Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված մի շարք հանցագործությունների համար պատժաչափերի խստացման նախագիծը։
Նախագծով առաջարկվում է խստացնել պատիժն իրացնելու նպատակով թմրամիջոց արտադրելու, պատրաստելու, վերամշակելու, ձեռք բերելու, պահելու, տեղափոխելու, առաքելու, տարածելու, գովազդելու և իրացնելու դեպքերում, եթե այդ գործողությունները կատարվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով, օրինակ՝ «Տելեգրամ» ալիքով․ 3-6 տարվա փոխարեն նախատեսվել է 4-8 տարվա ազատազրկում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Իսկ անչափահասին թմրամիջոց վաճառելու կամ վաճառքի մեջ անչափահաս ներգրավելու դեպքում առաջարկվել է 3-6 տարվա փոխարեն սահմանել 6-12 տարվա ազատազրկում։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել է, որ կողմ են քվեարկել այս նախագծին, սակայն նաև հույս է հայտնել, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում պատժաչափերը կվերանայվեն։
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է նաև օտարերկրյա և տեղացի ներդրողների համար հավասար իրավունքներ և ազատություններ սահմանող նախագիծը, որը ներկայացվել է որպես մայր օրենք։ Ըստ դրա՝ բացառվել է խտրականության հնարավորությունը երկու հիմնական բաղադրիչներով՝ ազգային ռեժիմ, որով օտարերկրյա ներդրողները ստանում են տեղացիների հետ հավասար իրավունքներ, ազատություններ և պարտականություններ, և առավել բարենպաստության ռեժիմ, որի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա բոլոր ներդրողները համանման պայմաններում ունեն հավասար իրավունքներ։ Սա նշանակում է, որ օտարերկրյա ներդրողը կարող է ակնկալել նույն բարենպաստ վերաբերմունքը, որը կիրառվում է այլ օտարերկրյա ներդրողների նկատմամբ։
Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել է նաև, որ այս նախագծին դեմ են քվեարկել՝ նշելով, որ այն ներկայիս տեսքով հակասում է ներդրումների ներգրավման քաղաքականությանը, միաժամանակ հույս է հայտնել, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում այն կփոփոխվի։
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է նաև ոստիկանությունում կատարողականի գնահատման նոր համակարգ ներդնելու նախագիծը, որով յուրաքանչյուր տարվա համար ձևավորվելու է ընդհանուր գնահատական։ Այն լինելու է չափելի ինչպես անհատական, այնպես էլ կառուցվածքային ստորաբաժանումների մակարդակներում՝ գնահատելով իրականացված աշխատանքը։
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է նաև ոսկերչության ոլորտում հարկային բեռի նվազեցմանն ուղղված նախագիծը, ըստ որի՝ ոսկեգործության և ադամանդագործության համար ձևավորվելու է առավել նպաստավոր հարկային միջավայր։ Նախատեսվել են ավելացված արժեքի հարկով արտոնյալ կարգավորումներ։

The National Assembly of Armenia has approved in the first reading a package of bills tightening penalties for a number of crimes related to the illegal circulation of narcotics.
The draft proposes harsher punishment for producing, preparing, processing, acquiring, storing, transporting, delivering, distributing, advertising, and selling drugs for the purpose of sale, particularly when carried out via information technologies such as Telegram channels. The penalty would increase from 3–6 years to 4–8 years of imprisonment, according to 1lurer.am .
For selling drugs to minors or involving minors in drug trafficking, the proposed sentence would rise from 3–6 years to 6–12 years in prison.
MP Artsvik Minasyan from the Hayastan faction said they supported the draft but expressed hope that penalties would be revised between the first and second readings.
The parliament also adopted in the first reading a draft law establishing equal rights and freedoms for foreign and domestic investors, presented as a framework law. It eliminates potential discrimination through two key principles: a national treatment regime, granting foreign investors rights, freedoms, and obligations equal to local investors, and a most-favored-nation regime, ensuring all foreign investors receive equal treatment under similar conditions in Armenia.
Minasyan also noted that they voted against this particular draft, arguing that in its current form it contradicts investment attraction policies, while expressing hope for revisions before the second reading.
Lawmakers additionally approved in the first reading a draft introducing a new performance evaluation system within the police, which will generate annual overall assessments measurable at both individual and structural unit levels.
Another draft adopted in the first reading aims to reduce the tax burden in the jewelry sector by creating a more favorable tax environment for goldsmithing and diamond processing, including preferential value-added tax regulations.