15 Ապրիլ 2026 - 07:38 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ապրիլի 14-ին Բրյուսելում պաշտպանության և տիեզերքի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Անդրիուս Կուբիլիուսի հետ հանդիպմանը ընդգծել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդլայնման ակտիվ դինամիկան։
Արարատ Միրզոյանը և Անդրիուս Կուբիլիուսը մտքեր են փոխանակել վերջին շրջանում զարգացող՝ անվտանգային ու պաշտպանական ոլորտում փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ։
Երկուստեք ընդգծվել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների կյանքի կոչման գործում ՀՀ արձանագրած նշանակալի առաջընթացը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի ընդունումը համագործակցության նոր տեսլական և հնարավորություններ են ձևավորել։
Անդրադարձ է կատարվել մայիսին Երևանում կայանալիք բարձրաստիճան միջոցառումների, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի օրակարգային հարցերի։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և ԵՄ հանձնակատարը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացմանն ուղղված աշխատանքները։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան պաշտպանության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրեր էին ստորագրել 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում։

15 Апрель 2026 - 08:19 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 апреля в Брюсселе на встрече с комиссаром Европейского союза по вопросам обороны и космоса Андрюсом Кубилюсом подчеркнул активную динамику расширения партнерства Армения–ЕС.
Арарат Мирзоян и Андрюс Кубилюс обменялись мнениями о перспективах взаимодействия в сфере безопасности и обороны, которое в последнее время развивается.
Стороны отметили, что значительный прогресс Армении в реализации демократических реформ, а также принятие стратегической повестки партнерства Армения–ЕС сформировали новое видение и возможности для сотрудничества.
Был также затронут вопрос проведения в мае в Ереване мероприятий высокого уровня, включая повестку саммита Армения–ЕС. Министр иностранных дел Армении и еврокомиссар обменялись мнениями по региональным развитиям.
Мирзоян представил предпринимаемые усилия по дальнейшей институционализации мира между Арменией и Азербайджаном.
Армения и Франция подписали соглашения о сотрудничестве в оборонной сфере 23 октября 2023 года в ходе визита министра обороны Армении Сурена Папикяна во Францию.