Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված մի շարք հանցագործությունների համար պատժաչափերի խստացման նախագիծը։
Նախագծով առաջարկվում է խստացնել պատիժն իրացնելու նպատակով թմրամիջոց արտադրելու, պատրաստելու, վերամշակելու, ձեռք բերելու, պահելու, տեղափոխելու, առաքելու, տարածելու, գովազդելու և իրացնելու դեպքերում, եթե այդ գործողությունները կատարվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով, օրինակ՝ «Տելեգրամ» ալիքով․ 3-6 տարվա փոխարեն նախատեսվել է 4-8 տարվա ազատազրկում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Իսկ անչափահասին թմրամիջոց վաճառելու կամ վաճառքի մեջ անչափահաս ներգրավելու դեպքում առաջարկվել է 3-6 տարվա փոխարեն սահմանել 6-12 տարվա ազատազրկում։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել է, որ կողմ են քվեարկել այս նախագծին, սակայն նաև հույս է հայտնել, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում պատժաչափերը կվերանայվեն։
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է նաև օտարերկրյա և տեղացի ներդրողների համար հավասար իրավունքներ և ազատություններ սահմանող նախագիծը, որը ներկայացվել է որպես մայր օրենք։ Ըստ դրա՝ բացառվել է խտրականության հնարավորությունը երկու հիմնական բաղադրիչներով՝ ազգային ռեժիմ, որով օտարերկրյա ներդրողները ստանում են տեղացիների հետ հավասար իրավունքներ, ազատություններ և պարտականություններ, և առավել բարենպաստության ռեժիմ, որի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա բոլոր ներդրողները համանման պայմաններում ունեն հավասար իրավունքներ։ Սա նշանակում է, որ օտարերկրյա ներդրողը կարող է ակնկալել նույն բարենպաստ վերաբերմունքը, որը կիրառվում է այլ օտարերկրյա ներդրողների նկատմամբ։
Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել է նաև, որ այս նախագծին դեմ են քվեարկել՝ նշելով, որ այն ներկայիս տեսքով հակասում է ներդրումների ներգրավման քաղաքականությանը, միաժամանակ հույս է հայտնել, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում այն կփոփոխվի։
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է նաև ոստիկանությունում կատարողականի գնահատման նոր համակարգ ներդնելու նախագիծը, որով յուրաքանչյուր տարվա համար ձևավորվելու է ընդհանուր գնահատական։ Այն լինելու է չափելի ինչպես անհատական, այնպես էլ կառուցվածքային ստորաբաժանումների մակարդակներում՝ գնահատելով իրականացված աշխատանքը։
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է նաև ոսկերչության ոլորտում հարկային բեռի նվազեցմանն ուղղված նախագիծը, ըստ որի՝ ոսկեգործության և ադամանդագործության համար ձևավորվելու է առավել նպաստավոր հարկային միջավայր։ Նախատեսվել են ավելացված արժեքի հարկով արտոնյալ կարգավորումներ։

Национальное собрание Армении приняло в первом чтении пакет законопроектов, предусматривающих ужесточение наказаний за ряд преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков.
Проект предусматривает усиление ответственности за производство, изготовление, переработку, приобретение, хранение, перевозку, отправку, распространение, рекламу и сбыт наркотиков с целью реализации, особенно если такие действия совершаются с использованием информационных технологий, например через каналы Telegram. Срок наказания предлагается увеличить с 3–6 до 4–8 лет лишения свободы, сообщает «http://1lurer.am ».
За продажу наркотиков несовершеннолетним или вовлечение их в сбыт предлагается установить наказание в виде лишения свободы сроком от 6 до 12 лет вместо прежних 3–6 лет.
Депутат Арцвик Минасян от фракции «Армения» заявил, что они поддержали данный проект, однако выразил надежду, что ко второму чтению санкции будут пересмотрены.
Также в первом чтении принят законопроект, устанавливающий равные права и свободы для иностранных и местных инвесторов и представленный как рамочный закон. Он исключает дискриминацию через два ключевых принципа: национальный режим, предоставляющий иностранным инвесторам равные права, свободы и обязанности с местными, и режим наибольшего благоприятствования, согласно которому все иностранные инвесторы в Армении имеют равные права при схожих условиях.
Минасян также отметил, что по этому проекту они проголосовали против, указав, что в нынешнем виде он противоречит политике привлечения инвестиций, при этом выразив надежду на изменения ко второму чтению.
Кроме того, депутаты приняли в первом чтении законопроект о внедрении новой системы оценки эффективности в полиции, предусматривающей формирование ежегодной общей оценки, измеряемой как на индивидуальном уровне, так и на уровне структурных подразделений.
Еще один принятый в первом чтении проект направлен на снижение налоговой нагрузки в сфере ювелирного производства и алмазной обработки за счет создания более благоприятной налоговой среды, включая льготные условия по налогу на добавленную стоимость.