14 Ապրիլ 2026 - 09:50 AMT
«Սրբազան պայքար» շարժման գործով անցնող Բագրատ սրբազանին վերագրվող գրության ձեռագրաբանական փորձաքննություն չի եղել, հայտարարել է փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը՝ անդրադառնալով «Բագրատ սրբազանի ձեռքով գրված ահաբեկչության պլանի» թեմային, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Արդարադատական կարգով կիսվում եմ մի փաստաթղթով, որը ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը հայտարարել էր որպես Բագրատ սրբազանի ձեռքով գրված ահաբեկչության պլան։ Սկզբում, երբ արմատուրաների նկարներ էին հրապարակում, ՀՀ վարչապետը, ՔԿ նախագահը տարբեր ինֆորմացիաներով գրոհում էին հասարակությանը, բայց փաստաթուղթ չկար։ Մենք բարձր պաշտոններ զբաղեցնող իրավապահների հասցեին քննադատական խոսք հնչեցրինք, դրանից հետո հրապարակեցին փաստաթուղթ՝ իբրև Բագրատ սրբազանի ձեռքով գրված։ Հայտնեմ, որ խոցելի փաստեր պետք է լինեն ու առնվազն դատաձեռագրաբանական փորձաքննություն պետք է անցկացվեր։ Երբևէ նման փորձաքննություն չի նշանակվել»,- ասել է Խուդոյանը։
Նրա խոսքով՝ Բագրատ սրբազանի ձեռքով գրված ցանկացած նյութ հնարավոր է համեմատել հրապարակված փաստաթղթի հետ, և նույնիսկ ոչ մասնագետի համար պարզ կլինի, որ այն չի համընկնում նրա ձեռագրի հետ։
Պաշտպաններից Տաթևիկ Սողոյանը ևս նշել է, որ փաստաթուղթը կազմված է անգլերենով, և իրենք դիտավորյալ չեն թարգմանել այն՝ ապահովելու համար թե՛ ձեռագրի, թե՛ բովանդակության ընկալելիությունը։
«Այստեղ նշվում են աշխարհաքաղաքական այնպիսի խաղացողներ, որոնք պետք է ներգրավված լինեին այս գործընթացում, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Իրանը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Կիպրոսը, Իսպանիան։ Փաստաթղթի մի հատվածում էլ գրված է, թե պետք է ներթափանցեին թշնամի երկիր ու 150,000-200,000 քաղաքացիական անձ գերի վերցնեին։ Մենք ուզում ենք ցույց տալ նմանտիպ փաստաթղթերի բովանդակության անհեթեթությունը, ու սա խուզարկությամբ հայտնաբերվել է Բագրատ սրբազանի կեցավայրից։ Խուզարկությամբ»,- ասել է Սողոյանը։
Նա հիշեցրել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման ընթացքում, երբ շրջել են Հայաստանի մարզերի ճանապարհներով, բազմաթիվ քաղաքացիներ են մոտեցել Բագրատ արքեպիսկոպոսին և փոխանցել տարբեր գրություններ՝ ներկայացնելով իրենց պատկերացրած փրկության ծրագրերը, որոնք պարզապես հավաքվել և պահվել են։
Ըստ ՔԿ-ի՝ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ։

Почерковедческая экспертиза документа, приписываемого архиепископу Баграту по делу движения «Священная борьба», не проводилась, заявил адвокат Ованнес Худоян, комментируя тему «плана теракта, написанного рукой архиепископа Баграта», сообщает «Sputnik Армения».
«В правовом порядке делюсь документом, который председатель Следственного комитета Армении представил как план теракта, написанный рукой архиепископа Баграта. Изначально, когда публиковались фотографии арматур, премьер-министр и глава Следственного комитета представляли обществу различные сведения, но самого документа не было. Мы выступили с критикой в адрес высокопоставленных правоохранителей, после чего был опубликован документ, якобы написанный архиепископом Багратом. Отмечу, что такие утверждения должны подтверждаться уязвимыми доказательствами, и как минимум должна была быть проведена судебная почерковедческая экспертиза. Такая экспертиза никогда не назначалась», — сказал Худоян.
По его словам, любой текст, написанный архиепископом Багратом, можно сопоставить с опубликованным документом, и даже неспециалисту будет очевидно, что почерк не совпадает.
Другой защитник, Татевик Согоян, отметила, что документ составлен на английском языке, и они намеренно не переводили его, чтобы сохранить восприятие как почерка, так и содержания.
«В нем упоминаются такие геополитические игроки, как Россия, Белоруссия, Иран, Китай, Индия, Кипр, Испания. В одном из фрагментов говорится, что необходимо проникнуть во враждебную страну и взять в плен 150 000–200 000 мирных жителей. Мы хотим показать абсурдность содержания подобных документов, которые якобы были обнаружены при обыске в резиденции архиепископа Баграта. Именно при обыске», — заявила Согоян.
Она напомнила, что во время движения «Священная борьба», когда они посещали регионы Армении, многие граждане передавали архиепископу Баграту различные записки со своими предложениями и идеями, которые просто собирались и хранились.
По данным Следственного комитета, участники и руководители движения «Священная борьба» планировали осуществить террористические действия и захватить власть в Армении.