14 Ապրիլ 2026 - 13:28 AMT
Մայր աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոսը կրկին չի կալանավորվի. Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արթուր Ադամյանն անփոփոխ է թողել նրա խափանման միջոց վարչական հսկողությունը։
Արշակ սրբազանի գործով առաջին դատական նիստի ժամանակ մեղադրող դատախազ Ալիսա Բոյաջյանը միջնորդել էր հոգևորականի նկատմամբ կրկին կալանք կիրառել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Վարույթը դեռևս նախնական դատալսումների փուլում է, չեն հարցաքննվել գործի համար էական նշանակություն ունեցող բոլոր անձինք։ Ավելին` առկա են տվյալներ, որ ենթադրյալ հանցանքը կատարվել է մի քանի անձանց ներգրավմամբ, ինչը էապես մեծացնում է ցուցմունքների համաձայնեցման և ապացուցման գործընթացին միջամտելու վտանգը»,- ասել է դատախազը։
Նրա պնդմամբ՝ Արշակ սրբազանի ազատության մեջ գտնվելը կարող է ռիսկեր առաջացնել՝ կապված վկաների վրա հնարավոր ազդեցության, ցուցմունքների փոփոխման, ինչպես նաև ապացույցների թաքցման կամ ոչնչացման հետ։ Դատախազը նաև ընդգծել է, որ սրբազանը ունի ազդեցիկ դիրք, ինչը կարող է հնարավորություն տալ ներգործելու այլ անձանց վրա։
Դատավորի որոշմամբ՝ Արշակ սրբազանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը մնացել է անփոփոխ։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է հուլիսի 3-ին՝ ժամը 16։00-ին։
Դատարանում Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանն ասել է․ «Ամբողջ մեղադրանքը կառուցված է ինչ-որ մարդկանց ցնորքների հիման վրա», հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա միացել է պաշտպանների միջնորդությանը՝ պահանջելով անմիջապես դադարեցնել քրեական հետապնդումը։
Սրբազանը նշել է. «Ստացվում է մի իրավիճակ, երբ չկա հանցագործության իրեղեն ապացույցը, չկա տուժող, բայց կա պատվիրատու։ Անցած անգամ տեղեկացանք, որ թմրանյութն էլ կորել է, չկա մարդը, որ ստացել է այդ թմրանյութը, չկա մարդը, որ տեղադրել է, բայց, չգիտես ինչու, հրապարակի վրա հայտնվել եմ ես։ Ես քաղաքական գործունեությամբ չեմ զբաղվել, բայց մաքուր քաղաքական հետապնդման բաղադրիչներով, էլեմենտներով կառուցված գործ է, և այլ բան, քան քրեական գործի անմիջական վերացում, ես չեմ ակնկալում։ Ակնհայտ է՝ որ այստեղ ամեն ինչ կեղծ է և շինծու։
Եթե դատարանները մինչև այս պահը գտնվեին իերնց բարձրության վրա, դատախազությունը բավարար անաչառ գտնվեր, պատվիրակված չլիներ, մենք այս վիճակը չէինք ունենա։ Հետևաբար ես ուրիշ պահանջ չունեմ»։
Դատական նիստի ժամանակ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը, դիմելով դատավոր Արթուր Ադամյանին, նշել է, որ անձնագրով գրանցված է Սամվել Խաչատրյան անունով, սակայն հանրության շրջանում հայտնի է իր հոգևոր անունով։
«Անձնագրով ես Սամվել Խաչատրյանն եմ, բայց հանրության մեջ ինձ ճանաչում են Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյան, խնդրում եմ դիմելու ժամանակ այդ հանգամանքը հաշվի առնել»,- ասել է նա։
Դատավորը հարց է ուղղել. «Հիմա մենք ձեզ ձեր անուն-ազգանունով չդիմե՞նք»։
Սրբազանի պաշտպան Արսեն Բաբայանը պարզաբանել է, որ ընդունված կարգով հոգևորականներին դիմում են իրենց հոգևոր անունով։
«Ընդունված կարգ կա, որ հոգևորականին դիմում են իր հոգևոր անունով»,-ասել է նա:
Արշակ սրբազանը ձերբակալվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի շենքից դուրս գալիս։ Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ թմրամիջոց ապօրինի իրացնելու հոդվածով։ Դեկտեմբերի 5-ին նա կալանավորվել է, իսկ 2026 թվականի փետրվարի 3-ին կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է երկու ամսով։ Մարտի 5-ին Արշակ սրբազանն ազատ է արձակվել, և նրա նկատմամբ սահմանվել է վարչական հսկողություն։

Архиепископ Аршак не будет вновь арестован. Судья суда общей юрисдикции первой инстанции Армавирской области Артур Адамян оставил без изменений меру пресечения в виде административного надзора в отношении Аршака Хачатряна, главы канцелярии Святого Престола.
