ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ստամբուլում ընթացող Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովի իր ելույթում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ իրական հաշտեցման հասնելու համար Բաքվում պահվող 19 հայերը պետք է ազատ արձակվեն և վերամիավորվեն իրենց ընտանիքների հետ, իսկ անհետ կորած մյուս անձանց ճակատագրերը պետք է պարզվեն:
Նա նաև ասել է, որ ՀՀ-ն պատրաստակամ է խորացնելու հարաբերությունները Թուրքիայի հետ:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ընդունել Թուրքիայի հրավերը և ՀՀ Ազգային ժողովի անունից հանդես գալ Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովում: Կցանկանայի նշել, որ քննարկվող՝ «Հույսի սերմանում, խաղաղության ապահովում և արդարության երաշխավորում ապագա սերունդների համար» թեմայի կարևորությունը դժվար է գերագնահատել: Թույլ տվեք ասել մի ակնհայտ ճշմարտություն. ծաղկող ներկան և ապագան կառուցվում են հույսի, խաղաղության և արդարության հիմքերի վրա:
Հայաստանի պարագայում հենց այս գաղափարն է ձևավորել մեր քաղաքականությունը և ուղղորդել մեր քայլերը: Մենք ձգտել ենք այնպիսի ապագայի, որտեղ յուրաքանչյուր ոք կունենա սոցիալական և տնտեսական բարեկեցության հավասար հնարավորություններ:
Սակայն ո՞վ է պարզապես պատկերացնում ավելի լավ ապագա և ո՞վ է այն իրականում ձևավորում: Ապագա սերունդները չեն կարող կառուցել այն աշխարհը, որը նրանց է փոխանցվելու: Լավագույն դեպքում նրանք կարող են միայն վստահել մեզ, որ մենք խոհեմորեն գործենք իրենց անունից:
Հույսը պահպանել է արդարության հանդեպ մեր ձգտումը և վստահելու կարողությունը: Մեր այսօրվա քայլերը պետք է ծառայեն այդ վստահության ամրապնդմանը: Գալիք սերունդները պետք է համոզված լինեն, որ խաղաղությունը, որը մենք այսօր կառուցում ենք, կայուն է:
Չսխալվեք. մեր աշխարհի ճեղքերը խոր ու լուրջ են: Մենք խորապես մտահոգված ենք Իրանում ստեղծված իրավիճակով, և իմ աղոթքներն ուղղված են Իրանի ժողովրդին: Լիբանանի ճգնաժամը ևս չի կարելի անտեսել: Անշուշտ, մեր առջև կանգնած փորձությունը ծանր է: Սակայն ո՞վ, եթե ոչ մենք, ունի ուժ և բարոյական պարտավորություն՝ բուժելու մեր աշխարհը:
Հայաստանը լիովին ընդունել է իր այս պատասխանատվությունը:
2025 թվականին Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի առաջնորդների կողմից ստորագրված համաձայնագրից հետո մեր տարածաշրջանում խաղաղություն է հաստատվել: Սա, իսկապես, մեծ ձեռքբերում է: Սակայն մեր տեսլականը ավելի ընդգրկուն է: Մենք հրավիրել ենք Թուրքիային դառնալ գործընկեր և միանալ մեզ խաղաղության հյուսվածքը ձևավորելու գործում: Այդ նպատակով մենք պատրաստակամ ենք խորացնելու հարաբերությունները Թուրքիայի հետ:
Տասնամյակների անվստահությունից և թշնամանքից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ձևավորման նոր փուլ է սկսվել: Այս առաջընթացը ամրապնդելու ուղղությամբ ջանքերը այժմ կենտրոնացվել են հաղորդակցությունների զարգացման և տեղում խաղաղության գործնական իրականացումը ապահովելու վրա»,-ասել է ԱԺ նախագահը:
Նա նշել է, որ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (ԹՐԻՓՓ) նախագծի իրականացումը ևս մեկ կարևոր հանգրվան է:
«Հիմնվելով ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավասության սկզբունքների վրա՝ ԹՐԻՓՓ-ը ներուժ է ունեցել խթանելու կայունությունը, տնտեսական համագործակցությունը և բարգավաճումը Հարավային Կովկասում և դրա սահմաններից դուրս:
Կարգավորման հուսադրող նշանները ակնհայտ են եղել: Տարիների ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առևտուրը սկսել է ձևավորվել: Ադրբեջանական ապրանքների ներմուծումը Հայաստան դարձել է թե՛ խորհրդանշական, թե՛ գործնական քայլ տնտեսական կապերի վերականգնման տեսանկյունից: Սրանք խաղաղության արդյունքներն են՝ շոշափելի բարելավումներ, որոնք անմիջապես օգուտ են տվել մեր քաղաքացիներին:
Միևնույն ժամանակ, շարունակում են գոյություն ունենալ լուրջ մարդասիրական խնդիրներ, որոնք պահանջել են լուծում:
Այժմ առաջնահերթությունների հստակեցման ժամանակն է, և ապագա սերունդների բարօրության համար դրանք պետք է ընտրվեն խոհեմ կերպով: Իսկ ո՞վքեր են այդ սերունդները: Նրանք մեր երեխաներն ու թոռներն են: Մեր սրբազան պարտականությունն է արժանի լինել նրանց՝ թողնելով ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության ժառանգություն»,-ասել է Սիմոնյանը:

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян, выступая в Стамбуле на 152-й Ассамблее Межпарламентского союза, заявил, что для достижения подлинного примирения с Азербайджаном необходимо освободить 19 армян, удерживаемых в Азербайджане, и воссоединить их с семьями, а также прояснить судьбы других пропавших без вести.
