Ընդդիմադիր «Տիսա» կուսակցությունը, որը գլխավորում է Պետեր Մադյարը, հաղթել է Հունգարիայի խորհրդարանական ընտրություններում՝ քվեաթերթիկների ավելի քան 99 տոկոսի մշակման արդյունքում։ 16 տարի երկիրը ղեկավարած վարչապետ Վիկտոր Օրբանը ընդունել է պարտությունը և շնորհավորել Մադյարին:
Ավելին, Մադյարը, հավանաբար, սահմանադրական մեծամասնություն կունենա խորհրդարանում, հայտնում է BBC-ն:
«Տիսան» ստացել է խորհրդարանի 138 մանդատ, մինչդեռ գործող վարչապետ Վիկտոր Օրբանի «Ֆիդես» կուսակցությունը և նրա հետ դաշինք կազմած Քրիստոնեա-դեմոկրատական ժողովրդական կուսակցությունը ստացել է 55 տեղ։ 6 մանդատ կարող է ստանալ ծայրահեղ աջակողմյան «Մեր հայրենիքը» շարժումը։
Բուդապեշտում «Տիսայի» կողմնակիցներն արդեն սկսել են նշել խորհրդարանական ընտրություններում գրանցված հաղթանակը։
Օրբանը, ելույթ ունենալով «Ֆիդեսի» աջակիցների առաջ Հունգարիայի մայրաքաղաքում, իր կուսակցության համար քվեարկության նախնական արդյունքները բնութագրել է որպես «հստակ» և «ցավոտ», գրում է Deutsche Welle-ն:
«Ես շնորհավորել եմ հաղթած կուսակցությանը։ Մենք ծառայելու ենք հունգար ժողովրդին ու մեր հայրենիքին, նաև լինելով ընդդիմությունում», — ասել է գործող վարչապետը։
62-ամյա Օրբանը իշխանության մեջ է 2010 թվականից։ Այս ընտրություններում առաջին անգամ հայտնվել է ընդդիմադիր այնպիսի գործիչ, որը կարողացել է հաղթել նրան՝ 45-ամյա Մադյարը։ Ավելի վաղ նա եղել է «Ֆիդեսի» երիտասարդական թևի անդամ, իսկ «Տիսա» կուսակցությունը գլխավորել է միայն երկու տարի առաջ։
Օրբանի կառավարությանից դժգոհ քաղաքացիները որպես պատճառ նշել են հանրային ենթակառուցվածքների վիճակը, առողջապահության և կրթության համակարգերի խնդիրները, ինչպես նաև կոռուպցիան։ Իսկ Մադյարը, իր խոսքով, մտադիր է կոշտ պայքարել կոռուպցիայի դեմ, իրականացնել «համակարգային փոփոխություններ» և ներկայացնել նոր սահմանադրություն։ Բացի այդ, նա հանդես է եկել այն բանի օգտին, որ Հունգարիան հեռանա Ռուսաստանից կախվածության քաղաքական գծից և վերադառնա որպես ՆԱՏՕ-ի հուսալի դաշնակից՝ Եվրամիության կազմում։
Պետեր Մադյարը Բուդապեշտում հազարավոր ոգևորված աջակիցների առջև ելույթում հայտարարել է, որ պատրաստվում է ներկայացնել «բոլոր հունգարացիների շահերը, ներառյալ՝ երկրի սահմաններից դուրս գտնվողներինը»։
«Մենք ազատագրեցինք Հունգարիան, մենք վերադարձրինք մեր հայրենիքը», – հայտարարել է հունգար քաղաքական գործիչը։
Նրա ելույթը բազմիցս ընդհատվել է հավաքվածների վանկարկումներով՝ «Եվրոպա, Եվրոպա»։
Առաջին արտասահմանյան այցը նորընտիր ղեկավարը կատարելու է Վարշավա: Նա նաև ընդգծել է Վիշեգրադյան խմբի շրջանակում համագործակցությունը վերականգնելու և ընդլայնելու մտադրության մասին որը միավորում է Հունգարիան, Լեհաստանը, Սլովակիան և Չեխիան։ «Տիսայի» առաջնորդը հավելել է, որ այնուհետև նախատեսում է այցելել Վիեննա և Բրյուսել՝ Եվրամիության ֆինանսավորման հարցերով բանակցություններ վարելու համար։ Պետեր Մադյարը վստահեցրել է, որ Բուդապեշտը կդառնա ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի «հաստատուն դաշնակից»:
Նա Խոստացել է վերականգնել զսպումների և հակակշիռների համակարգը:
Մադյարը նաև կոչ է արել Գերագույն դատարանի նախագահին, գլխավոր դատախազին և ԶԼՄ-ների և հաղորդակցության ազգային վարչության ղեկավարին հրաժարական տալ։
Պետեր Մադյարը իրավաբան է և նախկինում եղել է «Ֆիդես» կուսակցության երիտասարդական թևի անդամ։ Նա անսպասելիորեն հայտնվել է քաղաքական դաշտում 2024 թվականի փետրվարին և արագորեն լայն ճանաչում է ձեռք բերել իր հռետորական կարողությունների շնորհիվ։ Քաղաքական գործչին բազմիցս հաջողվել է հազարավոր մարդկանց հավաքել բողոքի ցույցերի՝ ընդդեմ Վիկտոր Օրբանի իշխանության։ Հետագայում նա գլխավորել է փոքր «Տիսա» կուսակցությունը, որը շուտով հարցումներում առաջ է անցել «Ֆիդեսից»՝ խոստանալով արմատական փոփոխություններ երկրում։
Փետրվարի սկզբին «Տիսայի» կողմնակիցները ներկայացրել են 240 էջանոց նախընտրական ծրագիրը՝ դա անելով ոչ թե մեծ միջոցառման ընթացքում, այլ YouTube հարթակում հրապարակված մեկժամյա տեսանյութի միջոցով։ Ծրագրի հիմնական կետերից են Օրբանի կոռումպացված համակարգի վերացումը, իրավունքի գերակայության և ժողովրդավարության վերականգնումը, Հունգարիայի վերադարձը որպես ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի վստահելի գործընկեր, առողջապահության և կրթության ոլորտների բարեփոխումները, ինչպես նաև սոցիալական քաղաքականության բարելավումն ու աղքատության կայուն կրճատումը։
