ԱՄՆ-ն սկսել է Իրանի նավահանգիստների ծովային շրջափակումը, Թեհրանը դա ծովահենության ակտ է անվանել:
Վաշինգտոնի ժամանակով ապրիլի 13-ի առավոտյան ժամը 10-ին (Գրինվիչի ժամանակով՝ 14:00-ին) ուժի մեջ է մտել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սահմանած վերջնաժամկետը՝ Իրանի նավահանգիստների ծովային շրջափակում սկսելու համար, հայտնում է BBC-ն:
ԱՄՆ-ի տարածաշրջանային հրամանատարությունը պարզաբանել է, որ չի խոչընդոտելու նավերի անցումը Հորմուզի նեղուցով դեպի այլ երկրներ կամ հակառակ ուղղությամբ։ Այնուամենայնիվ, նավթի գինը կրկին գերազանցել է բարելի դիմաց 100 դոլարը։
Շրջափակման պաշտոնական մեկնարկից անմիջապես հետո դեռևս տեղեկություններ չեն ստացվել որևէ առևտրային նավի ձերբակալման մասին։
Բրիտանական ծովային առևտրային գործողությունների կենտրոնը (UKMTO), որը Դուբայում իր գրասենյակի միջոցով համակարգում է Պարսից ծոցի տարածաշրջանում ռազմական և առևտրային նավերի փոխգործակցությունը, հրապարակել է ուղեցույց քաղաքացիական նավերի համար, ըստ որի՝ շրջափակումը տարածվում է Իրանի ամբողջ ծովափի վրա՝ թե՛ ծոցում, թե՛ դրանից դուրս։
UKMTO-ն նշել է, որ ավելի հստակ ցուցումներ այն մասին, թե շրջափակումն ինչպես է ազդելու առևտրային նավերի վրա, կտրամադրվեն հետագայում՝ տեղեկատվության ստացմանը զուգահեռ։
Շրջափակման պաշտոնական մեկնարկից կարճ ժամանակ անց Դոնալդ Թրամփը իր Truth Social սոցիալական ցանցում գրել է, որ Իրանի նավատորմը հիմնականում խորտակվել է, սակայն դեռևս ունի մարտական նավակներ, և այդ նավակները, «մեր շրջափակմանը մոտենալու փորձերի դեպքում», անմիջապես կոչնչացվեն, ինչպես, ըստ նրա, անցյալ տարի ոչնչացվել են ենթադրյալ թմրանյութերի մաքսանենգների նավակները Կարիբյան ծովում և Խաղաղ օվկիանոսում։
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ-Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ երկիրը չի «հանձնվի սպառնալիքների առջև», իսկ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը զգուշացրել է, որ նեղուցին մոտեցող ռազմական նավերի հետ «կվարվեն կոշտ կերպով»։
Թրամփը հայտարարել է Հորմուզի նեղուցի շրջափակման մասին Իսլամաբադում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունների ձախողումից հետո։ Կողմերը չեն կարողացել համաձայնության գալ հետագա քայլերի շուրջ, և այս բանակցությունները ի սկզբանե շատ վերլուծաբանների կողմից գնահատվել են անհեռանկարային։ Այնուամենայնիվ, դրանց ձախողումը ստիպել է Թրամփին դիմել կոշտ քայլերի։
Սկզբում ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է «Հորմուզի նեղուց մուտք գործել կամ այնտեղից դուրս գալ փորձող բոլոր նավերի առանց բացառության շրջափակման մասին», սակայն ավելի ուշ պարզաբանել է, որ խոսքը վերաբերում է միայն այն նավերին, որոնք շարժվում են դեպի Իրանի նավահանգիստներ կամ այնտեղից։
ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) ծովայիններին ուղղված պաշտոնական հաղորդագրությունում նշել է, որ շրջափակումը իրականացվում է Օմանի ծոցում և Պարսից ծոցում՝ Հորմուզի նեղուցից արևելք, և տարածվում է բոլոր նավերի վրա՝ անկախ դրոշից։
«Ցանկացած նավ, որը մուտք է գործում շրջափակման գոտի կամ լքում է այն առանց թույլտվության, ենթակա է կասեցման, վերաուղղման և բռնագրավման: Շրջափակումը չի խոչընդոտի Հորմուզի նեղուցով չեզոք տարանցիկ անցմանն այն երթուղիներով, որոնք կապված չեն Իրանի հետ։ Չեզոք նավերի նկատմամբ կարող է կիրառվել ստուգման և խուզարկության իրավունք՝ մաքսանենգ բեռների հայտնաբերման նպատակով։ Մարդասիրական բեռները, ներառյալ սննդամթերքը, դեղամիջոցները և քաղաքացիական բնակչության գոյատևման համար անհրաժեշտ այլ ապրանքները, թույլատրվելու են անցնել՝ պայմանով, որ ենթարկվեն ստուգման»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ապրիլի 13-ի առավոտյան Պարսից ծոցը լքել են Իրանի հետ առնչվող երկու տանկեր։
