույքի կառավարման կոմիտեի՝ լուծարվող ԱՆԻՖ-ի դրամական միջոցների մնացորդը կազմել է 71 մլն դրամ):
Այսպիսով՝ Կառավարության որոշման նախագծով, որը կազմել է ՊԳԿԿ-ն, առաջարկվում է «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ»ֆոնդի փայերի հերթական մարման արդյունքում 3․7 մլրդ դրամը մուտքագրել ՀՀ պետբյուջե, ապա դրամաշնորհի տեսքով հատկացնել ԱՆԻՖ-ին: Գումարն ամբողջապես պիտի օգտագործվի՝ ԱՆԻՖ-ի վերոնշյալ պարտավորությունները մարելու համար»,-ասվում է հրապարակման մեջ:

Правительство Армении разработало проект, предусматривающий выделение 9,8 млн долларов «Фонду государственных интересов Армении» (АНИФ) для погашения его задолженностей, сообщает «Hetq».
План предусматривает изъятие 3,7 млрд драмов (по текущему курсу Центрального банка — около 9,8 млн долларов) из фонда «Предприниматель + Государство антикризисные инвестиции» с последующим перечислением в государственный бюджет. Из этой суммы 3,61 млрд драмов были возвращены четырьмя частными компаниями, в которые фонд ранее инвестировал, став их совладельцем. Процесс возврата начался в августе 2025 года, и средства уже возвращены.
Около 90 млн драмов из общей суммы составляют остатки на счетах фонда.
Фонд «Предприниматель + Государство антикризисные инвестиции» был создан для повышения экономической активности Армении в условиях пандемии COVID-19, создания рабочих мест, стимулирования экспорта и развития регионов. Его единственным участником и владельцем долей является государство, которое направляло бюджетные средства в фонд для инвестирования в различные компании.
Правительство еще в 2020 году установило максимальный срок деятельности фонда — 10 лет: первые пять лет для инвестирования, последующие — для реализации активов. Этот этап уже начался, и новые инвестиции больше не осуществляются.
В 2021–2023 годах фонд инвестировал около 6,6 млрд драмов в десять частных компаний, а также около 2,97 млн долларов в фонд ЕС–Армения для поддержки малого и среднего бизнеса. В 2025–2026 годах часть инвестиций — на сумму 3,61 млрд драмов — уже была возвращена.
В феврале–марте Комитет по управлению государственным имуществом вынес на обсуждение проект решения, согласно которому после зачисления 3,7 млрд драмов в госбюджет их планируется предоставить АНИФ в виде гранта. При этом средства не останутся в распоряжении фонда, а будут направлены на погашение его обязательств.
АНИФ находится в процессе ликвидации с октября 2025 года. В рамках процедуры сформирован круг кредиторов, среди которых Аппарат премьер-министра и Министерство экономики — по 1,8 млрд драмов требований каждый, а также ЗАО «АРФИ» с требованием в 100 млн драмов. Общий объем обязательств составляет 3,7 млрд драмов.
Задолженность перед Аппаратом премьер-министра возникла по грантовой программе 2022 года, в рамках которой выполненные работы не были приняты, тогда как средства, переданные Министерством экономики, были использованы не по целевому назначению и учтены как долг.
АНИФ также задолжал 100 млн драмов ЗАО «АРФИ», владельцем которого является сам фонд. В 2023 году между АНИФ и «АРФИ» был заключен договор займа, в рамках которого в 2024 году были предоставлены соответствующие средства.
«Ликвидационная комиссия АНИФ включила указанный долг в размере 3,7 млрд драмов в промежуточный ликвидационный баланс. Помимо этого, у фонда есть обязательство на 51 млн драмов. В 2024 году правительство приняло решение о погашении долей фонда «Предприниматель + Государство антикризисные инвестиции» на сумму 1,7 млрд драмов и последующем предоставлении этих средств АНИФ в виде гранта. 51 млн драмов — это неиспользованная часть этого гранта», — отмечается в публикации.
Таким образом, согласно проекту решения, подготовленному Комитетом по управлению государственным имуществом, 3,7 млрд драмов после очередного погашения долей фонда будут зачислены в государственный бюджет, а затем предоставлены АНИФ в виде гранта для полного погашения его обязательств.