11 Ապրիլ 2026 - 09:42 AMT
Կադաստրի պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Մանուկ Վարդանյանը մեղադրվում է պետական սեփականություն հանդիսացող պատմության և մշակույթի հուշարձաններն անհատույց սեփականության իրավունքով Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցուն հանձնելու համար, հայտնում է «Հետքը»:
Ըստ մեղադրանքի՝ Մանուկ Վարդանյանը կոմիտեի աշխատակազմի իրավաբանական և օրենսդրության մշակման բաժնի 1-ին կարգի մասնագետի հետ դիտավորությամբ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք: Վարդանյանի նկատմամբ կիրառվել է «գրավ» խափանման միջոցը։
Մասնավորապես, պատմության և մշակույթի հուշարձան հանդիսացող մի շարք վանքերի և եկեղեցիների նպատակային օգտագործումն ապահովելու նպատակով պետական սեփականություն հանդիսացող այդ հուշարձանները անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցվել են Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուն։
Գործը 2026 թվականի ապրիլի 9-ին ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան և մակագրվել դատավոր Մերի Մոսինյանին։
Կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել հողային օրենսգրքում, որոնց համաձայն այսուհետ համայնքային ու պետական հողերը Մայր Աթոռին եկեղեցիների շինարարության ու սպասարկման համար տրամադրել ոչ թե անհատույց սեփականության իրավունքով, այլ միայն անհատույց օգտագործման իրավունքով։

11 Апрель 2026 - 10:09 AMT
Бывший председатель Государственного комитета кадастра Манук Варданян обвиняется в передаче находящихся в государственной собственности памятников истории и культуры Армянской апостольской церкви на безвозмездной основе, сообщает «Хетк».
Согласно обвинению, Варданян совместно со специалистом первого разряда отдела правового и законодательного обеспечения аппарата комитета умышленно не исполнили свои служебные обязанности, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия. В отношении Варданяна применена мера пресечения в виде залога.
В частности, ряд монастырей и церквей, являющихся памятниками истории и культуры и находящихся в государственной собственности, были переданы Армянской апостольской церкви в собственность на безвозмездной основе для обеспечения их целевого использования.
Дело 9 апреля 2026 года направлено в Антикоррупционный суд и распределено судье Мери Мосинян.
Правительство внесло изменения в Земельный кодекс, согласно которым отныне государственные и общинные земли могут предоставляться Церкви для строительства и обслуживания храмов не в собственность, а только в безвозмездное пользование.