15 Ապրիլ 2026 - 09:38 AMT
Եվրամիության երկրների դեսպանները Բրյուսելում ընդունել են որոշում՝ Հայաստան նոր քաղաքացիական առաքելություն գործուղելու վերաբերյալ՝ նախապատրաստելով դրա վերջնական հաստատումը, որը ակնկալվում է հաջորդ շաբաթ ԵՄ արտգործնախարարների նիստում։
«Ազատության» տրամադրության տակ հայտնված ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձրագույն հանձնակատարի առաջարկում ներկայացված են առաքելության մանդատը, կառուցվածքը և ժամկետները։
Փաստաթղթի համաձայն՝ առաքելությունն ուղղված է Հայաստանի դիմակայունության բարձրացմանը հիբրիդային սպառնալիքների նկատմամբ՝ նախարարություններին և անվտանգային կառույցներին տրամադրելով ռազմավարական ու գործնական խորհրդատվություն և աջակցություն։
Նշված խորհրդատվությունները կենտրոնացած են լինելու քաղաքականությունների մշակման, արտաքին տեղեկատվական մանիպուլյացիաների բացահայտման և դրանց արձագանքման, կիբերհարձակումների կանխման, ինչպես նաև ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարի վրա։ Առաքելությունը նաև գնահատելու է անվտանգության ոլորտում կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունները, որպեսզի Հայաստանը կարողանա ավելի արդյունավետ բացահայտել և հակազդել նման սպառնալիքներին՝ կիրառելով ԵՄ չափանիշներն ու մեթոդաբանությունը։
Նախքան այդ, առաքելության անհրաժեշտությունը հիմնավորող փաստաթղթում ԵՄ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նշել է, որ առաջիկա հունիսին Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունները, դրանց հաջորդող տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները, ինչպես նաև հնարավոր սահմանադրական հանրաքվեն կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես ներքին կայունության, այնպես էլ տարածաշրջանային խաղաղության տեսանկյունից։
Ավելի վաղ Բաքուն քննադատել է իր սահմանների մոտ՝ Հայաստանի տարածքում եվրոպացի անզեն դիտորդների տեղակայումը և հասել է նրան, որ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրում ամրագրվել է՝ համատեղ սահմանին երրորդ երկրների ուժեր չեն տեղակայվի։ Նոր առաքելություն ուղարկելով՝ Բրյուսելը ընդգծել է, որ դրա նպատակն է «նվազեցնել ու չեզոքացնել Ռուսաստանի ապակայունացնող գործողությունները»։
«Ազատության» տրամադրության տակ առկա փաստաթղթերից մեկը հանձնարարում է Արտաքին հարաբերությունների ծառայությանը «շարունակել քննարկումներն Ադրբեջանի հետ՝ ԵՄ աջակցության նպատակը բացատրելու, խաղաղության գործընթացի վրա հնարավոր բացասական ազդեցությունից խուսափելու համար»։
Խոսելով հնարավոր վտանգների մասին՝ փաստաթուղթը Հայաստանում ներքաղաքական զարգացումներից, արտաքին տնտեսական ճնշումներից ու տեղեկատվական մանիպուլյացիաներից բացի առանձնացրել էր նաև Իրանի դեմ պատերազմը, մանրամասնելով՝ «Հայաստանի՝ ընդամենը երկու բաց սահմաններից մեկը Իրանի հետ է և առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի հաղորդակցության ու հյուսիս-հարավ տրանսպորտային և առևտրային միջանցքի համար»։
«Այս լարվածությունը կարող է էլ ավելի մեծացնել Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության և էներգետիկ կարիքների վրա և շահարկվել ընտրությունների շեմին», – արձանագրում է փաստաթուղթը, հավելելով՝ կան նաև հնարավոր միգրացիոն հոսքերի, կազմակերպված հանցագործության կամ այլ անօրինական գործունեության ռիսկեր:
Ակնկալվում է, որ ԵՄ նոր խումբը Հայաստանում տեղակայվելու է երկու տարով, ունենալու է 20-30 միջազգային աշխատակից և գործելու է «Եվրամիության գործընկերության առաքելություն» անվանման ներքո։ Նշվում է, որ այն բաց է լինելու նաև երրորդ երկրների համար, եթե և երբ Բրյուսելը նրանց հետ համաձայնության հասնի այդ ուղղությամբ։
«Առանց ԵՄ որոշումների կայացման ինքնավարությանը և դրա միասնական կիրարկմանը վնաս հասցնելու՝ երրորդ պետությունները կարող են մասնակցել առաքելությանը՝ պայմանով, որ նրանք կհոգան իրենց կողմից գործուղված անձնակազմի ծախսերը», – ասված է ընդունված փաստաթղթում։

European Union ambassadors in Brussels have approved a decision to deploy a new civilian mission to Armenia, preparing it for final approval expected next week at a meeting of EU foreign ministers.
According to a proposal by the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy obtained by RFE/RL, the mission’s mandate, structure, and timelines have been outlined.
The mission will aim to “strengthen Armenia’s resilience to hybrid threats by providing strategic and practical advice and support to ministries and security institutions.”
The advisory work will focus on policy development, identifying and responding to foreign information manipulation, preventing cyberattacks, and combating illicit financial flows. The mission will also assess capacity-building needs in the security sector to help Armenia more effectively detect and counter such threats using EU standards and methodologies.
The document justifying the mission notes that the parliamentary elections scheduled for June in Armenia, followed by local elections and a possible constitutional referendum, are of key importance for both internal stability and regional peace.
Earlier, Baku criticized the deployment of unarmed European observers in Armenia near its borders and succeeded in including a provision in the peace treaty with Armenia that third-country forces would not be deployed along the shared border. By sending a new mission, Brussels has emphasized that its goal is to “reduce and neutralize Russia’s destabilizing actions.”
One of the documents available to RFE/RL instructs the European External Action Service to “continue discussions with Azerbaijan to explain the purpose of EU support and avoid potential negative impacts on the peace process.”
Addressing potential risks, the document highlights not only domestic political developments, external economic pressures, and information manipulation, but also the possibility of a war against Iran, noting that one of Armenia’s only two open borders is with Iran and is critical for communication and the North–South transport and trade corridor.
“This tension could further increase Russia’s influence over Armenia’s economy and energy needs and may be exploited ahead of elections,” the document states, adding that there are also risks related to potential migration flows, organized crime, and other illegal activities.
The new EU mission is expected to be deployed in Armenia for two years, consisting of 20–30 international staff members, and will operate under the name “European Union Partnership Mission.” It will also be open to participation by third countries, provided agreements are reached with Brussels.
“Without undermining the EU’s decision-making autonomy and its unified implementation, third states may participate in the mission on the condition that they cover the costs of their deployed personnel,” the document states.
EU observers first arrived in Armenia on February 20, 2023. In January 2025, it was decided that European observers would remain in Armenia’s border regions for another two years, until February 19, 2027. Authorities in Baku have accused the EU mission in Armenia of “espionage” and conducting “binocular diplomacy.”