11 Ապրիլ 2026 - 09:42 AMT
Կադաստրի պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Մանուկ Վարդանյանը մեղադրվում է պետական սեփականություն հանդիսացող պատմության և մշակույթի հուշարձաններն անհատույց սեփականության իրավունքով Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցուն հանձնելու համար, հայտնում է «Հետքը»:
Ըստ մեղադրանքի՝ Մանուկ Վարդանյանը կոմիտեի աշխատակազմի իրավաբանական և օրենսդրության մշակման բաժնի 1-ին կարգի մասնագետի հետ դիտավորությամբ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք: Վարդանյանի նկատմամբ կիրառվել է «գրավ» խափանման միջոցը։
Մասնավորապես, պատմության և մշակույթի հուշարձան հանդիսացող մի շարք վանքերի և եկեղեցիների նպատակային օգտագործումն ապահովելու նպատակով պետական սեփականություն հանդիսացող այդ հուշարձանները անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցվել են Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուն։
Գործը 2026 թվականի ապրիլի 9-ին ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան և մակագրվել դատավոր Մերի Մոսինյանին։
Կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել հողային օրենսգրքում, որոնց համաձայն այսուհետ համայնքային ու պետական հողերը Մայր Աթոռին եկեղեցիների շինարարության ու սպասարկման համար տրամադրել ոչ թե անհատույց սեփականության իրավունքով, այլ միայն անհատույց օգտագործման իրավունքով։

Former head of the State Cadastre Committee Manuk Vardanyan has been charged with transferring state-owned historical and cultural monuments to the Armenian Apostolic Church free of charge, according to Hetq.
According to the indictment, Vardanyan, together with a first-category specialist from the committee’s legal and legislative development department, deliberately failed to fulfill official duties, which negligently led to serious consequences. A bail measure has been imposed on Vardanyan.
Specifically, a number of monasteries and churches classified as historical and cultural monuments, which were state property, were transferred to the Armenian Apostolic Church under ownership rights free of charge to ensure their intended use.
The case was sent to the Anti-Corruption Court on April 9, 2026, and assigned to Judge Mary Mosinyan.
The government has amended the Land Code, stipulating that community and state lands can now be provided to the Mother See for church construction and maintenance only under free-use rights, rather than free ownership.