Он также отметил, что Армения готова углублять отношения с Турцией.
«Для меня большая честь принять приглашение Турции и выступить от имени Национального собрания Армении на 152-й Ассамблее Межпарламентского союза. Хотел бы подчеркнуть, что значение обсуждаемой темы — «Укрепление надежды, обеспечение мира и справедливости для будущих поколений» — трудно переоценить. Позвольте отметить очевидную истину: процветающее настоящее и будущее строятся на основах надежды, мира и справедливости.
В случае Армении именно эта идея сформировала нашу политику и направляла наши действия. Мы стремились к будущему, в котором каждый имеет равные возможности для социального и экономического благополучия.
Но кто лишь представляет лучшее будущее, а кто его действительно создает? Будущие поколения не могут построить мир, который им будет передан. В лучшем случае они могут только доверять нам, что мы будем действовать мудро от их имени.
Надежда поддерживала наше стремление к справедливости и способность доверять. Наши сегодняшние шаги должны укреплять это доверие. Будущие поколения должны быть уверены, что мир, который мы строим сегодня, будет устойчивым.
Не заблуждайтесь: трещины в нашем мире глубоки и серьезны. Мы глубоко обеспокоены ситуацией в Иране, и мои молитвы обращены к народу Ирана. Кризис в Ливане также нельзя игнорировать. Безусловно, стоящее перед нами испытание тяжело. Но кто, если не мы, обладает силой и моральной обязанностью исцелить наш мир?
Армения полностью приняла эту ответственность.
После соглашения, подписанного в 2025 году лидерами Армении, Азербайджана и США, в нашем регионе установился мир. Это действительно значительное достижение. Однако наше видение шире. Мы пригласили Турцию стать партнером и присоединиться к формированию ткани мира. С этой целью мы готовы углублять отношения с Турцией.
После десятилетий недоверия и враждебности между Арменией и Азербайджаном начался новый этап формирования доверия. Усилия по закреплению этого прогресса сейчас сосредоточены на развитии коммуникаций и обеспечении практической реализации мира на местах», — заявил председатель.
Он подчеркнул, что реализация проекта «Путь Трампа для международного мира и процветания» (ТРIPP) является еще одной важной вехой.
«Основанный на принципах суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции, ТРIPP обладает потенциалом способствовать стабильности, экономическому сотрудничеству и процветанию на Южном Кавказе и за его пределами.
Наблюдаются обнадеживающие признаки нормализации. Впервые за многие годы между Арменией и Азербайджаном начала формироваться торговля. Импорт азербайджанских товаров в Армению стал как символическим, так и практическим шагом к восстановлению экономических связей. Это дивиденды мира — ощутимые улучшения, которые напрямую принесли пользу нашим гражданам.
В то же время сохраняются серьезные гуманитарные проблемы, требующие решения.
Сейчас время определить приоритеты, и ради будущих поколений их следует выбирать мудро. А кто эти поколения? Это наши дети и внуки. Наш священный долг — быть достойными их, оставив в наследие не войну, а мир», — заявил Симонян.
Бакинский суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы.
Бывший президент Нагорного Карабаха Араик Арутюнян приговорен к пожизненному заключению. К пожизненному заключению также приговорены бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян и его бывший первый заместитель Давид Манукян, а также бывший министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян и председатель Национального собрания Давид Ишханян. Бывшие президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян приговорены к 20 годам лишения свободы.
Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян приговорены к 19 годам лишения свободы, Гарик Мартиросян — к 18, Давид Алавердян и Левон Балаян — к 16, Эрик Казарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — к 15 годам лишения свободы.