14 Ապրիլ 2026 - 09:18 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլին կմեկնի Թուրքիա` մասնակցելու Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովին: Նա նշել է, որ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպումներ են նախատեսված Ադրբեջանի և Վրաստանի գործընկերների հետ։
«Նախատեսված են հանդիպումներ Ադրբեջանի և Վրաստանի գործընկերների հետ: Մատվիենկոն նույնպես այնտեղ լինելու է։ Ենթադրում եմ, որ այնտեղ կշփվենք»,-ասել է նա:
Սիմոնյանը նշել է, որ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ ապրիլի 7-ին ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում քաղաքական հարցեր չեն քննարկվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Իմ գործընկերոջ ծննդյան կապակցությամբ է զանգը եղել, և պետք է ասեմ, որ ամենալավ և հարգալից հարաբերություններն ունեմ Դաշնության խորհրդի ղեկավարի հետ։ Մենք խոսում ենք բաց, ուղիղ, երկուստեք հարգանքի տրամաբանության մեջ։ Այս անգամ հիմնական խոսակցությունը եղել է անձնական բնույթի, ծննդյան կապակցությամբ»,–ասել է Սիմոնյանը։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян в апреле посетит Турцию для участия в 152-й ассамблее Межпарламентского союза.
Он сообщил, что в рамках мероприятия запланированы встречи с коллегами из Азербайджана и Грузии.
«Запланированы встречи с коллегами из Азербайджана и Грузии. Матвиенко также будет там. Предполагаю, что пообщаемся на месте», — отметил Симонян.
Он также подчеркнул, что в ходе телефонного разговора 7 апреля с председателем Совета Федерации России Валентиной Матвиенко политические вопросы не обсуждались, сообщает «Sputnik Армения».
«Звонок был связан с днем рождения моей коллеги, и должен сказать, что у меня сложились очень хорошие и уважительные отношения с главой Совета Федерации. Мы общаемся открыто, прямо и в атмосфере взаимного уважения. В этот раз разговор носил в основном личный характер, был связан с поздравлением», — сказал Симонян.