В ходе первого судебного заседания прокурор Алиса Бояджян ходатайствовала о повторном применении ареста к священнослужителю, сообщает «Sputnik Армения».
«Производство все еще находится на стадии предварительных слушаний, не допрошены все лица, имеющие существенное значение для дела. Более того, имеются данные, что предполагаемое преступление было совершено с участием нескольких лиц, что существенно увеличивает риск согласования показаний и вмешательства в процесс доказывания», — заявила прокурор.
По ее словам, нахождение Аршака на свободе может создать риски, связанные с возможным воздействием на свидетелей, изменением показаний, а также сокрытием или уничтожением доказательств. Она также подчеркнула, что архиепископ обладает влиятельным положением, что может позволить ему воздействовать на других лиц.
Решением судьи мера пресечения в отношении Аршака оставлена без изменений.
Следующее судебное заседание назначено на 3 июля в 16:00.
В суде архиепископ Аршак Хачатрян заявил: «Все обвинение построено на чьих-то фантазиях», сообщает «Panorama.am ».
Он поддержал ходатайство своей защиты о немедленном прекращении уголовного преследования.
«Получается ситуация, когда нет вещественных доказательств преступления, нет потерпевшего, но есть заказчик. В прошлый раз мы узнали, что и наркотик исчез, нет человека, который его получил, нет человека, который его подложил, но почему-то в центре оказался я. Я не занимался политической деятельностью, однако дело построено с явными элементами политического преследования, и я не ожидаю ничего, кроме немедленного прекращения уголовного дела. Очевидно, что все здесь ложное и сфабрикованное.
Если бы суды до сих пор находились на должном уровне, а прокуратура была достаточно беспристрастной и не действовала по чьему-то поручению, мы бы не оказались в такой ситуации. Поэтому у меня нет других требований», — сказал он.
В ходе заседания архиепископ Аршак Хачатрян, обращаясь к судье Артуру Адамяну, отметил, что по паспорту он зарегистрирован как Самвел Хачатрян, однако в обществе известен под своим духовным именем.
«По паспорту я Самвел Хачатрян, но в обществе меня знают как архиепископа Аршака Хачатряна, прошу учитывать это при обращении», — сказал он.
Судья задал вопрос: «Теперь нам не обращаться к вам по имени и фамилии?»
Защитник Арсен Бабаян пояснил, что по принятой практике к духовным лицам обращаются по их духовному имени.
«Существует установленная практика обращаться к священнослужителю по его духовному имени», — отметил он.
Архиепископ Аршак был задержан 4 декабря 2025 года при выходе из здания Следственного комитета Армении. Позднее стало известно, что ему предъявлено обвинение по статье о незаконном сбыте наркотических средств группой лиц по предварительному сговору. 5 декабря он был арестован, а 3 февраля 2026 года срок ареста был продлен на два месяца. 5 марта он был освобожден, и в отношении него установлен административный надзор.