Հակակոռուպցիոն դատարանում մեկնարկել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու, գործարար Սամվել Կարապետյանի գործով առաջին դատական նիստը: Գործը մակարագրվել է դատավոր Վահե Դոլմազյանին։
Տնային կալանքի տակ գտնվող գործարարին դատարան են բերել ոստիկանական մեքենայով։
Լրագրողները նրան հարցրել են, թե ի՞նչ ակնկալիքներ ունի դատարանից։ Կարապետյանը չի պատասխանել, ասել է «բարև ձեզ» ու մտել դատարան, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մինչ նիստի մեկնարկը պաշտպանները դատարանին ներկայացրել են միջնորդություն։
«Նախնական դատալսումներն իրենցից ենթադրում են մի շարք հարցերի քննարկում, բայց ամենակարևորը խափանման միջոցի վերաբերյալ հարցի քննարկումն է։ Գործընկերների հետ մուտք ենք արել միջնորդություն՝ ուղղված պատվարժան դատավոր Դոլմազյանին առ այն, որ առաջնահերթության կարգով քննության առարկա դառնա խափանման միջոցի հարցը։ Բացահայտեմ նաև պատճառաբանությունը, յուրաքանչյուր ժամ այլևս էական նշանակություն ունի Հայաստանում գալիք խորհրդարանական ընտրությունների տեսանկյունից»,-նախօրեին լրագրողներին ասել է Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
Դատավարությունը կընթանա առանց տեսանկարահանման։ Կարապետյանի փաստաբանները դեմ արտահայտվեցին տեսանկարահանմանն ու հեռարձակմանը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ըստ նրանց՝ տեսանկարահանումն ու հեռարձակումը կխոչընդոտի իրենց մասնագիտական գործունեությունն ավելի արդյունավետ իրականացնելուն։ Կարապետյանն էլ ասել է որ այս հարցը թողնում է փաստաբանների հայեցողությանը։
Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը։
Մեղադրյալների ինքնությունները պարզելիս Սամվել Կարապետյանը հայտնել է, որ ՀՀ քաղաքացի է և ռեզիդենտ, բացի այդ՝ նաև Ռուսաստանի Դաշնության և Կիպրոսի անձնագրեր ունի, որոնցից հրաժարվելու գործընթաց է սկսել, հայտնում է Factor.am-ը:
«Քանի որ ես «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարն եմ և մասնակցում եմ ընտրություններին, վստահ ենք հաղթանակի մեջ, սկսել եմ այդ անձնագրերից հրաժարվելու գործընթաց »,- ասել է Կարապետյանը:
Կրթության մասին հարցին ի պատասխան Կարապետյանն ասել է, որ ինքը տնտեսական գիտությունների դոկտորի կոչում ունի:
Կարապետյանը մեղադրվում է իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչի, ինչպես նաև հանցավոր ծագում ունեցող միջոցների օրինականացնելու մեջ:

15 Апрель 2026 - 09:41 AMT
В Антикоррупционном суде началось первое судебное заседание по делу предпринимателя и кандидата в премьер-министры от партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна. Дело передано судье Ваге Долмазяну.
Бизнесмен, находящийся под домашним арестом, был доставлен в суд на полицейском автомобиле.
На вопросы журналистов о его ожиданиях от суда Карапетян не ответил, ограничившись приветствием перед входом в зал, сообщает «Panorama.am».
До начала заседания защита представила суду ходатайство.
«Предварительные слушания предполагают обсуждение ряда вопросов, однако самым важным является вопрос меры пресечения. Совместно с коллегами мы подали ходатайство с просьбой, чтобы судья Долмазян в первоочередном порядке рассмотрел вопрос меры пресечения. Отмечу также обоснование: каждый час имеет существенное значение с точки зрения предстоящих парламентских выборов в Армении», — ранее заявил адвокат Самвела Карапетяна Арам Вардеванян.
Судебный процесс будет проходить без видеосъемки. Адвокаты Карапетяна выступили против съемки и трансляции, сообщает «Radar Armenia».
По их мнению, видеосъемка и трансляция помешают более эффективно осуществлять профессиональную деятельность. Сам Карапетян заявил, что оставляет этот вопрос на усмотрение своих адвокатов.
Суд удовлетворил ходатайство.
При установлении личности обвиняемого Карапетян сообщил, что является гражданином и резидентом Армении, а также имеет паспорта Российской Федерации и Кипра, от которых начал процедуру отказа, сообщает «Factor.am ».
«Поскольку я являюсь руководителем партии «Сильная Армения» и участвую в выборах, будучи уверенными в победе, я начал процесс отказа от этих паспортов», — сказал Карапетян.
Отвечая на вопрос об образовании, Карапетян сообщил, что имеет ученую степень доктора экономических наук.
Карапетян обвиняется в публичных призывах к захвату власти, а также в легализации средств, полученных преступным путем.