15 Ապրիլ 2026 - 12:36 AMT
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանն անընդունելի է համարում դատարանի մոտեցումն առ այն, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի խափանման միջոց տնային կալանքը փոխելու հարցի քննարկման հետաձգումը: Այդ մասին նա ասել է լրագրողների հետ զրույցում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կարապետյանի խափանման միջոցի հարցով հաջորդ նիստը նշանակվել է ապրիլի 17-ին՝ ժամը 13։30-ին։
«Անընդունելի է դատարանի մոտեցումն առ այն, որ առաջնահերթության կարգով քննարկման առարկա է դառնում խափանման միջոցի հարցը, այնուհետև ծանրաբեռնվածության պատճառով այն հետաձգվում է։ Մեզ համար էական նշանակություն ունի նույնիսկ 1 ժամը, որ փոխվի խափանման միջոցը, քանի որ նույնիսկ դա կարող է ծառայել քաղաքական գործընթացներին պատշաճ մասնակցելու համար։ Փաստացի արդեն 2 օրով զրկվել են դրանից»,- նշել է փաստաբանը։
Նա ընդգծել է, որ, չնայած իր գնահատմամբ տեղի ունեցող հետապնդումներին և «աբսուրդներին», շարունակում է հավատալ իրավունքի գերակայությանը։
Ապրիլի 15-ին Հակակոռուպցիոն դատարանում մեկնարկել է Սամվել Կարապետյանի դեմ հարուցված քրեական գործով առաջին նիստը: Պաշտպանական կողմը նրա խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություն էր ներկայացրել, իսկ դատախազը միջնորդել էր 3 ամսով երկարաձգել տնային կալանքը:
Վարդևանյանն ասել է, որ պաշտպանները միջնորդել են, որ տնային կալանքը պետք է վերացվի, այն ողջամիտ լինել չի կարող, հայտնում է Panorama.am-ը:
«2026 մարտի 14-ի դատական ակտում նախագահությամբ Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Ստեփանյանի նշվում էր մեկ հանգամանք, թե ինչու է տնային կալանքը մեկ ամսով երկարաձգվում։ Դատախազ Դալլաքյանն այդ ակտը չի բողոքարկել, մինչդեռ այսօր միջնորդում է երեք ամսով երկարացնել տնային կալանքը։ Դալլաքյանը համաձայն էր, որ մեկ ամիս պետք է երկարացվի տնային կալանքը բացառապես այն հիմքով, որ նախաքննության ընթացքում պետք է գործողություններ կատարվեն։
Մինչդեռ նախաքննությունն ավարտվել է, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է, ակտիվ գործողություններ չկան, բայց հիմա գալիս է ու դիրքորոշում ներկայացնում երեք ամսով տնային կալանքը երկարացնելու վերաբերյալ։ Արգամ Դալլաքյանը չի հանդիսանում անկողմնակալ դատախազ։ Սա իրավական գործընթաց չէ, տեսնում ենք քաղաքական հետապնդում, միայն այդ դեպքում է, որ կարող է այդպես լինել»,-ասել է նա։
2025 թվականի հունիսի 17-ին Սամվել Կարապետյանի բնակարանում իրականացվել է խուզարկություն՝ այն բանից հետո, երբ նա հրապարակավ աջակցություն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ նշելով, որ մի փոքր խմբակ, անտեսելով հայոց պատմությունն ու եկեղեցու հազարամյա ուղին, հարձակում է իրականացրել եկեղեցու և ժողովրդի դեմ։ Կարապետյանը կալանավորվել է հունիսի 18-ին։ Ավելի ուշ կալանքը փոխարինվել է տնային կալանքով:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածով (հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների չվճարում), 296-րդ հոդվածով (փողերի լվացում), ինչպես նաև 422-րդ հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր)։

15 Апрель 2026 - 14:42 AMT
Адвокат Арам Вардеванян считает неприемлемым подход суда, при котором рассмотрение вопроса об изменении меры пресечения — домашнего ареста — в отношении лидера партии «Сильная Армения», предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна было отложено. Об этом он заявил в беседе с журналистами, сообщает «Sputnik Армения».
Следующее заседание по вопросу меры пресечения Карапетяна назначено на 17 апреля в 13:30.
«Неприемлем подход суда, при котором вопрос меры пресечения объявляется предметом первоочередного рассмотрения, а затем откладывается из-за загруженности. Для нас имеет существенное значение даже один час, на который может быть изменена мера пресечения, потому что и этого времени может быть достаточно для надлежащего участия в политических процессах. Фактически его уже на два дня этого лишили», — отметил адвокат.
Он подчеркнул, что, несмотря на происходящее, которое он оценивает как преследование и «абсурд», продолжает верить в верховенство права.
15 апреля в Антикоррупционном суде началось первое заседание по уголовному делу, возбужденному против Самвела Карапетяна. Сторона защиты представила ходатайство об изменении меры пресечения, а прокурор просил продлить домашний арест на три месяца.
По словам Вардеваняна, защитники ходатайствовали о том, что домашний арест должен быть отменен, поскольку его нельзя считать разумным, сообщает «Panorama.am ».
«В судебном акте от 14 марта 2026 года, вынесенном под председательством судьи Антикоррупционного суда Вардгеса Степаняна, указывалось одно обстоятельство, по которому домашний арест продлевался на один месяц. Прокурор Даллакян этот акт не обжаловал, однако сегодня ходатайствует о продлении домашнего ареста на три месяца. Даллакян соглашался с тем, что домашний арест следует продлить на один месяц исключительно на том основании, что в ходе предварительного следствия должны быть проведены действия.
Между тем предварительное следствие завершено, обвинительное заключение утверждено, активных действий нет, но теперь он приходит и представляет позицию о продлении домашнего ареста на три месяца. Аргам Даллакян не является беспристрастным прокурором. Это не правовой процесс, мы видим политическое преследование, только в таком случае подобное возможно», — заявил он.
17 июня 2025 года в квартире Самвела Карапетяна был проведен обыск после того, как он публично выразил поддержку Армянской апостольской церкви, заявив, что небольшая группа, игнорируя армянскую историю и тысячелетний путь церкви, совершила нападение на церковь и народ. Карапетян был арестован 18 июня. Позднее арест был заменен домашним арестом.
Ему предъявлено обвинение по статье 290 Уголовного кодекса (неуплата налогов, пошлин или иных платежей), статье 296 (отмывание денег), а также статье 422 (публичные призывы, направленные на захват власти, нарушение территориальной целостности, отказ от суверенитета или насильственное свержение конституционного строя).