Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը ծանուցում է ուղարկել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանին, ինչպես նաև կուսակցության խորհրդի անդամներ Նարեկ Կարապետյանին, Գոհար Մելոյանին, Ալեքսան Ալեքսանյանին և Դավիթ Ղազինյանին՝ հիշեցնելով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորության մասին։
Նշվել է, որ Կուսակցության նախագահի և խորհրդի անդամների պաշտոնները զբաղեցնելուց հետո մեկամսյա ժամկետում նրանք արդեն պետք է ներկայացրած լինեին հայտարարագրերը, սակայն օրենքի պահանջը չի կատարվել, հայտնում է Factor.am-ը:
Հանձնաժողովը ծանուցել է կուսակցության նախագահին և խորհրդի անդամներին՝ տեղեկացնելով, որ 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիր չներկայացնելու փաստով նրանք հրավիրվել են ԿԿՀ՝ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն կազմելու նպատակով։
Հայտարարագիրը կարող է ներկայացվել ինչպես անձամբ, այնպես էլ ներկայացուցչի միջոցով։
«Ծանուցումը ստանալուց հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, հայտարարագիրը չներկայացնելն առաջացնում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով սահմանված վարչական տույժ (տուգանք)՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով (200 հազար դրամ), իսկ օրենքով սահմանված պատասխանատվության կիրառումից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, չներկայացնելը կարող է առաջացնել քրեական պատասխանատվություն»,-նշված է հանձնաժողովի ծանուցման մեջ։
ԿԿՀ-ի ծանուցումը «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար կազմին ուղարկվել է ապրիլի 13-ին։
Ավելի վաղ Սամվել Կարապետյանի պաշտպանն դիմել էր հանձնաժողով՝ տեղեկացնելով հայտարարագիր ներկայացնելու անհնարինության մասին՝ պայմանավորված տնային կալանքի և նամակագրության սահմանափակումներով, և այդ հարցը գտնվում է քննարկման փուլում։
Կարապետյանը մեղադրյալ է դարձել 2025-ի հունիսին, երբ հայտարարեց Հայ Առաքելական եկեղեցին «իր ձևով» պաշտպանելու մասին: Սամվել Կարապետյանը 7 ամիս շարունակ կալանավայրում էր, «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում, հիմա՝ տնային կալանքի տակ: Իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչից բացի, գործարարին մեղադրում են փողերի լվացման հոդվածով:

Комиссия по предотвращению коррупции направила уведомление лидеру партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян, а также членам совета партии Нареку Карапетяну, Гоар Мелоян, Алексану Алексаняну и Давиту Казиняну, напомнив об обязательстве представить декларации.
Отмечается, что после занятия должностей председателя партии и членов совета они должны были в течение одного месяца представить декларации, однако это требование закона выполнено не было, сообщает «Factor.am ».
Комиссия уведомила их, что в случае непредставления деклараций в течение 30 дней они будут приглашены в комиссию для составления протокола об административном правонарушении.
Декларацию можно представить как лично, так и через представителя.
«Непредставление декларации в течение 30 дней после получения уведомления влечет административное взыскание (штраф), предусмотренное Кодексом об административных правонарушениях, в размере двухсоткратного минимального размера оплаты труда (200 тысяч драмов). Непредставление декларации в течение 30 дней после применения ответственности может повлечь уголовную ответственность», — говорится в уведомлении комиссии.
Уведомление руководству партии «Сильная Армения» было направлено 13 апреля.
Ранее адвокат Карапетяна обратился в комиссию, сообщив о невозможности подачи декларации из-за домашнего ареста и ограничений на переписку. Этот вопрос в настоящее время находится на стадии рассмотрения.
Карапетян стал обвиняемым в июне 2025 года после заявления о намерении «своим способом» защитить Армянскую апостольскую церковь. Он провел семь месяцев в СИЗО «Ереван-Центр» и в настоящее время находится под домашним арестом. Помимо обвинений в публичных призывах к захвату власти, ему также вменяется легализация денежных средств.