ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև խաղաղ բանակցությունների ձախողումից և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Իրանի նավահանգիստների շրջափակման վերաբերյալ հայտարարությունից հետո նավթի գները կտրուկ աճել են, իսկ ֆոնդային շուկաների ցուցանիշները նվազել են։
Ապրիլի 13-ի առավոտյան, Հյուսիսային ծովի Brent տեսակի հում նավթի գինն աճել է 8 տոկոսով՝ հասնելով 102․80 դոլարի մեկ բարելի դիմաց։ Մինչ ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունների մեկնարկը՝ ապրիլի 11-ին, այն 95․20 դոլար էր։ Նմանատիպ աճ է արձանագրվել նաև ամերիկյան WTI տեսակի նավթի դեպքում, որի գինը նույնպես գերազանցել է 100 դոլարի շեմը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Միաժամանակ նվազում է գրանցվել ֆոնդային շուկաներում․ Տոկիոյի, Հոնկոնգի և Սեուլի հիմնական ինդեքսները նվազել են առնվազն 1 տոկոսով։ Ասիական այլ բորսաներ ևս արձանագրել են հիմնական ցուցանիշների անկում։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը ընդունել է, որ նավթի և բենզինի գները կարող են բարձր մնալ մինչև ԱՄՆ-ում նոյեմբերին կայանալիք միջանկյալ ընտրությունները։
Ապրիլի 12-ին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի ծովային նավահանգիստների շրջափակման մասին՝ Իսլամաբադում բանակցությունների ձախողված փուլից հետո։ Այս քայլով նա նպատակ է ունեցել խոչընդոտել Թեհրանին նավագնացական ընկերություններից վճարների գանձումը Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար և զրկել Իրանին նավթի վաճառքից ստացվող եկամուտներից։
Դրանից հետո ԱՄՆ ԶՈւ Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտնել է, որ ապրիլի 13-ին՝ Արևելյան ափի ժամանակով ժամը 10:00-ից (Մոսկվայի ժամանակով՝ 17:00), սկսել է վերահսկել Իրանի նավահանգիստներ և առափնյա գոտիներ մուտք գործող և այնտեղից դուրս եկող բոլոր նավերը։ Շրջափակումը տարածվել է բոլոր երկրների նավերի վրա և ընդգրկել է Իրանի բոլոր նավահանգիստները Պարսից և Օմանի ծոցերում։ Միաժամանակ նշվել է, որ CENTCOM-ը չի խոչընդոտում նավագնացության ազատությանը Հորմուզի նեղուցում և ոչ իրանական նավահանգիստներում։
Ապրիլի 11-ին Իսլամաբադում անցկացված բանակցությունները ձախողվել են միջուկային զենքի և Հորմուզի նեղուցի հարցերի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով։ Իրանը բանակցությունների ընթացքում պնդել է նեղուցի նկատմամբ վերահսկողություն ունենալու և այնտեղով անցնող նավերից վճարներ գանձելու իրավունքը, հաղորդել է բրիտանական The Financial Times պարբերականը։ Երկրի պատվիրակությունը նաև մերժել է ԱՄՆ-ի առաջարկած «համատեղ վերահսկողության» տարբերակները։

13 April 2026 - 10:48 AMT
Following the collapse of negotiations between the United States and Iran and U.S. President Donald Trump’s announcement of a blockade of Iranian ports, oil prices surged sharply, while stock markets declined.
On the morning of April 13, the price of North Sea Brent crude rose by 8% to reach $102.80 per barrel. Before the start of U.S.-Iran talks on April 11, it stood at $95.20. A similar increase was recorded for U.S. WTI crude, which also surpassed the $100 threshold, Deutsche Welle reports.
At the same time, stock markets saw declines: major indices in Tokyo, Hong Kong, and Seoul dropped by at least 1%. Other Asian exchanges also recorded downturns in key indicators.
Trump acknowledged that oil and gasoline prices could remain elevated until the U.S. midterm elections scheduled for November.
On April 12, Donald Trump announced a blockade of Iran’s maritime ports following the failed round of negotiations in Islamabad. The move aims to prevent Tehran from collecting fees from shipping companies passing through the Strait of Hormuz and to cut off Iran’s oil revenues.
Subsequently, the U.S. Central Command (CENTCOM) stated that starting April 13 at 10:00 a.m. Eastern Time (17:00 Moscow time), it began monitoring all vessels entering and leaving Iranian ports and coastal areas.
The blockade applies to ships of all countries and covers all Iranian ports in the Persian Gulf and the Gulf of Oman. At the same time, CENTCOM emphasized that it does not restrict freedom of navigation in the Strait of Hormuz or in non-Iranian ports.
The April 11 talks in Islamabad collapsed due to disagreements over nuclear weapons and the Strait of Hormuz. Iran insisted on maintaining control over the strait and collecting fees from passing vessels, rejecting U.S. proposals for joint control, according to the Financial Times.