15 Ապրիլ 2026 - 10:08 AMT
Հայաստանը չի պատրաստվում շանտաժի գործիքներ կիրառել Եվրամիությանն անդամագրվելու համար, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան-ԵՄ քաղհասարակության պլատֆորմի 8-րդ երկկողմ հանդիպման ժամանակ։
«Այո՛, մենք օրենք ենք ընդունել ՀՀ-ի ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին։ Միևնույն ժամանակ մեր ռազմավարությունն այն է, որ մենք չենք պատրաստվում շանտաժի գործիքներ կիրառել, թե եթե մենք օրենք ենք ընդունել, ապա դուք պետք է մեզ ԵՄ ընդունեք արդեն 1 ամսից»,- ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանը հավելել է, որ ինտեգրման գործընթացում անհրաժեշտ է պահպանել «զրո նյարդեր» մոտեցումը։
«Եթե Եվրոպական միությունը կորոշի մեզ ընդունել, շատ լավ, եթե չընդունի, մենք էլի շահած դուրս կգանք, որովհետև կլինենք ժամանակակից, լավագույն ստանդարտներին համապատասխանող երկիր», – նշել է նա։
Մարտի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է Եվրամիությանը անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրինագիծը, որը տարբեր արձագանքներ է առաջացրել։
Այս որոշման վերաբերյալ Կրեմլում հայտարարել են, որ հնարավոր չէ միաժամանակ անդամակցել թե՛ Եվրասիական տնտեսական միությանը, թե՛ Եվրամիությանը։ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նշել է, որ ԵՄ-ն և ԵԱՏՄ-ն անհամատեղելի են, իսկ օրինագծի քննարկումը դիտարկել է որպես ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբ՝ այն համեմատելով «Տիտանիկի» տոմս ձեռք բերելու հետ։

15 April 2026 - 10:46 AMT
Armenia does not intend to use blackmail as a tool to secure membership in the European Union, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the 8th bilateral meeting of the Armenia–EU Civil Society Platform.
“Yes, we have adopted a law on launching the process of Armenia’s accession to the EU. At the same time, our strategy is that we are not going to use blackmail tools, saying that since we adopted the law, you must accept us into the EU within a month,” he said, Sputnik Armenia reports.
Pashinyan added that a “zero nerves” approach should be maintained during the integration process.
“If the European Union decides to accept us, that is very good; if it does not, we will still come out as winners, because we will become a modern country aligned with the best standards,” he noted.
On March 26, Armenia’s National Assembly adopted in the second and final reading a bill on launching the process of joining the European Union, which has drawn mixed reactions.
Commenting on the decision, the Kremlin stated that it is impossible to simultaneously be a member of both the Eurasian Economic Union and the European Union. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said the EU and the EAEU are incompatible, describing the discussion of the bill as the beginning of Armenia’s exit from the EAEU and comparing it to “buying a ticket to the Titanic.”