ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը «Ապագայի տեսլականը» խորագրով TEDx ֆորումում անդրադարձել է արհեստական բանականության ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությանը, ինչպես նաև Հայաստանի դիրքին համաշխարհային տեխնոլոգիական քարտեզում։
Հայրապետյանը նշել է, որ համաշխարհային տնտեսությունը տեղափոխվել է դեպի արհեստական բանականության վրա հիմնված համակարգերի զարգացման նոր փուլ, որտեղ փոքր պետությունները հնարավորություն են ստացել ձեռք բերել ռազմավարական առավելություն՝ ճիշտ առաջնահերթություններ ընտրելու և առկա հնարավորությունները արդյունավետ օգտագործելու դեպքում։
Նշված համատեքստում նախարարը առանձնացրել է երեք հիմնական ռեսուրս, որոնք որոշիչ նշանակություն են ունենալու փոքր երկրների համար՝ էներգետիկ կարողությունները, բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ենթակառուցվածքները և մարդկային կապիտալը։
Հայրապետյանն ընդգծել է, որ ԱԲ դարաշրջանում Հայաստանի հաջողությունը կախված է այս երեք ռեսուրսների համաժամանակյա և հետևողական զարգացումից։ Նրա դիտարկմամբ՝ արդյունավետ ռազմավարության կիրառման պարագայում Հայաստանը կարող է ամրապնդել իր դիրքերը միջազգային տեխնոլոգիական միջավայրում և հանդես գալ որպես մրցունակ դերակատար ձևավորվող նոր տնտեսական համակարգում։

Armenia’s Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, speaking at the TEDx forum titled “Vision of the Future,” addressed state policy in artificial intelligence and Armenia’s place on the global technology map.
Hayrapetyan noted that the global economy has entered a new phase driven by the development of AI-based systems, where small states have an opportunity to gain a strategic advantage if they set the right priorities and effectively use available resources.
In this context, the minister identified three key resources that will be decisive for small countries: energy capacity, high-performance computing infrastructure, and human capital.
Hayrapetyan emphasized that Armenia’s success in the AI era depends on the simultaneous and consistent development of these three resources. In his view, with an effective strategy, Armenia can strengthen its position in the international technological landscape and emerge as a competitive player in the evolving economic system.