13 Ապրիլ 2026 - 11:14 AMT
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Անի Դանիելյանի, որոշում է կայացրել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի պաշտպանի բողոքը բավարարելու մասին: Դատարանի որոշման հիման վրա կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը ենթակա է վերացման:
Փաստաբան, Մայր Աթոռի ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանը հայտնել է, որ որոշումը դեռ չի կատարվել, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Վստահ եմ, որ դատախազությունը այդ որոշումը բողոքարկելու է և ամեն ինչ անելու է, որպեսզի չկատարի դատարանի որոշումը»,- նշել է Զոհրաբյանը։
Փաստաբանի գնահատականը հաստատվել է․ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից տեղեկացրել են, որ պատրաստվում են ներկայացնել վերաքննիչ բողոք։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք այս որոշումը կարող է վկայել արդարադատության առկայության մասին, Զոհրաբյանը նշել է, որ հույսը միշտ պահպանվում է։
«Ցավոք, որոշ դատավորներ կուրորեն կայացնում են այնպիսի որոշումներ, որոնք հաճելի են իշխանության քիմքին: Սակայն կան նաև այնպիսի դատավորներ, որոնք ղեկավարվում են օրենքով, սա, իհարկե, մեծացնում է արդարադատության հույսը»,- ընդգծել է Արա Զոհրաբյանը։
Վեհափառ Հայրապետին մեղադրում են դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու մեջ, որով պահանջվել է Արման Սարոյանի վերականգնումը Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։ Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է բացակայելու արգելքը։

The Yerevan Court of First Instance, presided over by Judge Ani Danielyan, has ruled to grant the appeal filed by the defense of Catholicos Karekin II, ordering the removal of the preventive measure imposed on him.
According to the lawyer and Mother See representative Ara Zohrabyan, the decision has not yet been implemented, Aysor.am reports.
“I am certain that the Prosecutor’s Office will appeal this decision and will do everything possible to avoid its enforcement,” Zohrabyan said.
Commenting on whether the ruling reflects the existence of justice, he noted that hope remains.
“Unfortunately, some judges blindly make decisions that are pleasing to the authorities. However, there are also judges who act in accordance with the law, and this, of course, increases hope for justice,” he emphasized.
The lawyer’s assessment has been confirmed, as Armenia’s Prosecutor General’s Office stated it is preparing to file an appeal.
The Catholicos is accused of obstructing the enforcement of a judicial act requiring the reinstatement of Arman Saroyan as Primate of the Masis Diocese. A travel ban had been imposed on the Catholicos as a preventive measure.