14 Ապրիլ 2026 - 09:50 AMT
«Սրբազան պայքար» շարժման գործով անցնող Բագրատ սրբազանին վերագրվող գրության ձեռագրաբանական փորձաքննություն չի եղել, հայտարարել է փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը՝ անդրադառնալով «Բագրատ սրբազանի ձեռքով գրված ահաբեկչության պլանի» թեմային, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Արդարադատական կարգով կիսվում եմ մի փաստաթղթով, որը ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը հայտարարել էր որպես Բագրատ սրբազանի ձեռքով գրված ահաբեկչության պլան։ Սկզբում, երբ արմատուրաների նկարներ էին հրապարակում, ՀՀ վարչապետը, ՔԿ նախագահը տարբեր ինֆորմացիաներով գրոհում էին հասարակությանը, բայց փաստաթուղթ չկար։ Մենք բարձր պաշտոններ զբաղեցնող իրավապահների հասցեին քննադատական խոսք հնչեցրինք, դրանից հետո հրապարակեցին փաստաթուղթ՝ իբրև Բագրատ սրբազանի ձեռքով գրված։ Հայտնեմ, որ խոցելի փաստեր պետք է լինեն ու առնվազն դատաձեռագրաբանական փորձաքննություն պետք է անցկացվեր։ Երբևէ նման փորձաքննություն չի նշանակվել»,- ասել է Խուդոյանը։
Նրա խոսքով՝ Բագրատ սրբազանի ձեռքով գրված ցանկացած նյութ հնարավոր է համեմատել հրապարակված փաստաթղթի հետ, և նույնիսկ ոչ մասնագետի համար պարզ կլինի, որ այն չի համընկնում նրա ձեռագրի հետ։
Պաշտպաններից Տաթևիկ Սողոյանը ևս նշել է, որ փաստաթուղթը կազմված է անգլերենով, և իրենք դիտավորյալ չեն թարգմանել այն՝ ապահովելու համար թե՛ ձեռագրի, թե՛ բովանդակության ընկալելիությունը։
«Այստեղ նշվում են աշխարհաքաղաքական այնպիսի խաղացողներ, որոնք պետք է ներգրավված լինեին այս գործընթացում, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Իրանը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Կիպրոսը, Իսպանիան։ Փաստաթղթի մի հատվածում էլ գրված է, թե պետք է ներթափանցեին թշնամի երկիր ու 150,000-200,000 քաղաքացիական անձ գերի վերցնեին։ Մենք ուզում ենք ցույց տալ նմանտիպ փաստաթղթերի բովանդակության անհեթեթությունը, ու սա խուզարկությամբ հայտնաբերվել է Բագրատ սրբազանի կեցավայրից։ Խուզարկությամբ»,- ասել է Սողոյանը։
Նա հիշեցրել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման ընթացքում, երբ շրջել են Հայաստանի մարզերի ճանապարհներով, բազմաթիվ քաղաքացիներ են մոտեցել Բագրատ արքեպիսկոպոսին և փոխանցել տարբեր գրություններ՝ ներկայացնելով իրենց պատկերացրած փրկության ծրագրերը, որոնք պարզապես հավաքվել և պահվել են։
Ըստ ՔԿ-ի՝ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ։

14 April 2026 - 10:22 AMT
No handwriting examination has been conducted on a document attributed to Archbishop Bagrat in the case related to the Sacred Struggle movement, lawyer Hovhannes Khudoyan said, commenting on claims about an alleged “terrorism plan” written by him, Sputnik Armenia reports.
“I am sharing a document that the head of Armenia’s Investigative Committee had described as a terrorism plan written by Archbishop Bagrat. Initially, when images of metal rods were being published, the prime minister and the head of the Investigative Committee were presenting various claims to the public, but there was no document. We voiced criticism toward high-ranking law enforcement officials, after which they published a document allegedly written by Archbishop Bagrat. I would like to note that such claims must be supported by solid evidence, and at the very least a forensic handwriting examination should have been conducted. No such examination has ever been ordered,” Khudoyan said.
According to him, any material written by Archbishop Bagrat can be compared with the published document, and even a non-specialist could see that it does not match his handwriting.
Another defense lawyer, Tatevik Soghoyan, said the document is written in English and that they deliberately did not translate it to preserve both the handwriting and the content’s perception.
“It mentions geopolitical actors that were supposedly to be involved in the process, such as Russia, Belarus, Iran, China, India, Cyprus, and Spain. In one section, it states that they were to infiltrate an enemy country and take 150,000–200,000 civilians hostage. We want to demonstrate the absurdity of the content of such documents, which were allegedly found during a search at Archbishop Bagrat’s residence. During a search,” Soghoyan said.
She added that during the Sacred Struggle movement, when they traveled across Armenia’s regions, many citizens approached Archbishop Bagrat and handed him various written proposals outlining their own ideas for solutions, which were simply collected and stored.
According to the Investigative Committee, participants and leaders of the Sacred Struggle movement had planned to carry out terrorist acts and seize power in Armenia.