14 Ապրիլ 2026 - 13:28 AMT
Մայր աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոսը կրկին չի կալանավորվի. Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արթուր Ադամյանն անփոփոխ է թողել նրա խափանման միջոց վարչական հսկողությունը։
Արշակ սրբազանի գործով առաջին դատական նիստի ժամանակ մեղադրող դատախազ Ալիսա Բոյաջյանը միջնորդել էր հոգևորականի նկատմամբ կրկին կալանք կիրառել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Վարույթը դեռևս նախնական դատալսումների փուլում է, չեն հարցաքննվել գործի համար էական նշանակություն ունեցող բոլոր անձինք։ Ավելին` առկա են տվյալներ, որ ենթադրյալ հանցանքը կատարվել է մի քանի անձանց ներգրավմամբ, ինչը էապես մեծացնում է ցուցմունքների համաձայնեցման և ապացուցման գործընթացին միջամտելու վտանգը»,- ասել է դատախազը։
Նրա պնդմամբ՝ Արշակ սրբազանի ազատության մեջ գտնվելը կարող է ռիսկեր առաջացնել՝ կապված վկաների վրա հնարավոր ազդեցության, ցուցմունքների փոփոխման, ինչպես նաև ապացույցների թաքցման կամ ոչնչացման հետ։ Դատախազը նաև ընդգծել է, որ սրբազանը ունի ազդեցիկ դիրք, ինչը կարող է հնարավորություն տալ ներգործելու այլ անձանց վրա։
Դատավորի որոշմամբ՝ Արշակ սրբազանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը մնացել է անփոփոխ։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է հուլիսի 3-ին՝ ժամը 16։00-ին։
Դատարանում Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանն ասել է․ «Ամբողջ մեղադրանքը կառուցված է ինչ-որ մարդկանց ցնորքների հիման վրա», հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա միացել է պաշտպանների միջնորդությանը՝ պահանջելով անմիջապես դադարեցնել քրեական հետապնդումը։
Սրբազանը նշել է. «Ստացվում է մի իրավիճակ, երբ չկա հանցագործության իրեղեն ապացույցը, չկա տուժող, բայց կա պատվիրատու։ Անցած անգամ տեղեկացանք, որ թմրանյութն էլ կորել է, չկա մարդը, որ ստացել է այդ թմրանյութը, չկա մարդը, որ տեղադրել է, բայց, չգիտես ինչու, հրապարակի վրա հայտնվել եմ ես։ Ես քաղաքական գործունեությամբ չեմ զբաղվել, բայց մաքուր քաղաքական հետապնդման բաղադրիչներով, էլեմենտներով կառուցված գործ է, և այլ բան, քան քրեական գործի անմիջական վերացում, ես չեմ ակնկալում։ Ակնհայտ է՝ որ այստեղ ամեն ինչ կեղծ է և շինծու։
Եթե դատարանները մինչև այս պահը գտնվեին իերնց բարձրության վրա, դատախազությունը բավարար անաչառ գտնվեր, պատվիրակված չլիներ, մենք այս վիճակը չէինք ունենա։ Հետևաբար ես ուրիշ պահանջ չունեմ»։
Դատական նիստի ժամանակ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը, դիմելով դատավոր Արթուր Ադամյանին, նշել է, որ անձնագրով գրանցված է Սամվել Խաչատրյան անունով, սակայն հանրության շրջանում հայտնի է իր հոգևոր անունով։
«Անձնագրով ես Սամվել Խաչատրյանն եմ, բայց հանրության մեջ ինձ ճանաչում են Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյան, խնդրում եմ դիմելու ժամանակ այդ հանգամանքը հաշվի առնել»,- ասել է նա։
Դատավորը հարց է ուղղել. «Հիմա մենք ձեզ ձեր անուն-ազգանունով չդիմե՞նք»։
Սրբազանի պաշտպան Արսեն Բաբայանը պարզաբանել է, որ ընդունված կարգով հոգևորականներին դիմում են իրենց հոգևոր անունով։
«Ընդունված կարգ կա, որ հոգևորականին դիմում են իր հոգևոր անունով»,-ասել է նա:
Արշակ սրբազանը ձերբակալվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի շենքից դուրս գալիս։ Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ թմրամիջոց ապօրինի իրացնելու հոդվածով։ Դեկտեմբերի 5-ին նա կալանավորվել է, իսկ 2026 թվականի փետրվարի 3-ին կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է երկու ամսով։ Մարտի 5-ին Արշակ սրբազանն ազատ է արձակվել, և նրա նկատմամբ սահմանվել է վարչական հսկողություն։

14 April 2026 - 13:51 AMT
Archbishop Arshak will not be detained again. Judge Artur Adamyan of the Armavir Region Court of First Instance has left unchanged the preventive measure of administrative supervision imposed on Archbishop Arshak Khachatryan, chancellor of the Mother See.
During the first court hearing, prosecutor Alisa Boyajyan had requested that the cleric be placed in detention again, Sputnik Armenia reports.
“The proceedings are still at the stage of preliminary hearings, and not all individuals essential to the case have been questioned. Moreover, there is information that the alleged crime was committed with the involvement of several persons, which significantly increases the risk of coordination of testimonies and interference in the evidentiary process,” the prosecutor said.
According to her, Archbishop Arshak’s freedom could pose risks related to possible influence on witnesses, alteration of testimonies, as well as concealment or destruction of evidence. She also stressed that the Archbishop holds an influential position that could enable him to affect others.
By the judge’s decision, the preventive measure against Arshak remained unchanged.
The next court hearing is scheduled for July 3 at 16:00.
In court, Archbishop Arshak Khachatryan stated: “The entire accusation is based on the hallucinations of certain individuals,” Panorama.am reports.
He joined his defense team’s motion demanding the immediate termination of the criminal prosecution.
“It turns out there is a situation where there is no physical evidence of a crime, no victim, but there is a client behind it. Last time we learned that the drugs have also disappeared, there is no person who received them, no person who planted them, yet somehow I have appeared in the spotlight. I have not engaged in political activity, but the case is constructed with clear elements of political persecution, and I expect nothing other than the immediate termination of the criminal case. It is obvious that everything here is false and fabricated.
If the courts had acted at the proper level until now, and the prosecution had been sufficiently impartial and not delegated, we would not be in this situation. Therefore, I have no other demand,” he said.
During the hearing, Archbishop Arshak Khachatryan, addressing Judge Artur Adamyan, noted that his passport name is Samvel Khachatryan, but he is publicly known by his clerical name.
“According to my passport, I am Samvel Khachatryan, but in public, I am known as Archbishop Arshak Khachatryan. I ask that this be taken into account when addressing me,” he said.
The judge asked: “So should we not address you by your official name?”
Defense lawyer Arsen Babayan clarified that, by established practice, clergy are addressed by their religious names.
“There is an accepted practice of addressing clergy by their religious names,” he said.
Archbishop Arshak was detained on December 4, 2025, upon leaving the Investigative Committee building. It later became known that he was charged with illegal drug trafficking by a group of persons by prior agreement. On December 5, he was arrested, and on February 3, 2026, his detention was extended by two months. On March 5, he was released, and administrative supervision was imposed.