Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում արձանագրված միջադեպից հետո կալանքի տակ գտնվող 18-ամյա Դավիթ Մինասյանին «Նաիրի» բժշկական կենտրոնից քրեակատարողական հիմնարկ են տեղափոխել սայլակով։ Այդ մասին հայտնել է նրա պաշտպան Վարդուհի Էլբակյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
«Մեզ համար բացարձակ սպասելի չէր, որ Դավիթին կտեղափոխեն ՔԿՀ։ Դավիթի վիճակն այնպիսին չէր, որ նրան տեղափոխեին. նա 10 օր է` չի քայլել, գլուխը նորմալ չի կարողանում շարժել, ուժեղ ցավեր ունի։ «Կատետերը» հանեցին Դավիթի թևից ու տարան»,– պատմել է փաստաբանը։
Չնայած այն հանգամանքին, որ մի քանի օր առաջվա համեմատ նրա առողջական վիճակը որոշ չափով բարելավվել է, Էլբակյանը նշել է, որ բժիշկները նախազգուշացրել էին՝ անհրաժեշտ է, որպեսզի նա շարունակի գտնվել իրենց վերահսկողության ներքո։
18-ամյա Դավիթ Մինասյանի մոտ հաստատվել է փակ գանգուղեղային վնասվածք և ուղեղի ցնցում։
Մարտի 29-ին Սուրբ Աննա եկեղեցում միջադեպ է տեղի ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։ Որոշ ժամանակ անց խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական ու քաղաքական գործունեությանը միջամտելու կասկածանքով բերման են ենթարկվել 18-ամյա երկվորյակ եղբայրներ Դավիթ և Միքայել Մինասյանները, ինչպես նաև հանրային գործիչ Գևորգ Գևորգյանը։ Ընդհանուր առմամբ ձերբակալվել է 3 անձ։
Երկվորյակներից Միքայել Մինասյանի և Գևորգ Գևորգյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է բացակայելու արգելքը և 5 միլիոն դրամ գրավը։ Իսկ Դավիթ Մինասյանը ապրիլի 1-ին կալանավորվել է երկու ամսով։ Ապրիլի 3-ին նրան «Արմավիր» ՔԿՀ-ից տեղափոխել են «Աբովյան» ՔԿՀ՝ կրթությունը շարունակելու նպատակով։ Ավելի ուշ տեղեկացվել է, որ նրա առողջական վիճակը վատացել է, ինչից հետո նրան տեղափոխել են «Աբովյան» բժշկական կենտրոն, իսկ այնտեղից՝ «Նաիրի» ԲԿ։

Находящегося под стражей после инцидента, зафиксированного в ереванской церкви Св. Анны, 18-летнего Давида Минасяна перевезли на коляске из медицинского центра «Наири» в уголовно-исполнительное учреждение. Об этом сообщила его защитник Вардуи Элбакян, информирует «Sputnik Армения».
«Для нас было абсолютно неожиданно, что Давида переведут в уголовно-исполнительное учреждение. Состояние Давида было не таким, чтобы его перевозить: он уже 10 дней не ходит, нормально не может двигать головой, испытывает сильные боли. У Давида сняли катетер с руки и увезли», — рассказала адвокат.
Несмотря на то, что по сравнению с состоянием несколькими днями ранее его здоровье в определенной степени улучшилось, Элбакян отметила, что врачи предупреждали о необходимости и дальше оставлять его под их наблюдением.
У 18-летнего Давида Минасяна подтверждены закрытая черепно-мозговая травма и сотрясение мозга.
29 марта в церкви Св. Анны произошел инцидент с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Спустя некоторое время по подозрению в хулиганстве и вмешательстве в законную служебную и политическую деятельность должностного лица были доставлены 18-летние братья-близнецы Давид и Микаел Минасяны, а также общественный деятель Геворг Геворгян. Всего были задержаны три человека.
В отношении Микаела Минасяна и Геворга Геворгяна в качестве меры пресечения были избраны запрет на отсутствие и залог в размере 5 миллионов драмов. Давид Минасян, в свою очередь, 1 апреля был арестован на два месяца. 3 апреля его перевели из уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» в уголовно-исполнительное учреждение «Абовян» для продолжения обучения. Позднее сообщалось, что его состояние здоровья ухудшилось, после чего его перевели в медицинский центр «Абовян», а оттуда — в медцентр «Наири».