Իրանի զինված ուժերի ներկայացուցիչը պետական լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի սահմանափակումները «ծովահենության ակտ» են, և զգուշացրել է, որ եթե վտանգ առաջանա Իրանի նավահանգիստների համար, ապա Պարսից և Օմանի ծոցերում «ոչ մի նավահանգիստ անվտանգ չի լինի»։

13 апреля (14:00 по Гринвичу) вступил в силу установленный президентом США Дональдом Трампом срок для начала морской блокады иранских портов, сообщает «BBC».
Региональное командование США уточнило, что не будет препятствовать проходу судов через Ормузский пролив в другие страны или в обратном направлении. Тем не менее, цена на нефть вновь превысила 100 долларов за баррель.
Сразу после официального начала блокады сообщений о задержании каких-либо торговых судов не поступало.
Британский центр морских торговых операций (UKMTO), координирующий взаимодействие военных и торговых судов в регионе Персидского залива через офис в Дубае, опубликовал рекомендации для гражданских судов, согласно которым блокада распространяется на все побережье Ирана — как в заливе, так и за его пределами.
В UKMTO отметили, что более подробные указания о влиянии блокады на торговые суда будут предоставляться по мере поступления информации.
Вскоре после официального запуска блокады Дональд Трамп написал в своей социальной сети Truth Social, что военно-морские силы Ирана в основном уничтожены, однако у них остаются боевые катера, и эти катера будут немедленно уничтожены при попытке приблизиться к «нашей блокаде», как, по его словам, в прошлом году были уничтожены суда предполагаемых наркоконтрабандистов в Карибском море и Тихом океане.
Спикер парламента Ирана Мохаммад-Багер Галибаф заявил, что страна не «сдастся перед угрозами», а Корпус стражей исламской революции предупредил, что с военными кораблями, приближающимися к проливу, «будут обращаться жестко».
Трамп объявил о блокаде Ормузского пролива после провала переговоров между США и Ираном в Исламабаде. Стороны не смогли договориться о дальнейших шагах, и многие аналитики изначально оценивали эти переговоры как малоперспективные. Тем не менее их провал вынудил Трампа прибегнуть к жестким мерам.
Изначально президент США объявил о «блокаде всех без исключения судов, пытающихся войти в Ормузский пролив или выйти из него», однако позже уточнил, что речь идет только о судах, направляющихся в иранские порты или из них.
Центральное командование США (CENTCOM) в официальном уведомлении для моряков заявило, что блокада осуществляется в Оманском и Персидском заливах, к востоку от Ормузского пролива, и распространяется на все суда независимо от флага.
«Любое судно, входящее в зону блокады или покидающее ее без разрешения, подлежит остановке, перенаправлению и захвату. Блокада не будет препятствовать нейтральному транзиту через Ормузский пролив по маршрутам, не связанным с Ираном. В отношении нейтральных судов может применяться право досмотра и проверки с целью выявления контрабандных грузов. Гуманитарные грузы, включая продовольствие, медикаменты и другие товары, необходимые для выживания гражданского населения, будут пропускаться при условии прохождения проверки», — говорится в заявлении.
Утром 13 апреля два танкера, связанные с Ираном, покинули Персидский залив.
Представитель вооруженных сил Ирана сообщил государственным СМИ, что ограничения США являются «актом пиратства», предупредив, что в случае угрозы иранским портам «ни один порт не будет в безопасности» в Персидском и Оманском заливах.