15 Ապրիլ 2026 - 09:38 AMT
Եվրամիության երկրների դեսպանները Բրյուսելում ընդունել են որոշում՝ Հայաստան նոր քաղաքացիական առաքելություն գործուղելու վերաբերյալ՝ նախապատրաստելով դրա վերջնական հաստատումը, որը ակնկալվում է հաջորդ շաբաթ ԵՄ արտգործնախարարների նիստում։
«Ազատության» տրամադրության տակ հայտնված ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձրագույն հանձնակատարի առաջարկում ներկայացված են առաքելության մանդատը, կառուցվածքը և ժամկետները։
Փաստաթղթի համաձայն՝ առաքելությունն ուղղված է Հայաստանի դիմակայունության բարձրացմանը հիբրիդային սպառնալիքների նկատմամբ՝ նախարարություններին և անվտանգային կառույցներին տրամադրելով ռազմավարական ու գործնական խորհրդատվություն և աջակցություն։
Նշված խորհրդատվությունները կենտրոնացած են լինելու քաղաքականությունների մշակման, արտաքին տեղեկատվական մանիպուլյացիաների բացահայտման և դրանց արձագանքման, կիբերհարձակումների կանխման, ինչպես նաև ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարի վրա։ Առաքելությունը նաև գնահատելու է անվտանգության ոլորտում կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունները, որպեսզի Հայաստանը կարողանա ավելի արդյունավետ բացահայտել և հակազդել նման սպառնալիքներին՝ կիրառելով ԵՄ չափանիշներն ու մեթոդաբանությունը։
Նախքան այդ, առաքելության անհրաժեշտությունը հիմնավորող փաստաթղթում ԵՄ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նշել է, որ առաջիկա հունիսին Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունները, դրանց հաջորդող տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները, ինչպես նաև հնարավոր սահմանադրական հանրաքվեն կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես ներքին կայունության, այնպես էլ տարածաշրջանային խաղաղության տեսանկյունից։
Ավելի վաղ Բաքուն քննադատել է իր սահմանների մոտ՝ Հայաստանի տարածքում եվրոպացի անզեն դիտորդների տեղակայումը և հասել է նրան, որ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրում ամրագրվել է՝ համատեղ սահմանին երրորդ երկրների ուժեր չեն տեղակայվի։ Նոր առաքելություն ուղարկելով՝ Բրյուսելը ընդգծել է, որ դրա նպատակն է «նվազեցնել ու չեզոքացնել Ռուսաստանի ապակայունացնող գործողությունները»։
«Ազատության» տրամադրության տակ առկա փաստաթղթերից մեկը հանձնարարում է Արտաքին հարաբերությունների ծառայությանը «շարունակել քննարկումներն Ադրբեջանի հետ՝ ԵՄ աջակցության նպատակը բացատրելու, խաղաղության գործընթացի վրա հնարավոր բացասական ազդեցությունից խուսափելու համար»։
Խոսելով հնարավոր վտանգների մասին՝ փաստաթուղթը Հայաստանում ներքաղաքական զարգացումներից, արտաքին տնտեսական ճնշումներից ու տեղեկատվական մանիպուլյացիաներից բացի առանձնացրել էր նաև Իրանի դեմ պատերազմը, մանրամասնելով՝ «Հայաստանի՝ ընդամենը երկու բաց սահմաններից մեկը Իրանի հետ է և առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի հաղորդակցության ու հյուսիս-հարավ տրանսպորտային և առևտրային միջանցքի համար»։
«Այս լարվածությունը կարող է էլ ավելի մեծացնել Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության և էներգետիկ կարիքների վրա և շահարկվել ընտրությունների շեմին», – արձանագրում է փաստաթուղթը, հավելելով՝ կան նաև հնարավոր միգրացիոն հոսքերի, կազմակերպված հանցագործության կամ այլ անօրինական գործունեության ռիսկեր:
Ակնկալվում է, որ ԵՄ նոր խումբը Հայաստանում տեղակայվելու է երկու տարով, ունենալու է 20-30 միջազգային աշխատակից և գործելու է «Եվրամիության գործընկերության առաքելություն» անվանման ներքո։ Նշվում է, որ այն բաց է լինելու նաև երրորդ երկրների համար, եթե և երբ Բրյուսելը նրանց հետ համաձայնության հասնի այդ ուղղությամբ։
«Առանց ԵՄ որոշումների կայացման ինքնավարությանը և դրա միասնական կիրարկմանը վնաս հասցնելու՝ երրորդ պետությունները կարող են մասնակցել առաքելությանը՝ պայմանով, որ նրանք կհոգան իրենց կողմից գործուղված անձնակազմի ծախսերը», – ասված է ընդունված փաստաթղթում։

Послы стран Европейского союза в Брюсселе приняли решение о направлении в Армению новой гражданской миссии, подготовив его к окончательному утверждению, которое ожидается на следующей неделе на заседании министров иностранных дел ЕС.
