Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի նիստը 2028 թվականին կանցկացվի Հայաստանում:
Որոշումն ընդունվել է ապրիլի 15-ին՝ Շանհայում ընթացող Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստի ընթացքում՝ անդամների միաձայն քվեարկությամբ։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Շանհայ քաղաքում մասնակցել է նույն՝ Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստին, որի ընթացքում ընտրվել է ԴՄԱ վերապատրաստումների ենթահանձնաժողովի անդամ։
ԴՄԱ Գործադիր կոմիտեն հանդիսանում է կազմակերպության ղեկավար և վարչական մարմինը, որը կազմված է նախագահից, փոխնախագահներից և 20 դատախազ անդամներից՝ ներկայացնող տարբեր երկրներ, այդ թվում՝ Ավստրիայի Հանրապետությունը, Կանադան, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունը, Շվեյցարիայի Համադաշնությունը, Ֆրանսիայի Հանրապետությունը, Քենիայի Հանրապետությունը, Ադրբեջանի Հանրապետությունը, Հունգարիան և այլ պետություններ։
Շանհայում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է ՉԺՀ Գերագույն ժողովրդական դատախազության գլխավոր դատախազ Յինգ Յոնգին, ինչպես նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնային։

Заседание Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров состоится в Армении в 2028 году.
Решение было принято 15 апреля в ходе 61-го заседания Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров, проходящего в Шанхае, единогласным голосованием членов.
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян приняла участие в том же 61-м заседании Исполнительного комитета в Шанхае (Китайская Народная Республика), в ходе которого была избрана членом подкомитета Международной ассоциации прокуроров по вопросам обучения.
Исполнительный комитет ассоциации является руководящим и административным органом организации и включает президента, вице-президентов и 20 прокуроров — представителей различных стран, включая Республику Австрия, Канаду, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии, Швейцарскую Конфедерацию, Французскую Республику, Республику Кения, Азербайджанскую Республику, Венгрию и другие государства.
В Шанхае генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян также встретилась с генеральным прокурором Верховной народной прокуратуры Китая Ин Юном, а также с генеральным секретарем Международной ассоциации прокуроров Роэлом Дона.