Կարգալույծ հռչակված Արման Սարոյանը չի կարող ներկայացնել Հայոց եկեղեցին «ո՛չ կանոնական, ո՛չ իրավական և ո՛չ էլ բարոյական տեսանկյունից», հայտարարել է Մայր Աթոռը՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմանը։
ՀՀ վարչապետի 2026 թ. մարտի 27-ի որոշմամբ Արման Սարոյանը (նախկին Գևորգ եպիսկոպոսը) նշանակվել է «Ներման հարցերի քննարկման խորհրդակցական հանձնաժողովի» անդամ՝ որպես ՀԱԵ ներկայացուցիչ։
«Սույն նշանակումը, որը կատարված է առանց Հայ Առաքելական եկեղեցու համաձայնության, անընդունելի է ու անօրինական, ինչպես նաև խախտում է ՀՀ օրենսդրությունը։
Պետական կամ որևէ այլ կառույցում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ներկայացուցիչ կարող է նշանակվել միայն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օրհնությամբ ու արտոնությամբ։ Իսկ կարգալույծ հռչակված Գևորգ եպիսկոպոսը լիազորված չէ և չի կարող ներկայացնել Հայոց եկեղեցին ո՛չ կանոնական, ո՛չ իրավական և ո՛չ էլ բարոյական տեսանկյունից։
Այս քայլը հերթական ոտնձգություն է Հայոց Եկեղեցու ինքնավարության և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կանոնական իրավասությունների նկատմամբ։
Հարկ է, որ պաշտոնական փաստաթղթից՝ ՀՀ վարչապետի որոշումից վերացվի նշյալ կեղծ տեղեկությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ տեր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը հունվարի 10–ն ազատվել է թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից։ Այս որոշումը դատարանում վիճարկելու և հրամանին չենթարկվելու համար կաթողիկոսը հունվարի 27–ին կարգալույծ է հռչակել նրան։
Փետրվարի 14-ին ՀՀ դատախազությունը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ քրհետապնդում է հարուցել Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի հետ կապված դատական ակտի կատարումը խոչընդոտելու մեղադրանքով ու արգելել է նրա ելքը Հայաստանից:

13 April 2026 - 13:41 AMT
The Mother See of Holy Etchmiadzin has stated that defrocked Arman Saroyan cannot represent the Armenian Apostolic Church “from canonical, legal, or moral perspectives”, commenting on a decision by Prime Minister Nikol Pashinyan.
According to the statement, the appointment was made without the consent of the Church and is therefore unacceptable and unlawful, also violating Armenian legislation.
“The Armenian Apostolic Church can be represented in any state or other body only with the blessing and authorization of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Catholicos of All Armenians. The defrocked former Bishop Gevorg Saroyan is neither authorized nor able to represent the Church in any canonical, legal, or moral sense.
This step constitutes another encroachment on the autonomy of the Armenian Church and the canonical authority of the Catholicos of All Armenians.
The false information included in the official document — the Prime Minister’s decision — must be removed,” the statement reads.
By a decision of Armenia’s prime minister dated March 27, 2026, Arman Saroyan (former Bishop Gevorg) was appointed as a member of the advisory commission on pardons as a representative of the Armenian Apostolic Church.
Saroyan was dismissed from his position as Primate of the Masis Diocese on January 10. After challenging the decision in court and refusing to comply, he was defrocked by the Catholicos on January 27.
On February 14, Armenia’s Prosecutor’s Office initiated criminal proceedings against Catholicos Karekin II, accusing him of obstructing the enforcement of a judicial act related to Saroyan and imposing a travel ban.