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը, որը 62 տարեկան է իշխանության է եղել 2010 թվականից՝ 16 տարի շարունակ՝ լինելով Եվրամիությունում ամենաերկար պաշտոնավարած կառավարության ղեկավարը։

13 Апрель 2026 - 08:24 AMT
Оппозиционная партия «Тиса», возглавляемая Петером Мадьяром, победила на парламентских выборах в Венгрии после обработки более 99% бюллетеней. Премьер-министр Виктор Орбан, руководивший страной 16 лет, признал поражение и поздравил Мадьяра.
Более того, Мадьяр, вероятно, получит конституционное большинство в парламенте, сообщает «BBC».
«Тиса» получила 138 мандатов, тогда как партия Орбана «Фидес» и ее союзник — Христианско-демократическая народная партия — получили 55 мест. Крайне правая партия «Наша Родина» может получить 6 мандатов.
В Будапеште сторонники «Тисы» уже начали праздновать победу на парламентских выборах.
Выступая перед сторонниками «Фидес» в столице Венгрии, Орбан охарактеризовал предварительные результаты голосования для своей партии как «ясные» и «болезненные», пишет «Deutsche Welle».
«Я поздравил победившую партию. Мы будем служить венгерскому народу и нашей родине, в том числе находясь в оппозиции», — заявил действующий премьер.
62-летний Орбан находится у власти с 2010 года. На этих выборах впервые появился оппозиционный политик, которому удалось его победить — 45-летний Мадьяр. Ранее он был членом молодежного крыла «Фидес», а партию «Тиса» возглавляет лишь два года.
Недовольные правительством Орбана граждане среди причин называли состояние общественной инфраструктуры, проблемы в системах здравоохранения и образования, а также коррупцию. В свою очередь Мадьяр намерен жестко бороться с коррупцией, провести «системные изменения» и представить новую конституцию. Он также выступает за снижение зависимости Венгрии от России и возвращение страны в статус надежного союзника НАТО в составе Европейского союза.
Выступая перед тысячами сторонников в Будапеште, Петер Мадьяр заявил, что намерен представлять «интересы всех венгров, включая проживающих за пределами страны».
«Мы освободили Венгрию, мы вернули нашу родину», — заявил политик.
Его выступление неоднократно прерывалось скандированиями «Европа, Европа».
Первый зарубежный визит новоизбранный лидер совершит в Варшаву. Он также подчеркнул намерение восстановить и расширить сотрудничество в рамках Вишеградской группы, объединяющей Венгрию, Польшу, Словакию и Чехию. Мадьяр добавил, что затем планирует посетить Вену и Брюссель для переговоров по вопросам финансирования Европейского союза, заверив, что Будапешт станет «надежным союзником» ЕС и НАТО.
Он также пообещал восстановить систему сдержек и противовесов.
Мадьяр призвал председателя Верховного суда, генерального прокурора и главу Национального управления СМИ и коммуникаций уйти в отставку.
Петер Мадьяр — юрист и бывший член молодежного крыла партии «Фидес». Он неожиданно вышел на политическую арену в феврале 2024 года и быстро приобрел известность благодаря своим ораторским способностям. Ему неоднократно удавалось собирать тысячи людей на протестах против власти Виктора Орбана. Позднее он возглавил небольшую партию «Тиса», которая вскоре обошла «Фидес» в опросах, обещая радикальные изменения в стране.
В начале февраля сторонники «Тисы» представили 240-страничную предвыборную программу не на масштабном мероприятии, а через часовой видеоролик, опубликованный на YouTube. Основные положения включают демонтаж коррумпированной системы Орбана, восстановление верховенства права и демократии, возвращение Венгрии в статус надежного партнера ЕС и НАТО, реформы в здравоохранении и образовании, а также улучшение социальной политики и устойчивое сокращение бедности.
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, которому 62 года, находится у власти с 2010 года, являясь самым долго действующим главой правительства в Европейском союзе.