ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը «Ապագայի տեսլականը» խորագրով TEDx ֆորումում անդրադարձել է արհեստական բանականության ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությանը, ինչպես նաև Հայաստանի դիրքին համաշխարհային տեխնոլոգիական քարտեզում։
Հայրապետյանը նշել է, որ համաշխարհային տնտեսությունը տեղափոխվել է դեպի արհեստական բանականության վրա հիմնված համակարգերի զարգացման նոր փուլ, որտեղ փոքր պետությունները հնարավորություն են ստացել ձեռք բերել ռազմավարական առավելություն՝ ճիշտ առաջնահերթություններ ընտրելու և առկա հնարավորությունները արդյունավետ օգտագործելու դեպքում։
Նշված համատեքստում նախարարը առանձնացրել է երեք հիմնական ռեսուրս, որոնք որոշիչ նշանակություն են ունենալու փոքր երկրների համար՝ էներգետիկ կարողությունները, բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ենթակառուցվածքները և մարդկային կապիտալը։
Հայրապետյանն ընդգծել է, որ ԱԲ դարաշրջանում Հայաստանի հաջողությունը կախված է այս երեք ռեսուրսների համաժամանակյա և հետևողական զարգացումից։ Նրա դիտարկմամբ՝ արդյունավետ ռազմավարության կիրառման պարագայում Հայաստանը կարող է ամրապնդել իր դիրքերը միջազգային տեխնոլոգիական միջավայրում և հանդես գալ որպես մրցունակ դերակատար ձևավորվող նոր տնտեսական համակարգում։

14 Апрель 2026 - 08:43 AMT
Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян, выступая на форуме TEDx под названием «Видение будущего», затронул государственную политику в сфере искусственного интеллекта, а также позицию Армении на глобальной технологической карте.
Айрапетян отметил, что мировая экономика вступила в новый этап, основанный на развитии систем искусственного интеллекта, где малые государства получают возможность приобрести стратегическое преимущество при правильном выборе приоритетов и эффективном использовании имеющихся ресурсов.
В этом контексте министр выделил три основных ресурса, которые будут иметь решающее значение для малых стран: энергетический потенциал, высокопроизводительная вычислительная инфраструктура и человеческий капитал.
Айрапетян подчеркнул, что успех Армении в эпоху ИИ зависит от одновременного и последовательного развития этих трех ресурсов. По его мнению, при эффективной стратегии страна сможет укрепить свои позиции в международной технологической среде и стать конкурентоспособным участником формирующейся новой экономической системы.