13 Ապրիլ 2026 - 09:01 AMT
Ադրբեջանական կողմին չափազանց հետաքրքիր է, թե «ինչ է սպասում Հայաստանին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում», հայտարարել է ասուլիսի ժամանակ «Հայկական խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի նախագահ, համակարգող Արեգ Քոչինյանը:
Ապրիլի 10-12-ն Ադրբեջանում «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության հայ մասնակցիները ներկայացրել են, թե որ հարցերի շուրջ են ծավալվել քննարկումները:
«Եկեք ուղիղ խոսենք, որ այս պահի դրությամբ խաղաղության գործընթացի մեջ ամենամեծ փոփոխականը Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններն են, եթե ընտրությունները լինեին Ադրբեջանում, դա կլիներ փոփոխականը»,- նշել է նա,հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Մի կողմից կա բավականին լուրջ ձևավորված խաղաղության պայմանագրային, իրավական, քաղաքական բազա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, դա Խաղաղության համաձայնագիրն է, որը նախաստորագրված է, որը պետք է ստորագրվի ու վավերացվի: Դա երկու երկրի միջև կնքված սահմանազատման, սահմանագծման գործընթացն է, որի հանձնաժողովների կանոնադրությունները հաստատված են երկու երկրի կողմից, բոլոր իրավական գործընթացները անցել են, հանձնաժողովները ձևավորվել են, դրանք աշխատում են, դա կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացն է, որի վերաբերյալ նույնպես արդեն կան փաստաթղթեր ստորագրված, և դա առաջին հերթին, բնականաբար, ԹՐԻՓՓ-ն է: Սա իրավապայմանագրային բազան է, սրան զուգահեռ կա որոշակի քաղաքական էլեմենտ, որ, այո՛, երկու երկրի կառավարությունների միջև ձևավորվել է որոշակի մակարդակի իրար հետ աշխատելու կարողություն, ունակություն:
Շատ կարևոր է, թե Հայաստանում ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը ինչպիսի դիրքորոշում և ինչպիսի վեաբերմունք են արտահայտում իմ նշած ամբողջ բազային, որովհետև ընտրություններից հետո խաղաղության և պատերազմի հարցերը ըստ էության որոշվելու են այն ուժի կողմից, որը Հայաստանում կհաղթի», -ասել է Քոչինյանը:
«Հայկական խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի ասոցացված փորձագետ Նարեկ Մինասյանը նշել է. «Ուշագրավ էր այն հանգամանքը, որ ադրբեջանական կողմը բավական հստակ ուղերձ հղեց, որ իրենց ընկալմամբ, Հայաստանն ու Ադրբեջանն անվտանգային առումով մեկ նավակի մեջ են գտնվում, տարածաշրջանային մարտահրավերներն ընդհանուր են, հետևաբար պետք է գնահատել ներկայիս իրավիճակն ու փորձել այն ամրապնդել»,հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հավելել է, որ կար կարծիք, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը և կարգավորկման գործընթացում առկա ձեռքբերումները որոշակի անվտանգային իմունիտետ են ստեղծել երկու երկրների համար, որի «բացակայության դեպքում մեծ կլիներ ռիսկը, որ երրորդ երկրները կարող էին միջամտել, տարածաշրջանային պատերազմը կարող էր ընդլայնել աշխարհագրությունը»։
Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Նաիրա Սուլթանյանը նշել է, որ քննարկումները հիմնականում ծավալվել են երեք առանցքային ուղղություններով։
«Մեզ մտահոգող հարցերը, խաղաղության գործընթացի ճանապարհին խոչընդոտները, հնարավորությունները, որոնք չենք ուզում բաց թողել։ Հումանիտար հարցերի քննարկումը մեր հասարակության ուշադրության կենտրոնում է։ Շատ անկաշկանդ զրույց ենք ունեցել այս հարցերի շուրջ, մենք մեր խնդիրներն ենք բարձրացրել, իրենք իրենցը։
Մենք խոսել ենք գերիների, պահվող անձանց մասին ոչ մեկ անգամ։ Պատվիրակության անդամներից շատերն իրենց ելույթներում ներառել են այս խնդիրը։ Շեշտել ենք, որ այս հարցը չի տեղավորվում խաղաղության այս գործընթացի տրամաբանության մեջ։ Բարձրացել ենք անհայտ կորածների խնդիրը, մտահոգություն ենք հայտնել, որ հանձնաժողովի աշխատանքները ցանկալի արագությամբ չեն գնում։
