15 Ապրիլ 2026 - 14:46 AMT
TRIPP-ի հետ կապված գործընթացները ոչ միայն չեն դանդաղել, այլև արագացել են, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ։
Նա վստահեցրել է, որ ամենաբարձր մակարդակով հավաստիացումներ են ստացվել, որ TRIPP նախագիծը շարունակում է մնալ առաջնահերթություն ԱՄՆ-ի համար, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Պետք է ասեմ, որ TRIPP-ի հետ կապված պրոցեսները ոչ միայն չեն դանդաղել, այլև արագացել են և երկու կողմերն էլ՝ թե ՀՀ-ն, թե ԱՄՆ-ն, ցանկություն ունեն հնարավորինս ամենաարագ ժամկետներում դա իրականացնել։ Կարող եմ ասել ավելին՝ նախորդ օրերին մենք քննարկել ենք էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցումը, շինարարական աշխատանքները նախատեսվածից ավելի շուտ իրականացնելու հնարավորությունը»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ գործընթացների հասունացման պայմաններում ակնհայտ է, որ թե Հայաստանը, թե ԱՄՆ-ն ծրագրին վերաբերվում են որպես առաջնահերթության, հատկապես հաշվի առնելով դրա աճող տնտեսական նշանակությունը։
«Իմ կանխատեսումն այն է, որ առաջիկայում միայն կավելանա ներգրավվածությունը, շահագրգռվածությունը և գործնականացման տեմպերը»,- նշել է նա՝:
Նա հավելել է, որ ծրագրերի հետ կապված նույնպիսի շահագրգռություն ունի նաև Ադրբեջանը։
«Գործնականում ամենօրյա աշխատանք է իրականացվում և չկա որևէ աշխատանքային օր, որ TRIPP-ի հետ կապված որևէ թեմայի չառնչվեմ, հանձնարարական չտամ, այդ թվում՝ կառավարության մյուս անդամները, որոնք ներգրաված են գործընթացում»,- եզրափակել է վարչապետը։

Премьер-министр Никол Пашинян в ходе правительственного часа в парламенте заявил, что процессы, связанные с инициативой TRIPP, не замедлились, а, напротив, ускорились.
Он подчеркнул, что на самом высоком уровне получены заверения о том, что проект остается приоритетным для США, сообщает «Арменпресс».
«Должен сказать, что процессы по TRIPP не только не замедлились, но и ускорились, и обе стороны — Армения и США — заинтересованы в максимально быстром его осуществлении. Более того, в последние дни мы обсуждали возможность строительства линий электропередачи и выполнения строительных работ раньше запланированных сроков», — отметил Пашинян.
По его словам, по мере развития процесса становится очевидно, что и Армения, и США рассматривают проект как приоритет, особенно с учетом его возрастающего экономического значения.
«Я прогнозирую, что в ближайшее время будет только расти вовлеченность, заинтересованность и темпы практической реализации», — добавил он.
Пашинян также сообщил, что аналогичный интерес к проекту проявляет Азербайджан.
«Фактически работа ведется ежедневно, и нет ни одного рабочего дня, чтобы я не касался вопросов, связанных с TRIPP, не давал поручений, в том числе и другим членам правительства, вовлеченным в процесс», — заключил премьер.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Марко Рубио в Вашингтоне подтвердили документ о совместной работе Армении и США в рамках инициативы «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP).
Опубликованный документ описывает порядок реализации инициативы и не создает и не предполагает создания юридических обязательств для Армении или США.