Զոհված և անհետ կորած զինծառայողների հարազատները հավաքվել են Ազգային ժողովի ընդունարանում՝ պահանջելով հրապարակել 44-օրյա պատերազմի հարցով քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկը հենց ԱԺ ընդունարանում հանել է իր գուլպաներից մեկն ու ասել, որ այն տալիս է Անդրանիկ Քոչարյանին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Իմ նասկին տալիս եմ Անդրանրի Քոչարյանին։ Մեր ապրածն ու իրենց ապրածը տարբեր են, մեր հագի նասիկները ձեր ապրած կյանքից մաքուր է։ Անկեղծ եմ ասում։ Որ ծնողը կողմ է ինձ հետ, կարող է իր նասկին բերի ու դնի այստեղ»,-ասել է նա:
Մի քանի ծնողներ միացel en այդ ակցիային՝ իրենց գուլպաները թողնելով ԱԺ ընդունարանում։
Ակցիայի մասնակիցներն ընդունարանում հանդիպել են «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանին, ով անդրադարձել է ստեղծված իրավիճակին։
«Անդրանիկ Քոչարյանից ոչ մի սպասելիք չունեմ, նա չի կարող բացահայտել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները։ Ինչո՞ւ չեն հրապարակում։ Հրապարակելու բան չունեն, չեն կարողացել ոչինչ բացահայտել, բովանդակային իմաստով դատարկ էջեր են»,- ասել է Թովմասյանը։
Պատգամավորը նշել է, որ չի վստահում հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին և կասկածի տակ է դրել զեկույցի բովանդակությունը։
«Մեր գործընկերներից Տիգրանը կարդացել է այդ զեկույցը, հարցազրույց է տվել ու ասել՝ ոնց որ «Հայկական ժամանակի» հրապարակումները լինեին։ Ես Անդրանիկ Քոչարյանի ազնվությանը, քաղաքական անաչառությանը չեմ հավատում, հույս չեմ կապում այդ հանձնաժողովի զեկույցի հետ»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ըստ իր գնահատականի՝ բոլոր որոշումները կենտրոնացված են մեկ անձի մոտ։
«Նա և պատգամավոր է, և նախարար, և դատավոր, և դատախազ, և ընդդիմադիր»,-ասել է Թովմասյանը:
44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհետ կորած զինծառայողների ծնողները և հարազատները դեռևս 2025 թվականի դեկտեմբերին դիմել են ԱԺ նախագահին՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկատվություն պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի եզրակացության վերաբերյալ:

15 Апрель 2026 - 14:58 AMT
Родственники пропавших без вести военнослужащих собрались в приемной Национального собрания Армении, требуя обнародования отчета следственной комиссии по 44-дневной войне.
Во время акции один из участников снял носок и заявил, что передает его Андранику Кочаряну, сообщает «Panorama.am ».
«Я отдаю свой носок Андранику Кочаряну. То, что пережили мы, и то, как жили они, — разные вещи; наши носки чище вашей прожитой жизни. Говорю это искренне. Любой родитель, согласный со мной, может принести свой носок и оставить его здесь», — заявил он.
Несколько родителей присоединились к акции, оставив свои носки в приемной.
Участники также встретились с депутатом фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян, которая прокомментировала ситуацию.
«Я не ожидаю ничего от Андраника Кочаряна, он не способен раскрыть обстоятельства 44-дневной войны. Почему не публикуют? Потому что публиковать нечего, ничего не смогли раскрыть, по сути — пустые страницы», — сказала Товмасян.
Она добавила, что не доверяет Кочаряну как председателю комиссии и поставила под сомнение содержание отчета.
«Наш коллега Тигран ознакомился с отчетом и в интервью сказал, что он напоминает публикации газеты “Армянское время”. Я не верю в честность и политическую беспристрастность Андраника Кочаряна и не связываю надежд с этим отчетом», — заявила оппозиционный депутат.
По ее мнению, все решения сосредоточены в руках одного человека.
«Он одновременно и депутат, и министр, и судья, и прокурор, и оппозиция», — отметила Товмасян.
Родители и родственники пропавших без вести в ходе 44-дневной войны еще в декабре 2025 года обратились к спикеру парламента с просьбой предоставить информацию о выводах следственной комиссии, изучающей обстоятельства войны.