13 Ապրիլ 2026 - 07:59 AMT
Հերթական «հակասահմանադրական քայլով իշխող քաղաքական ուժն իր նախընտրական ծրագրում ներառեց եկեղեցուն վերաբերող մերժելի դրույթներ», հայտարարել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ուխտավոր երիտասարդների հետ հանդիպմանը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կաթողիկոսն ընդունել է Հայաստանի տարբեր թեմերից ուխտավորաբար Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին ժամանած մոտ 650 եկեղեցասեր երիտասարդների` առաջնորդությամբ իրենց հոգևոր հովիվների, և իր պատգամն ու օրհնությունը բերել:
«Հայոց եկեղեցին մեր ժողովրդի հոգևոր տունն է, որտեղ յուրաքանչյուր հայորդի գտնում է սեր, խնամք ու հոգատարություն և զորանում երկնառաք շնորհներով ու օրհնություններով։ Ով ցանկանում է ճանաչել հայ ժողովրդի հոգին, հայացքը պիտի ուղղի Հայոց Եկեղեցուն։ Մեր Եկեղեցին ուժ է տվել իր զավակների ապրելու և արարելու ձգտումներին և խաղաղության ու արդարության իղձերին։ Մեր Եկեղեցին զորություն է պարգևել ազգ ու հայրենիք սիրելու և հավատարիմ իր առաքելությանը՝ պահպանել ու հարստացրել է մեր հոգևոր ու մշակութային ժառանգությունը, հետամուտ եղել նոր սերնդի հայեցի դաստիարակությանը։ Տերունավանդ քրիստոնեական արժեքներով մեր Եկեղեցին աշխարհասփյուռ հայության համար դարձել է միասնության հիմնասյուն՝ առաջնորդելով իր հոտը թե՛ խաղաղ օրերին և թե՛ փորձությունների ժամանակ։
Իր այս առաքելության ճանապարհին եկեղեցու առջև հաճախ հարուցվել են տարատեսակ խոչընդոտներ ու դժվարություններ։ Այսօր էլ ունենք անցանկալի մի իրավիճակ, երբ հայրենի մեր երկրում եկեղեցին թիրախավորված է իշխանության ներկայացուցիչների կողմից։
Վերջին մեկ տարում ականատես ենք աննախադեպ ճնշումների՝ եպիսկոպոսների անօրինական ձերբակալությունների, հոգևոր սպասավորության իրականացմանն ուղղված արհեստական խոչընդոտների, մեր հնամենի վանքերի ու եկեղեցիների բռնազավթման փորձերի։ Իշխանությունների ակնհայտ հովանավորչությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատված և կարգալույծ հռչակված անձը շարունակում է զավթված պահել առաջնորդարանը և դատարանի ու հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ապօրինի որոշումներով՝ աշխարհիկ կարգավիճակով գործել որպես թեմակալ առաջնորդ։
Օրերս նաև հերթական հակասահմանադրական քայլին ականատես եղանք, երբ իշխող քաղաքական ուժը իր նախընտրական ծրագրում ներառեց Հայ Եկեղեցուն վերաբերող մերժելի դրույթներ։ Այս ամենը, ինչպես քաջատեղյակ եք, ուղեկցվում է շինծու մեղադրանքներով, անհանդուրժողականության հրահրմամբ, բացահայտ սպառնալիքներով։
Պատմությունը, սակայն, վկայում է, որ առ Աստված ապավինությամբ մեր եկեղեցին միշտ հաղթահարել է բոլոր փորձությունները։ Այսօր էլ Հայ եկեղեցին մնում է մեր ազգային վերելքի նախանձախնդիր սպասավորը՝ մեր երկրի զորացման, հասարակական համերաշխության անդավաճան ջատագովը և շարունակելու է պաշտպանել մեր ազգային իրավունքները, իղձերն ու նպատակները»,-ասել է կաթողիկոսը:
Նա կարևորել է երիտասարդ սերնդի ակտիվ ներգրավումը եկեղեցական կյանքում։
«Դուք և ձեր հասակակիցներն եք մեր հայրենիքի զորացման, մեր Սուրբ եկեղեցու պայծառության և մեր ժողովրդի լուսավոր ապագայի երաշխավորը»,-ասել է նա:
Կաթողիկոսը իր խոսքից հետո նաև պատասխանել է երիտասարդների հարցերին, որոնք վերաբերել են եկեղեցական ծրագրերին, հովվական ծառայությանը և երիտասարդների ներգրավվածությանը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության **նախընտրական ծրագրում «ՀԱԵ վերաբերյալ մերժելի դրույթների ընդգրկումը»: «**Ինչպես քանիցս Մայր Աթոռը հաստատել է, կաթողիկոսի ընտրությունը և եկեղեցական անդաստանում որևէ բարեկարգում բացառապես հոգևոր-կանոնական տիրույթում են, ուստի և դուրս են քաղաքական կուսակցությունների և պետական իշխանությունների իրավասություններից»,-ասվում էր հայտարարության մեջ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ապրիլի 4–ին հրապարակված նախընտրական ծրագրում դրույթներ կան եկեղեցու բարենորոգման և կաթողիկոսի հեռացման մասին:

Католикос всех армян Гарегин II заявил, что правящая политическая сила совершила очередной «антиконституционный шаг», включив в свою предвыборную программу «неприемлемые положения, касающиеся Церкви».