Իրենք էլ իրենց հերթին բարձրացրել են իրենց հուզող հարցերը. ականների պայթյունի արդյունքում վնասված, զոհված անձանց հարցը, նշել են՝ 432 թիվը, նաև 3000-ից ավելի անհետ կորած ադրբեջանցիների հանգամանքը։ Իհարկե, խոսում ենք 1990-ականների պատերազմի մասին»,-ասել է նա:
«Խաղաղության կամուրջ» ուղղված է Ադրբեջանի և Հայաստանի քաղհասարակությունների ներկայացուցիչների միջև երկխոսության զարգացմանն ու անմիջական շփումների կազմակերպմանը։
Այս անգամ հայկական պատվիրակությունն Ադրբեջան է հասել ցամաքային սահմանով, հատել է դելիմիտացված և դեմարկացված հատվածը, ինչպես նաև անցել սահմանային և անձնագրային հսկողության բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը:

13 April 2026 - 09:28 AMT
The Azerbaijani side is highly interested in “what awaits Armenia in the upcoming parliamentary elections,” said Areg Kochinyan, head of the “Armenian Council” analytical center, during a press conference.
Participants of the Armenian delegation in the Bridge of Peace initiative, held in Azerbaijan on April 10–12, presented the key topics discussed during the meetings.
“Let’s be frank: at this moment, the biggest variable in the peace process is Armenia’s parliamentary elections. If elections were taking place in Azerbaijan, that would be the variable,” he said, according to 1lurer.am .
Kochinyan noted that there is already a substantial legal and political framework between Armenia and Azerbaijan, including a pre-initialed peace agreement awaiting signing and ratification, ongoing border delimitation and demarcation processes with established commissions, and agreements on unblocking communications.
“It is very important what positions the political forces participating in the elections in Armenia express toward this entire framework, because after the elections, issues of peace and war will essentially be determined by the force that wins,” he added.
Associated expert of the Armenian Council analytical center Narek Minasyan noted that the Azerbaijani side conveyed a clear message that, in its view, Armenia and Azerbaijan are in the same ‘security boat’, facing shared regional challenges and therefore needing to preserve and strengthen the current situation, Panorama.am reports.
He added that there was a perception that the current level of relations and progress in normalization has created a certain security “immunity” for both countries, and without it, the risk of third-party intervention and broader regional war could increase.
Director of the Democracy Development Foundation Naira Sultanyan said discussions focused on three main areas:
“We discussed issues that concern us, obstacles in the peace process, and opportunities we do not want to miss. Humanitarian issues remain central to public attention. We had very open conversations, raising our concerns and hearing theirs.
We spoke repeatedly about prisoners and detainees. Many members of the delegation addressed this issue, stressing that it does not fit into the logic of the peace process. We also raised the issue of missing persons and expressed concern that the commission’s work is not progressing at the desired pace.
They, in turn, raised their concerns, including victims of mine explosions — citing the figure of 432 — and more than 3,000 missing Azerbaijanis, referring to the 1990s war,” she said.
The Bridge of Peace initiative aims to develop dialogue and direct contacts between civil society representatives of Armenia and Azerbaijan.
This time, the Armenian delegation traveled to Azerbaijan by land, crossing a delimited and demarcated section of the border and completing all necessary border and passport control procedures.