Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը ծանուցում է ուղարկել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանին, ինչպես նաև կուսակցության խորհրդի անդամներ Նարեկ Կարապետյանին, Գոհար Մելոյանին, Ալեքսան Ալեքսանյանին և Դավիթ Ղազինյանին՝ հիշեցնելով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորության մասին։
Նշվել է, որ Կուսակցության նախագահի և խորհրդի անդամների պաշտոնները զբաղեցնելուց հետո մեկամսյա ժամկետում նրանք արդեն պետք է ներկայացրած լինեին հայտարարագրերը, սակայն օրենքի պահանջը չի կատարվել, հայտնում է Factor.am-ը:
Հանձնաժողովը ծանուցել է կուսակցության նախագահին և խորհրդի անդամներին՝ տեղեկացնելով, որ 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիր չներկայացնելու փաստով նրանք հրավիրվել են ԿԿՀ՝ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն կազմելու նպատակով։
Հայտարարագիրը կարող է ներկայացվել ինչպես անձամբ, այնպես էլ ներկայացուցչի միջոցով։
«Ծանուցումը ստանալուց հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, հայտարարագիրը չներկայացնելն առաջացնում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով սահմանված վարչական տույժ (տուգանք)՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով (200 հազար դրամ), իսկ օրենքով սահմանված պատասխանատվության կիրառումից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, չներկայացնելը կարող է առաջացնել քրեական պատասխանատվություն»,-նշված է հանձնաժողովի ծանուցման մեջ։
ԿԿՀ-ի ծանուցումը «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար կազմին ուղարկվել է ապրիլի 13-ին։
Ավելի վաղ Սամվել Կարապետյանի պաշտպանն դիմել էր հանձնաժողով՝ տեղեկացնելով հայտարարագիր ներկայացնելու անհնարինության մասին՝ պայմանավորված տնային կալանքի և նամակագրության սահմանափակումներով, և այդ հարցը գտնվում է քննարկման փուլում։
Կարապետյանը մեղադրյալ է դարձել 2025-ի հունիսին, երբ հայտարարեց Հայ Առաքելական եկեղեցին «իր ձևով» պաշտպանելու մասին: Սամվել Կարապետյանը 7 ամիս շարունակ կալանավայրում էր, «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում, հիմա՝ տնային կալանքի տակ: Իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչից բացի, գործարարին մեղադրում են փողերի լվացման հոդվածով:

The Corruption Prevention Commission has sent a notice to the leader of the Strong Armenia party Samvel Karapetyan, as well as party council members Narek Karapetyan, Gohar Meloyan, Aleksan Aleksanyan, and Davit Ghazinyan, reminding them of their obligation to submit asset declarations.
It was noted that after assuming their positions as party chairman and council members, they were required by law to file declarations within one month, but this requirement has not been fulfilled, Factor.am reports.
The commission informed them that if they fail to submit declarations within 30 days, they will be summoned to the commission to draw up administrative violation protocols.
Declarations may be submitted either personally or through a representative.
“Failure to submit a declaration within 30 days after receiving the notification entails an administrative penalty (fine) envisaged by law — in the amount of 200 times the minimum wage (200,000 drams). Failure to comply within 30 days after the application of administrative liability may lead to criminal responsibility,” the commission’s notice states.
The notification was sent to the leadership of the Strong Armenia party on April 13.
Earlier, Karapetyan’s lawyer had appealed to the commission, stating the impossibility of submitting the declaration due to his house arrest and restrictions on correspondence. The matter is currently under review.
Karapetyan became a defendant in June 2025 after stating he would defend the Armenian Apostolic Church “in his own way.” He spent seven months in detention at the Yerevan-Center penitentiary and is currently under house arrest. In addition to charges of public calls to seize power, he is also accused of money laundering.