Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում, խոսելով 2025 թվականի արդյունքների մասին, հայտարարել է, որ 2 ոլորտ կա, որ հաջողություններ չունեն, և որի վրա պետք է կենտրոնանալ՝ ջրային և արդարադատության ոլորտի:
Ըստ նրա՝ դատական ոլորտում խնդիրներն առանց նոր սահմանադրության հնարավոր չի լինի լուծել, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Երկու տեղերում էլ մենք մեծ պրոբլեմ ունենք և այդ պրոբլեմները կուտակված են, այդ պրոբլեմները չեն լուծվում։ Անկեղծ ասած՝ կարծում եմ, որ դատական համակարգի պրոբլեմների մի զգալի մասը հնարավոր չի լինելու իրականացնել առանց նոր սահմանադրության ընդունման, որովհետև այդ իներցիայով տեղապտույտի վիճակը անընդհատ շարունակվելու է և սահմանադրական կարգավորումներ են պետք որպեսզի այդ այսպես ասած՝ արհեստական պատյանները մենք կարողանանք մի կողմ դնել և առերեսվել դատական համակարգում առկա իրավիճակին»,-ասել է նա:
Տարվա կարևորագույն ձեռքբերումների շարքում Փաշինյանը նշել է խաղաղությունը, առողջության ապահովագրության համակարգի ներդրումը և դրա ազդեցությամբ սոցիալական ոլորտում արձանագրված արդյունքները։
«Խոսքը երրորդ և մինչև յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի աջակցության ծրագիրն է, մինչև երկու տարեկան երեխաների խնամքի ծրագիրը, որը բոլոր մայրերին տրվում է մինչև երեխաների երկու տարեկանը լրանալը։
Եվ պետական համակարգում իրականացված փոփոխությունները, մասնավորապես ատեստավորումը, բանակում տեղի ունեցած բարեփոխումները, համարում եմ ռազմավարական նշանակության հաջողություն։
Ճիշտ ասած, շատ մեծ հաջողություն եմ համարում կատարողականի գնահատման հիման վրա վարձատրության նոր պիլոտային համակարգի ներդրումը, որը մենք հույս ունենք, որ հաջորդ աշնանը կամ գարնանն արդեն օրենսդրական կարգավորումներով կարձանագրենք։ Ընդ որում՝ ես ուզում եմ իմ համոզմունքը հայտնել, որ այս բոլոր հաջողություններն իրենք շրջանաձև են և մեկը մյուսին ոչ թե պայմանավորվում են, այլ մեկը մյուսի համար խթան են դարձել»,-նշել է նա:
Վարչապետը նշել է, որ կրթության ոլորտում իրականացված փոփոխությունները դարձել են անշրջելի, նույնը վերաբերում է նաև բանակին, շինարարությանը և պետական բյուջեի եկամուտների հավաքագրմանը։
«Բայց որ լավ շրջող լինի, միշտ էլ կարելի է շրջել, այսինքն այդպես ըստ էության, ցանկացած կառուցած բան 5 րոպեում կարելի է քարուքանդ անել»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտարարվել է, որ նոր Սահմանադրության տեքստը պատրաստ է, սակայն, այն դեռ չի հրապարակվել: Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը նշել է, որ նախաբանը դեռ պատրաստ չէ:

16 Апрель 2026 - 11:18 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, подводя итоги 2025 года в парламенте, заявил, что в Армении сохраняются серьезные проблемы в водной и судебной сферах.
По его словам, без принятия новой Конституции решить проблемы судебной системы будет невозможно, сообщает «Пастинфо».
«В обоих направлениях у нас есть серьезные накопленные проблемы, которые не решаются. Честно говоря, считаю, что значительную часть проблем судебной системы невозможно решить без принятия новой Конституции, поскольку состояние инерции и стагнации будет продолжаться. Необходимы конституционные регулирования, чтобы убрать эти так называемые искусственные оболочки и столкнуться с реальной ситуацией в судебной системе», — отметил он.
Среди главных достижений года Пашинян выделил мир, внедрение системы медицинского страхования и ее влияние на социальную сферу.
Он указал на программы поддержки семей, включая помощь при рождении третьего и последующих детей, а также выплаты по уходу за детьми до двух лет.
Также премьер назвал стратегическими успехами реформы в государственном аппарате, в частности аттестацию, и изменения в армии.
«Считаю большим успехом внедрение новой пилотной системы оплаты труда на основе оценки эффективности. Мы надеемся уже следующей осенью или весной закрепить ее на законодательном уровне. Все эти достижения взаимосвязаны и служат стимулом друг для друга», — сказал он.
Премьер добавил, что изменения в сфере образования стали необратимыми, аналогичная ситуация наблюдается в армии, строительстве и сборе доходов государственного бюджета.
«Но все, что хорошо построено, всегда можно разрушить — по сути, любое созданное можно уничтожить за пять минут», — подчеркнул он.
Ранее сообщалось, что текст новой Конституции готов, однако пока не опубликован. Министр юстиции Србуи Галян заявила, что преамбула еще не готова.