15 Ապրիլ 2026 - 14:36 AMT
Հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ 21 քաղաքական ուժ դիմել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին՝ ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ օգտահաշիվ բացելու նպատակով։ Այդ մասին այտնել է ԿԸՀ խոսնակ Սեդա Ղուկասյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Օգտահաշիվ բացելու փաստը չի ենթադրում ընտրություններին մասնակցության հայտի պարտադիր ներկայացում։
Նշված ուժերի թվում են՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Քրիստոնեա դեմոկրատական» կուսակցությունը, «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը, «Հայաստան» դաշինքը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Բոլորին դեմ եմ» կուսակցությունը, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, Ազգային ժողովրդավարական բևեռը, «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցությունը, Հայաստանի շնորհապետական կուսակցությունը, «Հանրապետություն» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետյանի հետ» դաշինքը, «Նոր Ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությունը, «Քոչարի Ազգային Վերածնունդ և Ազգի Զարթոնք» կուսակցությունը, Ռեֆորմիստների կուսակցությունը, «Շանթ դաշինք» ազգայնական կուսակցությունը, «Արդարություն և հայրենիք» կուսակցությունը, Միասնական ազգային սահմանադրական կուսակցությունը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը և «Հայք» (Հայկազուններ) կուսակցությունը։
Ընտրություններին մասնակցելու համար պարտադիր է օգտահաշիվ ստանալու դիմում ներկայացնելը, որը պետք է էլեկտրոնային եղանակով ուղարկվի ԿԸՀ մինչև ապրիլի 23-ը՝ ժամը 18։00-ը։
Այն քաղաքական ուժերը, որոնք դիմել են օգտահաշիվ ստանալու համար, ապրիլի 13-ից արդեն կարող են ներկայացնել առաջադրման անհրաժեշտ փաստաթղթերը։

15 April 2026 - 15:01 AMT
A total of 21 political forces have approached the Central Election Commission (CEC) to open accounts required for submitting applications to participate in the elections, CEC spokesperson Seda Ghukasyan said, according to Factor.am .
Opening an account does not necessarily mean that a party or alliance will ultimately submit an application to take part in the elections.
The listed forces include the Prosperous Armenia Party, the Christian Democratic Party, the National Progress Party, the Hayastan Alliance, the Civil Contract Party, the Against Everyone Party, the Bright Armenia Party, the National Democratic Alliance, the Democratic Consolidation Party, the Armenian Sovereign Party, the Republic Party, the Strong Armenia with Samvel Karapetyan alliance, the New Force Reformist Party, the Kochari National Revival and Awakening Party, the Reformists Party, the Shant Alliance Nationalist Party, the Justice and Homeland Party, the United National Constitutional Party, the Wings of Unity Party, the Armenian National Congress, and the Hayk (Haykazun) Party.
Submitting an application to obtain an account is mandatory for participation and must be completed electronically by April 23 at 6:00 p.m.
Political forces that have already applied for accounts may submit the required nomination documents starting from April 13.