16 Ապրիլ 2026 - 08:42 AMT
Ապրիլի 16-ի առավոտից խուզարկություններ են իրականացվում «Ուժեղ Հայաստանի» գրասենյակներում, կան բերման ենթարկվածներ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան եթերում հայտնել է կուսակցության անդամ Գոհար Մելոյանը:
Ավելի ուշ փաստաբան Յուրա Իվանյանը հայտնել է, որ 14 անձ բերման է ենթարկվել, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Առավոտվանից փորձում ենք ճշտել, թե այդ անձինք ո՞ւր են տարվել, ինչի՞ համար, որևէ ինֆորմացիա չենք ստանում։ Նշեմ, որ առավոտից փորձում ենք մուտք գործել Հակակոռուպցիոն կոմիտե, իրականացնել մեր վստահորդների պաշտպանությունը, սակայն թույլ չեն տալիս», – ասել է Իվանյանը։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանն ավելի ուշ հայտնել է, որ 15 անձ է բերման ենթարկվել, 1 անձի նկատմամբ մեղադրանք է ներկայացվել:
«Էլի մեղադրանքը նույնն է, իբր թե բարեգործության արգելքն է խախտվել։ Սա արդեն ձեռագիր է։ Իշխանությունը փորձում է իմիտացիա ստեղծել, թե «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը բարեգործության միջոցով փորձում է հակաօրինական գործունեություն իրականացնել», – ասել է նա։
Մելոյանը հայտնել էր նաև, որ բերման ենթարկվածների թվում է նաև «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կին թեկնածու:
«Մենք հիմա ուղևորվում ենք Հակակոռուպցիոն կոմիտե, ուղղակի ահազանգում եմ, որովհետև իրավապահ մարմինները խոչընդոտում են փաստաբանների աշխատանքը։ Ավելի եք մոտիվացնում մարդկանց՝ նորմալ իրավական երկրում ապրելու համար պայքարել»,-գրել է նա։
Ապրիլի 14-ին ձերբակալված «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամներ Գոհար Ղումաշյանն ու կուսակցության Վայքի գրասենյակի պատասխանատու Վերժինե Ստեփանյանն ազատ են արձակվել: Նրանց նկատմամբ կիրառվել է վարչական հսկողություն։

16 Апрель 2026 - 10:57 AMT
С утра 16 апреля в офисах партии «Сильная Армения» проводятся обыски, есть задержанные, сообщила в прямом эфире в Facebook член партии Гоар Мелоян.
Позже адвокат Юра Иванян сообщил, что задержаны 14 человек, передает «Aysor.am».
«С утра пытаемся выяснить, куда доставлены эти лица и по каким основаниям, однако никакой информации не получаем. Отмечу, что с утра пытаемся попасть в Антикоррупционный комитет для осуществления защиты наших доверителей, однако нас не допускают», — заявил Иванян.
Мелоян также отметила, что среди задержанных есть ее коллеги, в том числе женщина-кандидат от партии «Сильная Армения».
«Сейчас направляемся в Антикоррупционный комитет. Поднимаю тревогу, поскольку правоохранительные органы препятствуют работе адвокатов. Вы лишь сильнее мотивируете людей бороться за жизнь в нормальном правовом государстве», — написала она.
Ранее, 14 апреля, задержанные члены партии Гоар Гумашян и руководитель офиса партии в Вайке Вержине Степанян были освобождены. В их отношении применен административный надзор.