15 Ապրիլ 2026 - 07:38 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ապրիլի 14-ին Բրյուսելում պաշտպանության և տիեզերքի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Անդրիուս Կուբիլիուսի հետ հանդիպմանը ընդգծել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդլայնման ակտիվ դինամիկան։
Արարատ Միրզոյանը և Անդրիուս Կուբիլիուսը մտքեր են փոխանակել վերջին շրջանում զարգացող՝ անվտանգային ու պաշտպանական ոլորտում փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ։
Երկուստեք ընդգծվել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների կյանքի կոչման գործում ՀՀ արձանագրած նշանակալի առաջընթացը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի ընդունումը համագործակցության նոր տեսլական և հնարավորություններ են ձևավորել։
Անդրադարձ է կատարվել մայիսին Երևանում կայանալիք բարձրաստիճան միջոցառումների, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի օրակարգային հարցերի։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և ԵՄ հանձնակատարը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացմանն ուղղված աշխատանքները։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան պաշտպանության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրեր էին ստորագրել 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում։

15 April 2026 - 08:19 AMT
Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan, during a meeting in Brussels on April 14 with European Union Commissioner for Defense and Space Andrius Kubilius, highlighted the active momentum in expanding Armenia–EU partnership.
Ararat Mirzoyan and Andrius Kubilius exchanged views on the prospects for cooperation in the security and defense sectors, which have been developing recently.
Both sides emphasized that Armenia’s significant progress in implementing democratic reforms, along with the adoption of the Armenia–EU strategic agenda, has created a new vision and opportunities for cooperation.
The discussion also touched upon high-level events scheduled to take place in Yerevan in May, including agenda items of the Armenia–EU summit. The Armenian foreign minister and the EU commissioner also exchanged views on regional developments.
Mirzoyan presented the ongoing efforts aimed at further institutionalizing peace between Armenia and Azerbaijan.
Armenia and France signed agreements on defense cooperation on October 23, 2023, during the visit of Armenia’s Defense Minister Suren Papikyan to France.