Согласно предложению верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности, оказавшемуся в распоряжении «Азатутюн», определены мандат, структура и сроки миссии.
Миссия будет направлена на «повышение устойчивости Армении к гибридным угрозам путем предоставления стратегической и практической помощи министерствам и структурам безопасности».
Консультации будут сосредоточены на разработке политики, выявлении и противодействии внешним информационным манипуляциям, предотвращении кибератак, а также борьбе с незаконными финансовыми потоками. Миссия также будет оценивать потребности в развитии потенциала в сфере безопасности, чтобы Армения могла эффективнее выявлять и противодействовать подобным угрозам, применяя стандарты и методологию ЕС.
В обосновании необходимости миссии отмечается, что парламентские выборы, запланированные на июнь в Армении, последующие местные выборы, а также возможный конституционный референдум имеют важное значение как для внутренней стабильности, так и для регионального мира.
Ранее Баку критиковал размещение на территории Армении европейских невооруженных наблюдателей вблизи своих границ и добился включения в мирное соглашение с Арменией положения о том, что на общей границе не будут размещаться силы третьих стран. Направляя новую миссию, Брюссель подчеркнул, что ее цель — «снизить и нейтрализовать дестабилизирующие действия России».
Один из документов, имеющихся в распоряжении «Азатутюн», поручает Европейской службе внешних действий «продолжить обсуждения с Азербайджаном для разъяснения целей поддержки ЕС и предотвращения возможного негативного влияния на мирный процесс».
Говоря о возможных рисках, документ помимо внутриполитических процессов, внешнего экономического давления и информационных манипуляций выделяет также вероятность войны против Ирана, уточняя, что одна из двух открытых границ Армении проходит с Ираном и имеет ключевое значение для коммуникаций и северо-южного транспортно-торгового коридора.
«Эта напряженность может еще больше усилить влияние России на экономику и энергетические потребности Армении и быть использована накануне выборов», — говорится в документе, добавляя, что существуют также риски, связанные с возможными миграционными потоками, организованной преступностью и другой незаконной деятельностью.
Ожидается, что новая миссия ЕС будет развернута в Армении сроком на два года, будет включать 20–30 международных сотрудников и действовать под названием «Миссия партнерства Европейского союза». Указывается, что она будет открыта и для третьих стран при условии достижения договоренностей с Брюсселем.
«Без ущерба для автономии принятия решений ЕС и их единого применения третьи государства могут участвовать в миссии при условии, что они покроют расходы направленного персонала», — отмечается в документе.
Наблюдатели ЕС прибыли в Армению 20 февраля 2023 года. В январе 2025 года было принято решение продлить их пребывание в приграничных районах еще на два года — до 19 февраля 2027 года. В Баку миссию ЕС в Армении обвиняют в «шпионской деятельности» и «бинокулярной дипломатии».