Об этом он сказал во время встречи с молодыми паломниками в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, где собрались около 650 церковно ориентированных молодых людей из разных епархий Армении под руководством своих духовных наставников.
«Армянская Церковь является духовным домом нашего народа, где каждый армянин находит любовь, заботу и поддержку и укрепляется божественной благодатью и благословениями. Тот, кто желает познать душу армянского народа, должен обратиться к Армянской Церкви. Наша Церковь придавала силу стремлениям своих чад жить и творить, их устремлениям к миру и справедливости. Она воспитывала любовь к нации и родине, оставаясь верной своей миссии, сохраняла и обогащала наше духовное и культурное наследие, заботилась о национальном воспитании нового поколения. Основанная на христианских ценностях, наша Церковь стала опорой единства для армян всего мира, ведя свою паству как в мирное время, так и в периоды испытаний.
На пути своей миссии Церковь часто сталкивалась с различными препятствиями и трудностями. И сегодня мы имеем нежелательную ситуацию, когда в нашей стране Церковь становится объектом давления со стороны представителей власти.
За последний год мы стали свидетелями беспрецедентного давления: незаконных арестов епископов, искусственных препятствий для осуществления пастырского служения, попыток захвата наших древних монастырей и церквей. При очевидном покровительстве властей лицо, освобожденное от должности главы Масисской епархии и лишенное сана, продолжает удерживать резиденцию и, опираясь на незаконные решения суда и службы принудительного исполнения, действует в светском статусе как руководитель епархии.
Недавно мы стали свидетелями очередного антиконституционного шага, когда правящая политическая сила включила в свою предвыборную программу неприемлемые положения, касающиеся Армянской Церкви. Все это, как вам известно, сопровождается сфабрикованными обвинениями, разжиганием нетерпимости и открытыми угрозами.
История, однако, свидетельствует, что с упованием на Бога наша Церковь всегда преодолевала все испытания. И сегодня Армянская Церковь остается преданным служителем национального возрождения, неизменным сторонником укрепления страны и общественного согласия и будет продолжать защищать наши национальные права, стремления и цели», — заявил Католикос.
Он также подчеркнул важность активного участия молодежи в церковной жизни.
«Вы и ваши сверстники являетесь залогом силы нашей родины, процветания Святой Церкви и светлого будущего нашего народа», — отметил он.
После выступления Католикос ответил на вопросы молодежи, касающиеся церковных программ, пастырского служения и вовлеченности молодежи.
Ранее Первопрестольный Святой Эчмиадзин резко осудил включение «неприемлемых положений, касающихся Армянской Апостольской Церкви» в предвыборную программу партии «Гражданский договор», подчеркнув, что избрание Католикоса и внутренние церковные вопросы относятся исключительно к духовно-канонической сфере и не входят в компетенцию политических партий и государственных органов. В программе, опубликованной 4 апреля, содержатся положения о реформировании Церкви и отстранении Католикоса.