16 Ապրիլ 2026 - 08:28 AMT
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում, դատավոր Մուշեղ Արամյանի նախագահությամբ, կայացել է Մերձավանում Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի և Կարեն Աբրահամյանի սպանության գործով հերթական դատական նիստը: Դատարանը որոշել է անփոփոխ թողնել խափանման միջոցը և այն երկարացնել ևս երեք ամսով, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Գործը գտնվում է հիմնական դատալսումների փուլում, դատարանում հրապարակվել են որոշակի ապացույցներ, այդ թվում՝ սպանությունը կատարելու մեջ մեղադրվող Գևորգ Հարությունյանը հրաժարվել է նախաքննության ընթացքում տրված խոստովանական ցուցմունքներից։
Հանրային մեղադրող Անդրանիկ Շահբազյանը ներկայացրել է միջնորդություն՝ մեղադրյալներ Նարեկ Օհանյանի և Գևորգ Հարությունյանի կալանքի ժամկետը ևս երեք ամսով երկարացնելու վերաբերյալ։ Պաշտպանության կողմը դեմ է արտահայտվել այդ միջնորդությանը։ Պաշտպան Վահան Հովհաննիսյանը հանդես է եկել հակամիջնորդությամբ՝ առաջարկելով Օհանյանի նկատմամբ կալանքը փոխարինել տնային կալանքով։ Վերջինս պնդել է, որ որևէ խնդիր չի ունեցել տուժողների հետ, վրեժի դրդապատճառ չի եղել, և իր գնահատմամբ՝ ինքն անհիմն է պահվել կալանքի տակ։
2025թ․ սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23։52-ի սահմաններում, Մերձավան բնակավայրի Երևանյան խճուղում, իր նորակառույց տան հարևանությամբ, սպանվել է Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանը։ Նրա հետ միասին սպանվել է նաև քրեական ոստիկանության ծառայող Կարեն Աբրահամյանը, ով եղել է Գրիգորյանի ընկերը և դեպքի պահին գտնվել է նրա հետ՝ ոչ ծառայողական պարտականությունների շրջանակում։

16 Апрель 2026 - 10:55 AMT
В Ереванском суде общей юрисдикции под председательством судьи Мушег Арамян состоялось очередное заседание по делу об убийстве главы общины Паракар Володя Григорян и Карен Абрамян.
Суд принял решение не изменять меру пресечения и продлить арест обвиняемых еще на три месяца, сообщает «Пастинфо».
Дело находится на стадии основных судебных слушаний, в суде уже исследованы некоторые доказательства. Один из обвиняемых, Геворг Арутюнян, отказался от признательных показаний, данных на этапе предварительного следствия.
Государственный обвинитель Андраник Шахбазян ходатайствовал о продлении ареста обвиняемых Нарек Оганян и Арутюняна еще на три месяца. Сторона защиты выступила против. Адвокат Ваан Ованнисян подал встречное ходатайство, предложив заменить арест Оганяна на домашний арест.
Он заявил, что его подзащитный не имел конфликтов с потерпевшими, отсутствовал мотив мести, и, по его мнению, содержание под стражей является необоснованным.
23 сентября 2025 года около 23:52 на Ереванском шоссе в селе Мердзаван возле своего нового дома был убит Володя Григорян. Вместе с ним был убит сотрудник уголовной полиции Карен Абрамян, его друг, находившийся рядом вне служебных обязанностей.