14 Ապրիլ 2026 - 14:22 AMT
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ հանդիպմանը քննարկել է ՀՀ-ԵՄ օրակարգը:
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել մայիսին Երևանում կայանալիք ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի բովանդակային նախապատրաստման հարցերին. ընդգծվել է ՀՀ քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքների ապահովմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման շուրջ համաձայնությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը քննարկել են ժողովրդավարական դիմակայունության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները, որոնք ՀՀ-ԵՄ արժեքահեն գործընկերության և ռազմավարական օրակարգի կարևոր մաս են կազմում: Այս համատեքստում համաձայնություն է ձեռք բերվել ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցության նպատակով առկա հստակ մեխանիզմների շարունակականության և արդյունավետության ապահովման շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն ընդգծել են տնտեսական ու տրանսպորտային փոխկապակցվածության, ինչպես նաև էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության խթանման հարցում փոխշահավետ ծրագրերի կյանքի կոչման կարևորությունը:

14 April 2026 - 14:36 AMT
Foreign Minister Ararat Mirzoyan met in Brussels with European Commission Vice-President and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas to discuss the Armenia–EU agenda.
The sides thoroughly addressed preparations for the upcoming Armenia–EU summit to be held in Yerevan in May, emphasizing agreement on implementing programs aimed at delivering tangible results for Armenian citizens.
Mirzoyan and Kallas also discussed initiatives aimed at strengthening democratic resilience, which form an important part of the value-based Armenia–EU partnership and strategic agenda. In this context, they agreed on ensuring the continuity and effectiveness of existing mechanisms supporting democratic processes.
The Armenian foreign minister and the EU’s top diplomat highlighted the importance of implementing mutually beneficial projects to enhance economic and transport connectivity, as well as cooperation in the energy sector.
The meeting also included an exchange of views on other issues of mutual interest.
On December 2, 2025, following the 6th meeting of the Armenia–EU Partnership Council in Brussels, Armenia and the European Union signed a strategic partnership agenda. The document was signed by Ararat Mirzoyan and Kaja Kallas.