Զոհված և անհետ կորած զինծառայողների հարազատները հավաքվել են Ազգային ժողովի ընդունարանում՝ պահանջելով հրապարակել 44-օրյա պատերազմի հարցով քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկը հենց ԱԺ ընդունարանում հանել է իր գուլպաներից մեկն ու ասել, որ այն տալիս է Անդրանիկ Քոչարյանին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Իմ նասկին տալիս եմ Անդրանրի Քոչարյանին։ Մեր ապրածն ու իրենց ապրածը տարբեր են, մեր հագի նասիկները ձեր ապրած կյանքից մաքուր է։ Անկեղծ եմ ասում։ Որ ծնողը կողմ է ինձ հետ, կարող է իր նասկին բերի ու դնի այստեղ»,-ասել է նա:
Մի քանի ծնողներ միացel en այդ ակցիային՝ իրենց գուլպաները թողնելով ԱԺ ընդունարանում։
Ակցիայի մասնակիցներն ընդունարանում հանդիպել են «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանին, ով անդրադարձել է ստեղծված իրավիճակին։
«Անդրանիկ Քոչարյանից ոչ մի սպասելիք չունեմ, նա չի կարող բացահայտել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները։ Ինչո՞ւ չեն հրապարակում։ Հրապարակելու բան չունեն, չեն կարողացել ոչինչ բացահայտել, բովանդակային իմաստով դատարկ էջեր են»,- ասել է Թովմասյանը։
Պատգամավորը նշել է, որ չի վստահում հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին և կասկածի տակ է դրել զեկույցի բովանդակությունը։
«Մեր գործընկերներից Տիգրանը կարդացել է այդ զեկույցը, հարցազրույց է տվել ու ասել՝ ոնց որ «Հայկական ժամանակի» հրապարակումները լինեին։ Ես Անդրանիկ Քոչարյանի ազնվությանը, քաղաքական անաչառությանը չեմ հավատում, հույս չեմ կապում այդ հանձնաժողովի զեկույցի հետ»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ըստ իր գնահատականի՝ բոլոր որոշումները կենտրոնացված են մեկ անձի մոտ։
«Նա և պատգամավոր է, և նախարար, և դատավոր, և դատախազ, և ընդդիմադիր»,-ասել է Թովմասյանը:
44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհետ կորած զինծառայողների ծնողները և հարազատները դեռևս 2025 թվականի դեկտեմբերին դիմել են ԱԺ նախագահին՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկատվություն պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի եզրակացության վերաբերյալ:

15 April 2026 - 14:58 AMT
Relatives of fallen and missing servicemen assembled in the National Assembly reception area, calling for the release of the investigative commission’s report on the 44-day war.
During the protest, one participant removed a sock and said he was giving it to Andranik Kocharyan, Panorama.am reports.
“I give my sock to Andranik Kocharyan. What we have lived through and what they have lived through are different; the socks we wear are cleaner than the life you have lived. I say this sincerely. Any parent who agrees with me can bring their sock and place it here,” he said.
Several parents joined the action, leaving their socks in the reception area.
Participants also met with opposition MP Taguhi Tovmasyan from the I Have Honor faction, who commented on the situation.
“I have no expectations from Andranik Kocharyan; he cannot uncover the circumstances of the 44-day war. Why is it not being published? There is nothing to publish; they have not managed to reveal anything. In substance, these are empty pages,” Tovmasyan said.
She added that she does not trust Kocharyan as head of the commission and questioned the credibility of the report.
“One of our colleagues, Tigran, has read the report and said in an interview that it resembles publications of Haykakan Zhamanak newspaper. I do not believe in Andranik Kocharyan’s integrity or political impartiality, and I have no expectations from this commission’s report,” the opposition lawmaker said.
She also argued that, in her view, decision-making is concentrated in the hands of one individual.
“He is an MP, a minister, a judge, a prosecutor, and the opposition all at once,” Tovmasyan said.
Parents and relatives of soldiers missing during the 44-day war had already appealed to the Speaker of Parliament in December 2025, requesting information about the findings of the investigative commission examining the circumstances of the war.