Ապրիլի 14-ին ձերբակալված «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամներ Գոհար Ղումաշյանն ու կուսակցության Վայքի գրասենյակի պատասխանատու Վերժինե Ստեփանյանն ազատ են արձակվել: Նրանց նկատմամբ կիրառվել է վարչական հսկողություն։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է կուսակցության անդամ, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
«Սա ևս մեկ դրվագ էր մեր միասնականության ուժի մասին. երբ հանրությունը համերաշխ ու վճռական է, հաղթանակն անխուսափելի է: Դատարանի կողմից կիրառվեց վարչական հսկողություն, մենք էլ շարունակում ենք մեր աննահանջ ճանապարհե դեպի Ուժեղ Հայաստան»,-գրել է նա:
Ավելի վաղ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել էր, որ հաշվի առնելով Ղումաշյանի՝ անչափահաս երեխաներ ունենալը, դատարան միջնորդություն է ներկայացվել տնային կալանք կիրառելու համար։ Ղումաշյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածով՝ ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելը։ Ղումաշյանը մեղադրանքը չի ընդունել, հրաժարվել է ցուցմունք տալ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ղումաշյանի նկատմամբ խափանման միջոցի կիրառման վերաբերյալ միջնորդության քննությունը մեկնարկել էր ապրիլի 14-ի ուշ երեկոյան՝ կեսգիշերին մոտ։ Դատարանը թույլ էր տվել մի քանի րոպեով Ղումաշյանի մոտ բերել կրծքով կերակրվող երեխային, որի 2 ամսականը դեռ չի լրացել։
ՀՀ քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ՝ Ստեփանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու կամ նյութապես շահագրգռելու համար։
Ավելի վաղ կուսակցության մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը տեղեկացրել էր, որ Վերժինե Ստեփանյանին իրավապահները ուղեկցել են Եղեգնաձորի քննչական բաժին՝ հարցաքննության։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամները կատարվածը որակել են որպես քաղաքական հետապնդում։ Գոհար Մելոյանի խոսքով՝ այս ամենը հետևանք է ապրիլի 11-ին անցկացված բազմահազարանոց հանրահավաքի, որը, ըստ նրա, իշխանությունների համար ջղաձգումների առիթ է դարձել։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի հրապարակած պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ երկու անդամների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածով, որը վերաբերում է ընտրության ընթացքում բարեգործության արգելքի խախտմանը։

15 Апрель 2026 - 07:12 AMT
Члены партии «Сильная Армения» Гоар Гумашян и руководитель Вайкского офиса партии Вержине Степанян, задержанные 14 апреля, освобождены. В отношении них применен административный надзор. Об этом на своей странице в Facebook сообщила член партии, конституционалист Гоар Мелоян.
«Это еще один эпизод, демонстрирующий силу нашего единства: когда общество сплочено и решительно, победа неизбежна. Суд применил административный надзор, а мы продолжаем наш непреклонный путь к Сильной Армении», — написала она.
Ранее Антикоррупционный комитет Армении сообщил, что с учетом наличия у Гумашян несовершеннолетних детей в суд было подано ходатайство о применении домашнего ареста. Гумашян предъявлено обвинение по статье 221 Уголовного кодекса Армении — нарушение запрета на благотворительность во время выборов. Она не признала обвинение и отказалась давать показания, сообщает «Sputnik Армения».
Рассмотрение ходатайства о мере пресечения в отношении Гумашян началось поздно вечером 14 апреля, ближе к полуночи. Суд разрешил на несколько минут привести к ней грудного ребенка, которому еще нет двух месяцев.
По сообщению Следственного комитета Армении, в отношении Степанян возбуждено публичное уголовное преследование по части 3 статьи 236 Уголовного кодекса — за принуждение или материальное стимулирование участия в собрании.
Ранее пресс-секретарь партии Марианна Гахраманян сообщила, что Вержине Степанян была доставлена правоохранителями в следственный отдел Ехегнадзора для допроса.
Члены партии «Сильная Армения» охарактеризовали произошедшее как политическое преследование. По словам Гоар Мелоян, это является следствием многотысячного митинга 11 апреля, который, по ее мнению, вызвал напряжение у властей.
Согласно официальному сообщению Антикоррупционного комитета Армении, в отношении обеих участниц возбуждено публичное уголовное преследование по статье 221 Уголовного кодекса, касающейся нарушения запрета на благотворительность в ходе выборов.