14 Ապրիլ 2026 - 10:21 AMT
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում արդեն իրականացվել են մի շարք քայլեր, իսկ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանի բացման հարցում սպասում ենք պայմանավորվածության իրագործմանը, հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա նշել է, որ սկզբնական փուլում վերագործարկվել են Երևանի և Ստամբուլի միջև թռիչքները, որոնք մի քանի տարի դադարեցված էին եղել։ Բացի այդ, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն ուղիղ ավիափոխադրումներ ապահովելու, ինչպես նաև Անիի պատմական կամրջի վերականգնման վերաբերյալ, որը ներկայում գտնվում է փաստաթղթային գործընթացի փուլում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ամենամեծ պայմանավորվածությունը սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր կրողների համար բացելն է, ինչի վերաբերյալ մենք մեր կողմից անելիքն արել ենք, նկատի ունեմ անցակետի վերականգնումը: Լավ լուրն այն է, որ թուրքական կողմից այս տարի վերջապես սկսեցին աշխատանքներ անցակետի վերականգնման ուղղությամբ, և մենք սպասում ենք պայմանավորվածության իրագործմանը, և այս առումով գնդակը մեր դաշտում չէ»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով գործընթացի հնարավոր դանդաղմանը՝ Ռուբինյանը պատասխանել է. «Խաղաղությունը հաստատված է, բայց գործընթացները պետք է գնան իրենց հունով: Մեր կողմից որևէ խնդիր չկա, ոչ էլ նախապայման կա: Պայմանավորվածությունը կա, պետք է իրագործվի»։
Դիտարկմանը, թե հնարավոր է՝ թուրքական կողմը սպասում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը, նա արձագանքել է. «Համենայն դեպս, դա տրամաբանական չէր լինի»։
Ռուբինյանը նաև նշել է, որ չի պատրաստվում մեկնել Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին, սակայն հայկական կողմից այնտեղ նախատեսվում է մասնակցություն։
Այս տարի ֆորումին մասնակցելու է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը, հայտնում է «Ազատությունը»:
ՀՀ ԱԳՆ-ն դեռևս չի հրապարակել պաշտոնական հաղորդագրություն։ Ֆորումը անցկացվելու է ապրիլի 17-19-ը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները փոխկապակցված են։
Նախորդ տարվա Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցել են ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը և Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։ Այդ շրջանակում Ռուբինյանը հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի հատուկ բանագնաց Սերդար Քըլըչի հետ։

В процессе нормализации армяно-турецких отношений уже реализован ряд шагов, а по вопросу открытия границы для граждан третьих стран Армения ожидает выполнения достигнутой договоренности, заявил вице-спикер Национального собрания и спецпредставитель Рубен Рубинян.
Он отметил, что на первом этапе были восстановлены авиарейсы между Ереван и Стамбул, которые ранее были приостановлены на несколько лет. Кроме того, достигнуты договоренности об обеспечении прямых авиаперевозок грузов, а также о восстановлении исторического моста Ани, который сейчас находится на стадии оформления документов.
«Самая важная договоренность — открытие границы для граждан третьих стран и обладателей дипломатических паспортов. Со своей стороны мы сделали необходимое, в том числе восстановили пункт пропуска. Хорошая новость в том, что турецкая сторона в этом году наконец начала работы по его восстановлению, и мы ожидаем реализации договоренности. В этом смысле мяч не на нашей стороне», — сказал он.
Отвечая на замечания о возможном замедлении процесса, Рубинян заявил: «Мир установлен, но процессы должны идти своим ходом. С нашей стороны нет ни проблем, ни предусловий. Договоренность есть, ее нужно реализовать».
Комментируя предположение о том, что Турция может ожидать подписания мирного соглашения с Азербайджаном, он отметил: «Во всяком случае, это было бы нелогично».
Рубинян также сообщил, что не поедет на Анталийский дипломатический форум, однако армянская сторона будет представлена.
В этом году в форуме примет участие заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян. Мероприятие пройдет 17–19 апреля. Официального сообщения МИД Армении пока не опубликовано.