Ցանցային անվտանգության մասնագետները հարցի առաջ կանգնեցին. որքանով է բարդ օգտագործողի էլեկտրոնային փոստ մուտք գործելը` օգտագործելով այսպես կոչված «գաղտնի հարցը»: Ավանդաբար այդ հարցը, որի պատասխանը պետք է իմանա միայն օգտագործողը, կիրառվում է միայն մոռացված գաղտնաբառը վերականգնելու համար: Չարամիտները, սակայն, կարող են գուշակել պատասխանը եւ այդ կերպ ստանալ օգտագործողի գաղտնագիրը: Պատասխանը գուշակել կարողացել է միայն մասնակիցների միայն 5-րդ մասը: Այսպիսով, մասնագետների խոսքերով, ավելի պատրաստված նենգորդները կարող են արդյունավետ կերպով «ձեռք բերել» օգտագործողների գաղտնաբառերը:
Պաշտպանության հարցերով մասնագետներն առաջարկում են պաշտպանության այլ միջոց: Յուրաքանչյուր օգտագործող առաջարկում է ձեռք բերել որոշակի քանակությամբ «վստահված» անձինք: Այն դեպքում, եթե պահանջվի փոստարկղի գաղտնաբառը, «վստահված» անձինք ուղարկում են համապատասխան հարց: Ի պատասխան նրանց գալիս են պաշտպանիչ գաղտնաբառի տարբեր հատվածներ: Դրանից հետո օգտագործողներին մնում է միայն բոլոր կտորները հավաքել եւ օգտագործել դրանք գաղտնաբառը վերականգնելու համար: Հետազոտողների կարծիքով, նոր համակարգի փորձարկումը բավական հաջող էր. 19 մասնակիցներից 17-ը կարողացել են ստանալ գաղտանբառը: Այդ մասին հայտնում է New Scientist-ը:

Специалисты по сетевой безопасности задались вопросом: насколько сложно получить доступ к электронной почте пользователя, используя так называемый «секретный вопрос». Традиционно этот вопрос, ответ на который должен знать в идеале только пользователь, используется для восстановления забытого пароля. Злоумышленники, однако, могут угадать ответ и заполучить, таким образом, пароль пользователя. Для исследования было отобрано 32 обычных пользователя, которым предлагалось выступить в роли подобных злоумышленников. Отгадать ответ удалось примерно пятой части участников. Таким образом, по словам специалистов, более подготовленные взломщики могут эффективно «добывать» пароли пользователей.
Специалисты по защите предлагают совершенно иной способ защиты. Каждому пользователю предлагается завести некоторое количество «доверенных» лиц. В случае если требуется получить пароль от почтового ящика, «доверенные» посылают соответствующий запрос. В ответ им приходят различные фрагменты защитного кода. После этого пользователю остается только собрать все куски вместе и использовать их для восстановления пароля. По словам исследователей, испытания новой системы были достаточно успешными: из 19 участников 17 смогли получить пароль. Об этом сообщает New Scientist.