14 Ապրիլ 2026 - 14:22 AMT
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ հանդիպմանը քննարկել է ՀՀ-ԵՄ օրակարգը:
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել մայիսին Երևանում կայանալիք ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի բովանդակային նախապատրաստման հարցերին. ընդգծվել է ՀՀ քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքների ապահովմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման շուրջ համաձայնությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը քննարկել են ժողովրդավարական դիմակայունության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները, որոնք ՀՀ-ԵՄ արժեքահեն գործընկերության և ռազմավարական օրակարգի կարևոր մաս են կազմում: Այս համատեքստում համաձայնություն է ձեռք բերվել ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցության նպատակով առկա հստակ մեխանիզմների շարունակականության և արդյունավետության ապահովման շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն ընդգծել են տնտեսական ու տրանսպորտային փոխկապակցվածության, ինչպես նաև էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության խթանման հարցում փոխշահավետ ծրագրերի կյանքի կոչման կարևորությունը:

14 Апрель 2026 - 14:36 AMT
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян в Брюсселе провел встречу с вице-президентом Европейской комиссии, верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас, в ходе которой была обсуждена повестка Армения–ЕС.
Стороны подробно рассмотрели вопросы содержательной подготовки к предстоящему саммиту Армения–ЕС, который пройдет в мае в Ереване, подчеркнув согласованность в реализации программ, направленных на обеспечение ощутимых результатов для граждан Армении.
Мирзоян и Каллас также обсудили инициативы по укреплению демократической устойчивости, являющиеся важной частью основанного на ценностях партнерства и стратегической повестки Армения–ЕС. В этом контексте достигнута договоренность о продолжении и повышении эффективности существующих механизмов поддержки демократических процессов.
Глава МИД Армении и высокий представитель ЕС подчеркнули важность реализации взаимовыгодных проектов в сфере экономической и транспортной взаимосвязанности, а также развития сотрудничества в энергетике.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
2 декабря 2025 года по итогам 6-го заседания Совета партнерства Армения–ЕС в Брюсселе Армения и Европейский союз подписали стратегическую повестку партнерства. Документ подписали Арарат Мирзоян и Кая Каллас.