Գործարար և բարերար, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի գործով դատական նիստը հետաձգվել է։ Այս մասին տեղեկացրել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Նիստը կշարունակվի ապրիլի 17-ին` ժամը 13:30–ին»,– հայտնել են դատարանից։
Ապրիլի 15-ի առավոտյան Հակակոռուպցիոն դատարանում մեկնարկել էր Սամվել Կարապետյանի դեմ հարուցված քրեական գործով առաջին նիստը։ Պաշտպանական կողմը նրա խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություն էր ներկայացրել, իսկ դատախազը միջնորդել է 3 ամսով երկարաձգել տնային կալանքը:
Պաշտպան Արշակ Վարդանյանը նշել է, որ Կարապետյանի հետ կապված գործերով առկա 42 վկայի նախաքննական ցուցմունքներում նրա նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքներին վերաբերող հանգամանքներ չեն հաստատվել, հայտնում է Factor.am-ը:
Այսպիսով, ըստ պաշտպանական կողմի, չի կարող առկա լինել ազատության մեջ մնալու դեպքում վկաների վրա ենթադրյալ ազդեցության ռիսկ: Կարապետյանը, ըստ պաշտպանական կողմի, չի կարող խուսափել քննությունից:
«Սամվել Կարապետյանը փախչող տեսակ չէ, նա քաղաքական հայտ է ներկայացրել և հանդիսանում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահը»,- ասաց Արշակ Վարդանյանը:
2025 թվականի հունիսի 17-ին Սամվել Կարապետյանի բնակարանում իրականացվել է խուզարկություն՝ այն բանից հետո, երբ նա հրապարակավ աջակցություն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ նշելով, որ մի փոքր խմբակ, անտեսելով հայոց պատմությունն ու եկեղեցու հազարամյա ուղին, հարձակում է իրականացրել եկեղեցու և ժողովրդի դեմ։ Կարապետյանը կալանավորվել է հունիսի 18-ին։
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածով (հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների չվճարում), 296-րդ հոդվածով (փողերի լվացում), ինչպես նաև 422-րդ հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր)։

15 Апрель 2026 - 11:17 AMT
Судебное заседание по делу предпринимателя, мецената и лидера партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна отложено. Об этом сообщили в Антикоррупционном суде Армении, сообщает «Sputnik Армения».
«Заседание продолжится 17 апреля в 13:30», — сообщили в суде.
Первое заседание по уголовному делу против Карапетяна началось утром 15 апреля в Антикоррупционном суде. Сторона защиты подала ходатайство об изменении меры пресечения, тогда как прокурор ходатайствовал о продлении домашнего ареста на три месяца.
Адвокат Аршак Варданян заявил, что показания 42 свидетелей, полученные на стадии следствия, не подтверждают предъявленные Карапетяну обвинения, сообщает «Factor.am ».
По мнению защиты, отсутствуют риски воздействия на свидетелей в случае его нахождения на свободе. Также утверждается, что Карапетян не намерен уклоняться от следствия.
«Самвел Карапетян не из тех, кто скрывается; он сделал политическую заявку и является лидером партии „Сильная Армения“», — заявил Варданян.
17 июня 2025 года в квартире Карапетяна был проведен обыск после того, как он публично выразил поддержку Армянской апостольской церкви, заявив, что небольшая группа, игнорируя историю армянского народа и многовековой путь церкви, выступила против церкви и народа. 18 июня он был задержан.
Карапетян обвиняется по ряду статей Уголовного кодекса, включая неуплату налогов, легализацию денежных средств, а также публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя.