15 Ապրիլ 2026 - 14:36 AMT
Հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ 21 քաղաքական ուժ դիմել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին՝ ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ օգտահաշիվ բացելու նպատակով։ Այդ մասին այտնել է ԿԸՀ խոսնակ Սեդա Ղուկասյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Օգտահաշիվ բացելու փաստը չի ենթադրում ընտրություններին մասնակցության հայտի պարտադիր ներկայացում։
Նշված ուժերի թվում են՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Քրիստոնեա դեմոկրատական» կուսակցությունը, «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը, «Հայաստան» դաշինքը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Բոլորին դեմ եմ» կուսակցությունը, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, Ազգային ժողովրդավարական բևեռը, «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցությունը, Հայաստանի շնորհապետական կուսակցությունը, «Հանրապետություն» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետյանի հետ» դաշինքը, «Նոր Ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությունը, «Քոչարի Ազգային Վերածնունդ և Ազգի Զարթոնք» կուսակցությունը, Ռեֆորմիստների կուսակցությունը, «Շանթ դաշինք» ազգայնական կուսակցությունը, «Արդարություն և հայրենիք» կուսակցությունը, Միասնական ազգային սահմանադրական կուսակցությունը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը և «Հայք» (Հայկազուններ) կուսակցությունը։
Ընտրություններին մասնակցելու համար պարտադիր է օգտահաշիվ ստանալու դիմում ներկայացնելը, որը պետք է էլեկտրոնային եղանակով ուղարկվի ԿԸՀ մինչև ապրիլի 23-ը՝ ժամը 18։00-ը։
Այն քաղաքական ուժերը, որոնք դիմել են օգտահաշիվ ստանալու համար, ապրիլի 13-ից արդեն կարող են ներկայացնել առաջադրման անհրաժեշտ փաստաթղթերը։

15 Апрель 2026 - 15:02 AMT
В преддверии парламентских выборов 7 июня 21 политическая сила обратилась в Центральную избирательную комиссию для открытия аккаунтов, необходимых для подачи заявки на участие.
Как сообщила пресс-секретарь ЦИК Седа Гукасян, указанные структуры инициировали процесс регистрации, передает «Factor.am ».
Факт открытия аккаунта не означает обязательного участия в выборах.
Среди этих сил — партии «Процветающая Армения», «Христианско-демократическая», «Национальный прогресс», блок «Армения», партия «Гражданский договор», партия «Я против всех», партия «Светлая Армения», Национально-демократический полюс, партия «Демократическое объединение», Армянская суверенная партия, партия «Республика», альянс «Сильная Армения с Самвелом Карапетяном», реформаторская партия «Новая сила», партия «Национальное возрождение и пробуждение нации Кочари», партия Реформистов, националистическая партия «альянс Шант», партия «Справедливость и Отечество», Объединенная национальная конституционная партия, партия «Крылья единства», Армянский национальный конгресс и партия «Айк» (Айказун).
Для участия в выборах необходимо подать заявление на получение аккаунта, которое должно быть направлено в электронном виде в ЦИК до 23 апреля, 18:00.
Политические силы, подавшие заявку на получение аккаунта, с 13 апреля уже могут представить документы для выдвижения.