15 Ապրիլ 2026 - 08:26 AMT
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ, ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը, անդրադառնալով ընդդիմադիր կին քաղաքական գործիչների վերջին ձերբակալություններին, հորդորել է չզարմանալ իշխանությունների գործելաճոից: Այդ մասին նա ասել է ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում:
Նա կոչ է արել ընդդիմությանը հրավիրել միասնական հանրահավաք՝ «ընդդեմ իշխող ուժի ապօրինությունների»:
Թվարկելով մի շարք ձերբակալությունների դեպքեր՝ Սաղաթելյանը նշել է, որ անկախ տարաձայնություններից և նրանից, որ առաջիկա ընտրություններին մրցակիցներ են լինելու, կան հարցեր, որոնց շուրջ ընդդիմադիր ուժերի միջև պետք է լինի կոնսոլիդացիա։
«Գոյություն ունեն կարևորագույն, առաջնային օրակարգային հարցեր, որոնց շուրջ համագործակցությունը կենսական անհրաժեշտություն է։ Խոսքը վերաբերում է այս իշխանությանն ապօրինություններին, հալածանքներին համատեղ ուժերով դիմագրավելուն, քաղբանտարկյալների ազատությունն ապահովելուն, առաջիկա ընտրությունների վերահսկողությունն իրականացնելուն։ Մենք ունենք առաջարկություն, որ այս հարցերի շուրջ ընդդիմադիր ուժերը հրավիրեն միասնական հանրահավաք՝ այս իշխանություններին պատշաճ հակազդեցություն ցույց տալու ու համատեղ ուժերով այս ապօրինությունների դեմն առնելու համար»,-ասել է Սաղաթելյանը։
Ապրիլի 14-ին ձերբակալված «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամներ Գոհար Ղումաշյանն ու կուսակցության Վայքի գրասենյակի պատասխանատու Վերժինե Ստեփանյանն ազատ են արձակվել: Նրանց նկատմամբ կիրառվել է վարչական հսկողություն։
Ղումաշյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածով՝ ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելը։ Ղումաշյանը մեղադրանքը չի ընդունել, հրաժարվել է ցուցմունք տալ: ՀՀ քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ՝ Ստեփանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու կամ նյութապես շահագրգռելու համար։

15 Апрель 2026 - 08:34 AMT
Член фракции «Армения» Национального собрания и представитель Верховного органа АРФ Ишхан Сагателян, комментируя недавние задержания женщин-оппозиционных политиков, заявил, что не стоит удивляться действиям властей. Об этом он сказал в видеообращении в Facebook.
Он призвал оппозицию провести единый митинг «против противоправных действий правящей силы».
Перечисляя ряд случаев задержаний, Сагателян отметил, что, несмотря на имеющиеся разногласия и то, что оппозиционные силы будут конкурентами на предстоящих выборах, существуют вопросы, требующие консолидации.
«Существуют важнейшие, приоритетные вопросы повестки, по которым сотрудничество является жизненной необходимостью. Речь идет о совместном противодействии противоправным действиям и преследованиям со стороны действующей власти, обеспечении освобождения политических заключенных, а также осуществлении контроля за предстоящими выборами. Мы предлагаем, чтобы оппозиционные силы организовали единый митинг по этим вопросам для оказания должного противодействия властям и предотвращения этих противоправных действий», — заявил Сагателян.
14 апреля задержанные члены партии «Сильная Армения» Гоар Гумашян и руководитель Вайкского офиса партии Вержине Степанян были освобождены. В отношении них применен административный надзор.
Гумашян предъявлено обвинение по статье 221 Уголовного кодекса Армении — нарушение запрета на благотворительность во время выборов. Она не признала обвинение и отказалась давать показания. По данным Следственного комитета, в отношении Степанян возбуждено публичное уголовное преследование по части 3 статьи 236 Уголовного кодекса — за принуждение или материальное стимулирование участия в собрании.