ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև խաղաղ բանակցությունների ձախողումից և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Իրանի նավահանգիստների շրջափակման վերաբերյալ հայտարարությունից հետո նավթի գները կտրուկ աճել են, իսկ ֆոնդային շուկաների ցուցանիշները նվազել են։
Ապրիլի 13-ի առավոտյան, Հյուսիսային ծովի Brent տեսակի հում նավթի գինն աճել է 8 տոկոսով՝ հասնելով 102․80 դոլարի մեկ բարելի դիմաց։ Մինչ ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունների մեկնարկը՝ ապրիլի 11-ին, այն 95․20 դոլար էր։ Նմանատիպ աճ է արձանագրվել նաև ամերիկյան WTI տեսակի նավթի դեպքում, որի գինը նույնպես գերազանցել է 100 դոլարի շեմը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Միաժամանակ նվազում է գրանցվել ֆոնդային շուկաներում․ Տոկիոյի, Հոնկոնգի և Սեուլի հիմնական ինդեքսները նվազել են առնվազն 1 տոկոսով։ Ասիական այլ բորսաներ ևս արձանագրել են հիմնական ցուցանիշների անկում։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը ընդունել է, որ նավթի և բենզինի գները կարող են բարձր մնալ մինչև ԱՄՆ-ում նոյեմբերին կայանալիք միջանկյալ ընտրությունները։
Ապրիլի 12-ին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի ծովային նավահանգիստների շրջափակման մասին՝ Իսլամաբադում բանակցությունների ձախողված փուլից հետո։ Այս քայլով նա նպատակ է ունեցել խոչընդոտել Թեհրանին նավագնացական ընկերություններից վճարների գանձումը Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար և զրկել Իրանին նավթի վաճառքից ստացվող եկամուտներից։
Դրանից հետո ԱՄՆ ԶՈւ Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտնել է, որ ապրիլի 13-ին՝ Արևելյան ափի ժամանակով ժամը 10:00-ից (Մոսկվայի ժամանակով՝ 17:00), սկսել է վերահսկել Իրանի նավահանգիստներ և առափնյա գոտիներ մուտք գործող և այնտեղից դուրս եկող բոլոր նավերը։ Շրջափակումը տարածվել է բոլոր երկրների նավերի վրա և ընդգրկել է Իրանի բոլոր նավահանգիստները Պարսից և Օմանի ծոցերում։ Միաժամանակ նշվել է, որ CENTCOM-ը չի խոչընդոտում նավագնացության ազատությանը Հորմուզի նեղուցում և ոչ իրանական նավահանգիստներում։
Ապրիլի 11-ին Իսլամաբադում անցկացված բանակցությունները ձախողվել են միջուկային զենքի և Հորմուզի նեղուցի հարցերի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով։ Իրանը բանակցությունների ընթացքում պնդել է նեղուցի նկատմամբ վերահսկողություն ունենալու և այնտեղով անցնող նավերից վճարներ գանձելու իրավունքը, հաղորդել է բրիտանական The Financial Times պարբերականը։ Երկրի պատվիրակությունը նաև մերժել է ԱՄՆ-ի առաջարկած «համատեղ վերահսկողության» տարբերակները։

После срыва переговоров между США и Ираном и заявления президента США Дональда Трампа о блокаде иранских портов цены на нефть резко выросли, в то время как фондовые рынки продемонстрировали снижение.
Утром 13 апреля стоимость североморской нефти Brent выросла на 8% и достигла 102,80 доллара за баррель. До начала переговоров США и Ирана 11 апреля она составляла 95,20 доллара. Аналогичный рост был зафиксирован и по американской нефти WTI, цена которой также превысила отметку в 100 долларов, сообщает «Deutsche Welle».
Одновременно на фондовых рынках наблюдалось снижение: основные индексы в Токио, Гонконге и Сеуле упали как минимум на 1%. Другие азиатские биржи также зафиксировали снижение ключевых показателей.
Трамп признал, что цены на нефть и бензин могут оставаться высокими до промежуточных выборов в США, которые состоятся в ноябре.
12 апреля Дональд Трамп объявил о блокаде морских портов Ирана после неудачного раунда переговоров в Исламабаде. Этот шаг направлен на то, чтобы помешать Тегерану взимать плату с судоходных компаний за проход через Ормузский пролив и лишить его доходов от продажи нефти.
После этого Центральное командование ВС США (CENTCOM) сообщило, что с 13 апреля, начиная с 10:00 по восточному времени (17:00 по московскому времени), начало контролировать все суда, входящие в иранские порты и выходящие из них, а также их прибрежные зоны.
Блокада распространяется на суда всех стран и охватывает все иранские порты в Персидском и Оманском заливах. При этом CENTCOM подчеркнуло, что не ограничивает свободу судоходства в Ормузском проливе и неиранских портах.
Переговоры, прошедшие 11 апреля в Исламабаде, завершились безрезультатно из-за разногласий по вопросам ядерного оружия и Ормузского пролива. Иран настаивал на сохранении контроля над проливом и праве взимать плату с проходящих судов, отклонив предложения США о совместном управлении, сообщает «Financial Times».