14 Ապրիլ 2026 - 10:21 AMT
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում արդեն իրականացվել են մի շարք քայլեր, իսկ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանի բացման հարցում սպասում ենք պայմանավորվածության իրագործմանը, հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա նշել է, որ սկզբնական փուլում վերագործարկվել են Երևանի և Ստամբուլի միջև թռիչքները, որոնք մի քանի տարի դադարեցված էին եղել։ Բացի այդ, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն ուղիղ ավիափոխադրումներ ապահովելու, ինչպես նաև Անիի պատմական կամրջի վերականգնման վերաբերյալ, որը ներկայում գտնվում է փաստաթղթային գործընթացի փուլում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ամենամեծ պայմանավորվածությունը սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր կրողների համար բացելն է, ինչի վերաբերյալ մենք մեր կողմից անելիքն արել ենք, նկատի ունեմ անցակետի վերականգնումը: Լավ լուրն այն է, որ թուրքական կողմից այս տարի վերջապես սկսեցին աշխատանքներ անցակետի վերականգնման ուղղությամբ, և մենք սպասում ենք պայմանավորվածության իրագործմանը, և այս առումով գնդակը մեր դաշտում չէ»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով գործընթացի հնարավոր դանդաղմանը՝ Ռուբինյանը պատասխանել է. «Խաղաղությունը հաստատված է, բայց գործընթացները պետք է գնան իրենց հունով: Մեր կողմից որևէ խնդիր չկա, ոչ էլ նախապայման կա: Պայմանավորվածությունը կա, պետք է իրագործվի»։
Դիտարկմանը, թե հնարավոր է՝ թուրքական կողմը սպասում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը, նա արձագանքել է. «Համենայն դեպս, դա տրամաբանական չէր լինի»։
Ռուբինյանը նաև նշել է, որ չի պատրաստվում մեկնել Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին, սակայն հայկական կողմից այնտեղ նախատեսվում է մասնակցություն։
Այս տարի ֆորումին մասնակցելու է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը, հայտնում է «Ազատությունը»:
ՀՀ ԱԳՆ-ն դեռևս չի հրապարակել պաշտոնական հաղորդագրություն։ Ֆորումը անցկացվելու է ապրիլի 17-19-ը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները փոխկապակցված են։
Նախորդ տարվա Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցել են ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը և Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։ Այդ շրջանակում Ռուբինյանը հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի հատուկ բանագնաց Սերդար Քըլըչի հետ։

In the process of normalizing Armenia–Turkey relations, several steps have already been implemented, while Armenia is now waiting for the agreement on opening the border to third-country citizens to be carried out, said National Assembly Vice Speaker and special envoy Ruben Rubinyan.
He noted that in the initial phase, flights between Yerevan and Istanbul were resumed after having been suspended for several years. Agreements were also reached on ensuring direct air cargo transportation and on restoring the historic Ani bridge, which is currently in the documentation phase, according to 1lurer.am .
“The most significant agreement is to open the border for third-country citizens and holders of diplomatic passports. We have done our part, including restoring the checkpoint. The good news is that the Turkish side has finally started work this year on restoring the checkpoint, and we are waiting for the implementation of the agreement. In this sense, the ball is not in our court,” he said.
Responding to remarks about a possible slowdown in the process, Rubinyan stated: “Peace has been established, but processes should follow their course. There are no issues or preconditions on our side. The agreement exists and must be implemented.”
Commenting on suggestions that Turkey may be waiting for a peace agreement with Azerbaijan, he said: “In any case, that would not be logical.”
Rubinyan also said he will not attend the Antalya Diplomacy Forum, though Armenia will be represented.
This year, Armenia’s Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan will participate in the forum, which is scheduled for April 17–19. The Armenian Foreign Ministry has not yet issued an official statement.