«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը որոշել է մասնակցել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին: Այդ մասին հայտարարել է կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում:
«Ուսումնասիրելով դաշտը՝ հասկացել ենք, որ այն բովանդակությունը, որը մենք ենք տալիս մեր ժողովրդին՝ հանգիստ, նորմալ կյանք ունենալու և վերջապես քաոսը դադարեցնելու առումով, առանց արկածախնդրությունների, այդ օրակարգն այսօր Հայաստանի քաղաքական դաշտում չի սպասարկվում», – ասել է Մարուքյանը։
Նա նշել է, որ մոտ 6 ամիս փորձել են ձևավորել միասնական ընդդիմություն մեկ ճակատով և մեկ ցուցակով, սակայն չի ստացվել: Մարուքյանը չի ասել, թե ով է իրենց վարչապետի թեկնածուն:
Մարուքյանին է միացել լրագրող և քաղաքական մեկնաբան Կարպիս Փաշոյանը՝ դադրեցնելով լրագրողական գործունեությունը: Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Բարդագույն որոշում եմ կայացրել․ ժամանակավորապես դադարեցնում եմ լրագրողի և քաղաքական մեկնաբանի գործունեությունը լավագույն ընկեր և զինակից Էդմոն Մարուքյանի և «Լուսավոր Հայաստանի» հետ ընտրություններին մասնակցելու համար։
․․․Մենք մանր-մունր ուժերի վարչապետ դառնալու մոլեռանդ և էժանագին մրցավազքի մեջ չենք մտնելու, այլ խոսելու ենք մեր երկրի առջև ծառացած մահացու սպառնալիքների մասին՝ ցույց տալով դրանց հաղթահարման եղանակները։ Պատրաստ ենք պայքարի, գնալու ենք մինչև վերջ, բռնվեք»,–գրել է Փաշոյանը:

The Bright Armenia party has decided to participate in the upcoming parliamentary elections, its leader Edmon Marukyan announced in a Facebook video message.
“After studying the political landscape, we realized that the agenda we offer — ensuring a calm, normal life and finally ending chaos without adventurism — is not being represented in Armenia’s political field today,” Marukyan said.
He noted that for about six months they had tried to form a unified opposition with a single front and list, but those efforts were unsuccessful. Marukyan did not specify who their candidate for prime minister would be.
Journalist and political commentator Karpis Pashoyan has joined Marukyan, suspending his journalistic activities. He announced this on his Facebook page.
“I have made a very difficult decision: I am temporarily suspending my work as a journalist and political commentator to participate in the elections together with my close friend and ally Edmon Marukyan and Bright Armenia.
…We are not entering the obsessive and cheap race of small forces to become prime minister. Instead, we will speak about the existential threats facing our country and present ways to overcome them. We are ready for the struggle and will go all the way — get ready,” Pashoyan wrote.