Ապրիլի 15-ին Իրանի «Բուշեր» ԱԷԿ-ի աշխատակիցների տարհանման հերթական փուլի շրջանակում Ռուսաստանի ևս 94 քաղաքացի է տարհանվել ՀՀ տարածքով:
Նրանք Իրանից Հայաստան ենն ժամանել «Նուրդուզ»/«Ագարակ» սահմանային անցակետով և մեկնել են հայրենիք, հայտնում է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունը:
Ռուսաստանի քաղաքացիների հետ միասին, որոնք Երևանից հատուկ չվերթով մեկնել են Մոսկվա, տարհանվել են նաև Բելառուսի քաղաքացիներ։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին արագ արձագանքման և «Ռոսատոմ» ՊԿ աշխատակիցների հարմարավետ տարանցման կազմակերպման գործում օգնության համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

A group of employees from Iran’s Bushehr Nuclear Power Plant returned to Russia via Armenia as part of an ongoing evacuation effort, according to the Russian Embassy in Armenia.
On April 15, another 94 Russian citizens were evacuated through Armenian territory.
They arrived in Armenia from Iran via the Norduz–Agarak border crossing and then departed for their homeland, the embassy said.
Along with the Russian citizens, Belarusian nationals were also evacuated and flew from Yerevan to Moscow on a special flight.
“We thank the authorities of the Republic of Armenia for their prompt response and assistance in organizing the comfortable transit of Rosatom State Corporation employees,” the statement said.