15 Ապրիլ 2026 - 10:08 AMT
Հայաստանը չի պատրաստվում շանտաժի գործիքներ կիրառել Եվրամիությանն անդամագրվելու համար, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան-ԵՄ քաղհասարակության պլատֆորմի 8-րդ երկկողմ հանդիպման ժամանակ։
«Այո՛, մենք օրենք ենք ընդունել ՀՀ-ի ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին։ Միևնույն ժամանակ մեր ռազմավարությունն այն է, որ մենք չենք պատրաստվում շանտաժի գործիքներ կիրառել, թե եթե մենք օրենք ենք ընդունել, ապա դուք պետք է մեզ ԵՄ ընդունեք արդեն 1 ամսից»,- ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանը հավելել է, որ ինտեգրման գործընթացում անհրաժեշտ է պահպանել «զրո նյարդեր» մոտեցումը։
«Եթե Եվրոպական միությունը կորոշի մեզ ընդունել, շատ լավ, եթե չընդունի, մենք էլի շահած դուրս կգանք, որովհետև կլինենք ժամանակակից, լավագույն ստանդարտներին համապատասխանող երկիր», – նշել է նա։
Մարտի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է Եվրամիությանը անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրինագիծը, որը տարբեր արձագանքներ է առաջացրել։
Այս որոշման վերաբերյալ Կրեմլում հայտարարել են, որ հնարավոր չէ միաժամանակ անդամակցել թե՛ Եվրասիական տնտեսական միությանը, թե՛ Եվրամիությանը։ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նշել է, որ ԵՄ-ն և ԵԱՏՄ-ն անհամատեղելի են, իսկ օրինագծի քննարկումը դիտարկել է որպես ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբ՝ այն համեմատելով «Տիտանիկի» տոմս ձեռք բերելու հետ։

Армения не намерена использовать инструменты шантажа для вступления в Европейский союз, заявил премьер-министр Никол Пашинян на 8-й двусторонней встрече Платформы гражданского общества Армения–ЕС.
«Да, мы приняли закон о начале процесса вступления Армении в ЕС. В то же время наша стратегия заключается в том, что мы не собираемся применять инструменты шантажа, заявляя, что раз мы приняли закон, вы должны принять нас в ЕС уже через месяц», — сказал он, сообщает «Sputnik Армения».
Пашинян добавил, что в процессе интеграции необходимо придерживаться подхода «без нервов».
«Если Европейский союз решит нас принять — очень хорошо, если нет — мы все равно окажемся в выигрыше, потому что станем современной страной, соответствующей лучшим стандартам», — отметил он.
26 марта Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении приняло законопроект о начале процесса вступления в Европейский союз, что вызвало различные реакции.
Комментируя это решение, в Кремле заявили, что невозможно одновременно состоять в Евразийском экономическом союзе и Европейском союзе. Вице-премьер России Алексей Оверчук отметил, что ЕС и ЕАЭС несовместимы, а обсуждение законопроекта расценил как начало выхода Армении из ЕАЭС, сравнив это с «покупкой билета на „Титаник“».