«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը որոշել է մասնակցել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին: Այդ մասին հայտարարել է կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում:
«Ուսումնասիրելով դաշտը՝ հասկացել ենք, որ այն բովանդակությունը, որը մենք ենք տալիս մեր ժողովրդին՝ հանգիստ, նորմալ կյանք ունենալու և վերջապես քաոսը դադարեցնելու առումով, առանց արկածախնդրությունների, այդ օրակարգն այսօր Հայաստանի քաղաքական դաշտում չի սպասարկվում», – ասել է Մարուքյանը։
Նա նշել է, որ մոտ 6 ամիս փորձել են ձևավորել միասնական ընդդիմություն մեկ ճակատով և մեկ ցուցակով, սակայն չի ստացվել: Մարուքյանը չի ասել, թե ով է իրենց վարչապետի թեկնածուն:
Մարուքյանին է միացել լրագրող և քաղաքական մեկնաբան Կարպիս Փաշոյանը՝ դադրեցնելով լրագրողական գործունեությունը: Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Բարդագույն որոշում եմ կայացրել․ ժամանակավորապես դադարեցնում եմ լրագրողի և քաղաքական մեկնաբանի գործունեությունը լավագույն ընկեր և զինակից Էդմոն Մարուքյանի և «Լուսավոր Հայաստանի» հետ ընտրություններին մասնակցելու համար։
․․․Մենք մանր-մունր ուժերի վարչապետ դառնալու մոլեռանդ և էժանագին մրցավազքի մեջ չենք մտնելու, այլ խոսելու ենք մեր երկրի առջև ծառացած մահացու սպառնալիքների մասին՝ ցույց տալով դրանց հաղթահարման եղանակները։ Պատրաստ ենք պայքարի, գնալու ենք մինչև վերջ, բռնվեք»,–գրել է Փաշոյանը:

Партия «Просвещенная Армения» приняла решение участвовать в предстоящих парламентских выборах, заявил ее лидер Эдмон Марукян в видеообращении в Facebook.
«Изучив политическое поле, мы поняли, что та повестка, которую мы предлагаем нашему народу — спокойная, нормальная жизнь и прекращение хаоса без авантюр — сегодня не представлена в политической системе Армении», — сказал Марукян.
Он отметил, что в течение примерно шести месяцев предпринимались попытки сформировать единую оппозицию с единым фронтом и списком, однако это не удалось. Марукян не сообщил, кто станет кандидатом на пост премьер-министра.
К Марукяну присоединился журналист и политический обозреватель Карпис Пашоян, временно прекратив свою профессиональную деятельность. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
«Я принял крайне сложное решение: временно прекращаю деятельность журналиста и политического комментатора, чтобы участвовать в выборах вместе с моим близким другом и соратником Эдмоном Марукяном и партией «Просвещенная Армения».
…Мы не собираемся участвовать в одержимой и дешевой гонке малых сил за пост премьер-министра. Вместо этого мы будем говорить о смертельных угрозах, стоящих перед нашей страной, и показывать пути их преодоления. Мы готовы к борьбе и пойдем до конца — держитесь», — написал Пашоян.