14 Ապրիլ 2026 - 09:18 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլին կմեկնի Թուրքիա` մասնակցելու Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովին: Նա նշել է, որ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպումներ են նախատեսված Ադրբեջանի և Վրաստանի գործընկերների հետ։
«Նախատեսված են հանդիպումներ Ադրբեջանի և Վրաստանի գործընկերների հետ: Մատվիենկոն նույնպես այնտեղ լինելու է։ Ենթադրում եմ, որ այնտեղ կշփվենք»,-ասել է նա:
Սիմոնյանը նշել է, որ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ ապրիլի 7-ին ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում քաղաքական հարցեր չեն քննարկվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Իմ գործընկերոջ ծննդյան կապակցությամբ է զանգը եղել, և պետք է ասեմ, որ ամենալավ և հարգալից հարաբերություններն ունեմ Դաշնության խորհրդի ղեկավարի հետ։ Մենք խոսում ենք բաց, ուղիղ, երկուստեք հարգանքի տրամաբանության մեջ։ Այս անգամ հիմնական խոսակցությունը եղել է անձնական բնույթի, ծննդյան կապակցությամբ»,–ասել է Սիմոնյանը։

14 April 2026 - 10:08 AMT
Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan will travel to Turkey in April to attend the 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union.
He said meetings are planned on the sidelines of the event with counterparts from Azerbaijan and Georgia.
“Meetings are planned with colleagues from Azerbaijan and Georgia. Matvienko will also be there. I assume we will communicate there,” Simonyan said.
He also noted that no political issues were discussed during his April 7 phone call with Valentina Matvienko, Chairwoman of Russia’s Federation Council, Sputnik Armenia reported.
“The call was on the occasion of my colleague’s birthday, and I must say I have very good and respectful relations with the head of the Federation Council. We speak openly, directly, and with mutual respect. This time the conversation was mainly personal, related to the birthday,” Simonyan said.